"תן לי לספר לך סיפור פיקנטי " אומר יובל ברנר, חבר ועדת שכונת חדרה הצעירה. "בעבר היה מנקה שכונתי קבוע לשכונה, שכמעט כל בית שני אימץ אותו. באחד מימי הקיץ הטרופים, אחת מתושבות השכונה הזמינה את אותו מנקה מבוגר לכוס מים קרים. למזלו הרע, בדיוק עבר מנהל הרובע וקלט שהמנקה יוצא מפתח בית פרטי והודיע לו כי הוא מפוטר לאלתר. רק לאחר התערבות התושבים, המנקה הוחזר לעבודתו אך לא לשכונה ומאז אפשר להגיד כי רמת הנקיון בשכונה היא מהנמוכות שידענו".

הכניסה למגרש הכדורסל בחדרה הצעירה | צילום: איתמר רותם

ברנר חבר הועד, יחד עם עוד תושבים נוספים בשכונה מוחים על אופן רמת התחזוקה בשכונה, המצויה צמוד לכביש 4 ובה הסקייטפארק. הרחוב הראשי בשכונה הוא רחוב הנבל הארוך.

"גם ששותלים פה, אין מערך גינון עירוני שיתחזק והכל נובל, חבל ככה על השתילים והכסף", טוען ברנר וממשיך: "כמעט לפני כשנה, ב28 לנובמבר, הייתה לנו פגישה עם סמנכ"ל העירייה, משה ביטון. אם אני לא טועה זה כבר היה הסיור השלישי שלי דאז, דנו עימו לפחות על 80% של אותם נושאים שלא זכו למענה בעבר. היתה לנו סבלנות, נתנו לעירייה זמן חסד בכדי לטפל בנקודות שעלו בסיור ועדיין, כמעט ו אין שינוי בבעיות המפתח של השכונה".

אז מה הבעיות בשכונת חדרה הצעירה על פי התושבים?

פארק חדרה הצעירה

"השכונה סובלת מחוסר תחזוקה. הפארק בו הושקעו מיליוני שקלים, למעט גיזום של דשא, אחת ל-10 ימים, דבר לא מתוחזק. העשבייה חוגגת. ליד הברזייה. מבין האבנים המשתלבות. ערוגות לא מטופחות. שביל אופניים "לילדים" רווי במכשולים.

'עמדת המחזור' ברחוב | צילום: איתמר רותם

"מגרש פאטנק שאין לו שום דרישה, הוקם אמנם לבקשתה של תושבת השכונה, שכבר לא חיה כאן, פארק כלבים ללא כל מקום ישיבה, שלא לדבר על הצללה לבעלי הכלבים, רחמנא לצלן. הפארק עצמו, לא מכיל שום מתקנים לכלבים. פשוט תחמו בגדר אזור בכדי לחסוך בדשא.

"יש לציין שבמהלך השבוע האחרון, שודרג הפארק השכונתי עם התקנת מתקני ספורט, דבר שביקשנו במשך תקופה ארוכה".

תחזוקה ונראות רחובות השכונה

ברנר מספר: "לקראת ראש השנה, לקראת השתתפותו של ראש העיר בטקס הרמת כוסית, כחלק מפרויקט חלוקת מזון לנזקקים שעורך הועד זה שנה רביעית ברציפות, נשתלו הבוקר בקרבת מקום פרחים עונתיים בחלק קטן מאד של השכונה. בחלוף חודש, כמעט ואין זכר לאותם שתילים שנשתלו בשל חוסר תחזוקה הולם כלומר חוסר בהשקיה.

'אדנית' ברחוב | צילום: איתמר רותם

"יש כאן רחובות שלמים שלא פגשו גנן מזה תקופה ארוכה, באופן קבוע, אם לא דופקים על השולחן במוקד העירוני, הצמחייה שברחוב הנבל פורצת אל תוך המדרכה, כך שמעבר עם עגלות מחייב ירידה לכביש - כאשר מדובר על דרך גישה לגני ילדים. בחלקה המערבי של השכונה, רחוב אייל הכרמל, התחננו כי יסדירו את המדרכה על מנת למנוע ירידה לכביש של ילדים. כמובן שדבר לא קרה ובכלל המון תושבים מתלוננים כי סביבת ביתם מזוהמת וכי מנקה הרחוב לא מגיע בכלל לאזורם".

הסקייטפארק

"הסקייטרים מתלוננים כי המשטח מלוכלך על בסיס קבוע עם המון סדקים שגורמים לנפילות רבות ושברים בציוד היקר אותו רוכשים. דרכי הגישה המובילות לסקייטפארק, אלו כבישים עם בורות ומהמורות בכביש ובשעות הלילה הרחוב ללא תאורה הולמת".

תחבורה ציבורית

"תושבי השכונה שאין להם רכב פרטי סובלים ממצוקה קשה בשל חוסר הזמינות וחוסר הגמישות של קווי האוטובוס שחולפים בשכונה. הם מתלוננים כי הם מרגישים כלואים בשכונה. לאחר מאבק עיקש של אריאל קליצ'ינסקי, נציג הועד הצלחנו לגרום לאוטובוס של אגד להיכנס לשכונה אך התדירות של האוטובוס הזה לא מספקת ולא משרתת את רוב התושבים הנדרשים לכך".

מתנ"ס

"אין לשכונה שום מקום ציבורי בו התושבים יכולים לקיים פעילות חברתית. השטחים הציבוריים היחידים שהיו הוקצו היו לטובת בית כנסת. המתנ"ס שכביכול מסופח לשכונה נמצא בשכונה אחרת ובמבחן התוצאה תושבי השכונה מדירים את רגליהם מהשתתפות בפעילויות המתנ"ס".

לכלכוך ברחוב | צילום: איתמר רותם

"לסיכום, כפי שעיניך ראו בסיור "אומר ברנר "אנו מנסים לתקשר עם הגורמים הרלוונטיים במחלקות השונות אך לצערנו, ברוב המקרים אין אנו זוכים למענה הולם, כזה שיענה על דרישתנו. בפועל, מנהל הרובע מוגבל מאד וחסר סמכויות רלוונטיות  בקשר לשכונה, וזה מכביד ומקשה על התפעול השוטף" .

מעיריית חדרה נמסר בתגובה:

"אין ספק כי מדובר במהלך פוליטי מתוזמן. עיריית חדרה השקיעה בשכונת חדרה הצעירה עשרות מיליוני שקלים. הפארק הוקם בשיתוף פעולה מלא עם התושבים, ובימים אלו משלימים בו התקנת מתקנים נוספים.

"מגרש הפטנק נבנה על פי בקשת התושבים!! הסקייטפארק מתוחזק באופן שוטף וכאשר יש בעיה מדווחת, יוצא צוות למקום. הגינון בשכונה מתבצע כל השנה. תושבים בשכונה, כולל חלק  מחברי הוועד, מדווחים לעירייה כי הם מרוצים מההשקעה והטיפוח של השכונה, כך שברור שמדובר כאן במהלך עם ריח פוליטי עז שנועד לנסות ולהתנגח ולקדם אינטרסים של "חברים".

באשר לבעיות התחבורה הציבורית, טוב עשו התושבים שפנו לחברת 'אגד' כדי לדרוש הגברת התדירות של קווים הנכנסים לשכונה. יודגש, כי השטח שהוקצה לבית כנסת הוקצה בקדנציה הקודמת ולא בקדנציה הנוכחית".