גזענות במערכת הבחירות בחדרה? חדוה יחזקאלי, יו"ר רשימת הירוקים, המתמודדת על מקום במועצת העיר חדרה, הוקלטה כשהיא מצהירה הצהרות גזעניות לכאורה בחוגי בית בהם השתתפה בעיר. הקלטות ובהן דבריה הגיעו לידי כתבת mynet.

באחד מחוגי הבית אמרה יחזקאלי (מתוך ההקלטה): "בפארק הנחל, מדינת ישראל השקיעה מיליונים יחד עם חברת חשמל. אבל מהשעה חמש, אפילו הסיירת העירונית לא מתקרבת לשם. רוסים וערבים, אמאל'ה, פחד אלוהים. נחמיה להב (ראש העירייה הקודם, נ"ב) אשם שהוא הביא את הקווקזים, את הגרוזינים ואת האתיופים ועשה לנו מכה גדולה. מערכת החינוך והרווחה קרסה".

בחוג בית נוסף הוקלטה יחזקאלי אומרת: "לכי לפארק הנחל. משעה ארבע את לא יכולה להגיע. או רוסים, או רוסיות, או מאפיה. חבל לך על הזמן. ביער חדרה אונס ובפארק השרון אסור לך להתקרב".

סגן ראש עיריית חדרה ויו"ר רשימת ישראל ביתנו, רומן גישר, המייצג את עולי חבר העמים בעיר, נעלב עד עמקי נשמתו מדבריה של יחזקאלי. "אני מזועזע מדבריה נוטפי הגזענות", אמר היום.

"עולים כאן סטריאוטיפים מהסוג הנמוך והמעליב ביותר. אלו הם לא דברים שהיית מצפה לשמוע מאדם רציני ובוודאי שלא מאשת ציבור שהתיימרה עד לפני שבועיים להיות ראש העירייה. ציבור העולים בעיר מהווה שליש מהאוכלוסייה, אנחנו חלק בלתי נפרד מהעיר".

יו"ר סיעת צדק חברתי, חנוכה סולומון: "דבריה של יחזקאלי, רווי השנאה, נשמעים כלקוחים מימים חשוכים במיוחד. אני חש בושה שישבתי יחד עם יחזקאלי עשר שנים סביב שולחן מועצת העיר. העולים החדשים תרמו לעיר חדרה, ובושה שבשנות האלפיים נבחר ציבור משמיע סיסמאות גזעניות.

"זה הזמן לחזק את ציבור העולים בחדרה ולומר להם שאנחנו איתם, ליבנו איתם ונמשיך לסייע להם בכל מה שידרש. אני מגנה כל אמירה גזענית כזו או אחרת כלפי כל סקטור ציבורי בעיר. בחדרה כל התושבים שווים".

לפני כשבוע הצהירה יחזקאלי כי היא תומכת המועמד לראשות העירייה, צביקה גנדלמן. על פי החוזה בין השניים, יחזקאלי הסירה את מועמדותה לראשות העירייה והעבירה את תמיכתה לגנדלמן, ובתמורה תקבל תפקיד של סגן ראש העיר אם גנדלמן ייבחר.

לידי mynet הגיעה היום הקלטה נוספת של יחזקאלי, בה היא טוענת כי גנדלמן אינו מתאים להיות ראש עירייה, בשל חוסר ניסיונו. "אני חברת מועצה עשר שנים", אמרה יחזקאלי בחוג הבית. "אני מכירה את כל המערכת הציבורית. אני הייתי חברת ועדת תכנון ובנייה, יו"ר ועדת ביקורת, ועדת רישוי. אדון גנדלמן לא מכיר את המערכת הציבורית בכלל.

"לא מכיר את הועדות לתכנון ובנייה, לא יודע מה זה תקציבים בלתי רגילים, לא יודע מה זה הכרת העבודה המוניציפאלית. אמרתי לו 'בוא, תחבור אלי', אבל הוא חושב שבגלל שיש לו כמה ברזלים על הזה, אז הוא יכול להיות ראש עיר. אני לא איזה קצין שצנח ואמר 'זהו, אני רוצה להיות ראש עיר'. מחר הוא לא זוכה, הוא לא נמצא פה. אני ממשיכה לגור בחדרה".

"עשיתי הכל לטובת העיר"
יחזקאלי מסרה בתגובה: "למרות שמעשה ההקלטה הוא מעשה פלילי, אסור ופסול, שנעשה במזיד, אני לא יכולה להרשות לעצמי שלא להגיב. כל מה שנאמר על ידי נאמר כאשר טובת העיר חדרה ותושביה עומדת למול עיני. הדברים נאמרו כתוצאה מאוזלת ידו ומחולשתו של חיים אביטן, שידע לעשות בעיר קוסמטיקה חיצונית בלבד ולא לטפל במפגעים האמיתיים.

"פארק השרון, כמו נחל חדרה ויער חדרה, מה שצריך היה לסמל את מאפייניה הירוקים של העיר, ולהוות את גולת הכותרת של העיר, הפך להיות אזור מוכה פשע, המושך אליו אלמנטים עבריינים מכל הסביבה, הפוגעים באיכות חייהם של תושבי חדרה ומטילים מורא ואימה על הבאים לפארקים. זאת ועוד, הדברים נאמרו על בסיס מידע שהתקבל במשטרת חדרה.

"אין לי ספק שתוצאות הבחירות הקרובות יגרמו לכך שחוגי הבית הבאים עלינו לטובה, יכללו אמירות המשבחות ומפארות את המאפיינים הירוקים מחד, ומאידך לא יהיו יותר אלמנטים עבריינים שפוגעים באיכות חייהם של תושבי חדרה".

בנוגע לדבריה על גנדלמן, אמרה יחזקאלי: "חברתי לגנדלמן מתוך הכרה שהחיבור של שנינו ישלח לאלתר את ההתנהלות הכושלת והמופקרת של עיריית חדרה. כמי שמכירה את המערכת הציבורית על בוריה, השילוב הזה, עם היושר, האקדמיה והניסיון הציבורי של צביקה, מהווה חיבור מנצח לטובת העיר חדרה ולרווחת תושביה".

מעיריית חדרה נמסר בתגובה: "חברת המועצה יחזקאלי צריכה להתבייש על ההתבטאויות והאמירות הגזעניות. העירייה מגנה את התבטאויותיה. פארק השרון הינו אחד מהפארקים הציבוריים האטרקטיביים ביותר באזור. העירייה השקיעה תקציבי ענק בשנים האחרונות בשיקומו".