ברחוב אורנשטיין שבמרכז העיר חדרה, הוקם בחודשים האחרונים 'קלאב האוס' - מועדון תעסוקתי וחברתי לשיקום ושילוב נפגעי נפש מחדרה והאזור. ה'קלאב האוס' שהוקם על ידי ארגון 'בית אקשטיין', אמור לשמש עשרות נפגעי נפש, משעות הבוקר עד שעות אחר הצהריים.

אלא שלמרבה הצער, בעיריית חדרה מתנגדים נמרצות למועדון, שהוקם, לטענת גורמים שונים במסדרונותיה, ללא ידיעתה ומבלי לבחון את טענותיה ואת נימוקיה בעניין. להתנגדותה של העיריה מצטרפת גם מחאה מצד בעלי העסקים במקום, שטוענים כי המועדון יפגע בפרנסתם. בית המשפט אמור למסור את החלטתו בעניין מחר.

מנכ"ל העיריה, איזי ענבר, אמר השבוע: "אנחנו ניאבק בכל האמצעים העומדים לרשותנו נגד פתיחתו של המקום. לא השקענו מיליונים בשדרוג מרכז העיר בכדי שפעולה כזו או אחרת תמנע מאיתנו שליטה על ציביון העיר ועל אופיה. גם על פי משרדי הרווחה והבריאות, חייב להיות פיזור של הוסטלים ומוסדות לפגועי נפש בכל השלטון המקומי, וחדרה כבר נתנה את שלה בנושא".

"הלקוחות יברחו"
ההתנגדות להקמת הוסטל או מועדון לנפגעי נפש אינה רק מנת חלקה של העיריה. גם בעלי העסקים שבאזור מתנגדים, חלקם אף חתמו על עצומה נגד פתיחת המקום. "כבר יש פה שלושה הוסטלים, ממש לידינו, כמה הוסטלים אפשר לפתוח באותו מתחם קטן? רק צריך לשנות את שם הרחוב ל'רחוב ההוסטלים'", מוחה בעל עסק.

"ההוסטל הנוסף, שיקיים פעילות לכל נפגעי הנפש באזור, יפגע בעסקים שלנו והלקוחות יברחו. כמה מחברי ההוסטל החדש פנו לבעלי העסקים וללקוחות ברחוב בבקשה לתרומות. אנחנו בעד לעזור לאוכלוסיות החלשות, אבל צריך לפזר אותן בכל הרשויות באזור. לא יכול להיות שכולן יהיו רק בחדרה. לא ניתן למקום הזה להיפתח".

"מה, רוצים שנשב בבית?"
חברי המועדון, נפגעי הנפש, פגועים מהתנגדותם של העיריה ובעלי העסקים לפעילותו של המועדון. עינת, (שם בדוי) בת 30, שגרה כיום בדיור מוגן בחדרה, אמרה השבוע בכאב: "נדהמתי מחוסר הסובלנות כלפינו. העיר שבה גדלתי סוגרת את המועדון היחיד שיכול לשמש לי ולחבריי בית חם. לאן נלך עכשיו? מה, רוצים שנשב בבית?"

"אנחנו לא באים להרוס, אלא מנסים להשתלב. אנחנו גם נתרום לעסקים מסביב בכך שנצרוך מהם דברים, ונעשה דברים למען הקהילה", אומר אביב, (שם בדוי) בן 33 שגר בדיור מוגן בחדרה. אנחנו כל כך רוצים להתחיל לפעול ואסור לנו, רק בגלל דעות קדומות, סטיגמה ובורות שיש כלפי נפגעי הנפש. למה עושים לנו עוול?"

"אין צורך לשתף את העיריה"
השבוע נשמעו מקימי המועדון כשהם חדורי מוטיבציה להמשיך במאבק למען פתיחת המקום. ההתלהמות של העיריה ובעלי העסקים במרכז העיר, אגב, לא ממש מפחידה אותם.

מ'בית אקשטיין' נמסר: "בהקמת מסגרת של משרד הבריאות אין צורך לשתף את העיריה שבתחומה מוקמת המסגרת. לאור זאת קבע המחוקק שמסגרות אלו ייפתחו באישור משרד הבריאות, ובכפוף לחוק השיקום ולחוק תכנון ובניה. לגבי ההיתרים קבע בית המשפט כי ניתן להפעיל את המקום גם ללא היתר הבניה, שכן הייעודים במקום כלולים בתב"ע, והתב"ע כן מתירה שימוש למשרדים ולמועדונים חברתיים במקום זה".

לגבי התנגדות בעלי העסקים במקום, נמסר: "אנו בטוחים שבחודשים הראשונים לפעולת ה'קלאב האוס' יכירו בעלי החנויות השכנות את חברי המועדון ויפתחו איתם מערכת יחסים יפה ופוריה לשני הצדדים".

עו"ד ערן שפינדל ועו"ד מיכאל טירר ממשרד אליעד שרגא ושות', המייצגים את פגועי הנפש, מסרו בתגובה: "לא מדובר בהוסטל אלא במועדון, בו פגועי נפש נפגשים ומקיימים פעילויות שעיקרן חברתי. הפעילות היא חלק מסל השיקום שמגיע להם על-פי חוק שיקום נכי נפש בקהילה, שקובע במפורש שצריך להקים מועדונים כאלה כדי לאפשר לפגועי הנפש להשתקם ולהשתלב בקהילה. מצער לראות שעיריית חדרה חושבת שהחוק לא חל עליה".

"בית המשפט לעניינים מקומיים בחדרה כבר פסק ב- 15 לפברואר שההתנגדות לפתיחת המרכז היא פסולה, ואישר את פתיחתו. ב- 26 לפברואר דחה גם בית המשפט המחוזי את בקשת הועדה המקומית וראש העיר לעכב את פתיחת המרכז".