קבצנים בחדרה | צילום: שירות מיינט

תופעה חדשה ומדאיגה בחדרה: קשישים ברחובות מרכזים בעיר כמו רחוב הנשיא ורחוב הגיבורים, פושטים יד ומבקשים כסף ואוכלתופעה חדשה זו מתווספת לקשישים המוכרים לתושבי העיר שמקבצים נדבות במקומות קבועים בעיר, ובייחוד באזור הפיאצה, הקניון ובסמיכות לאזור הבנקים ברחוב הרברט סמואל.

"את הקבצנים הקבועים של העיר אני מכירה", סיפרה תושבת נווה חיים. "כשאני מגיעה לבנק או לסידורים תדיר אני תורמת לקשיש מהרברט סמואל פינת פלטרין, ולזו שיושבת על מדרגות הבנק הלאומי או הפועלים. מה שהדהים אותי זה שבשבוע שעבר, ערכתי קניות ברחוב הנשיא, מולי עבר זקן שנראה כאחד האדם.

"הוא משך לי את העין כי הוא היה מבוגר מאד והתהלך באיטיות ובקושי רב, אז קצת נתקעתי עליו. ברגע שהוא הרים את הראש וראה אותי, הוא הוציא את כף היד ואמר "ייחצ'ו אוכל" שהבנתי שברוסית זה אני רוצה אוכל. מדובר בכאב לב מאד גדול, האדם הזה נראה למעלה משמונים". \

קבצן ליד קניון לב חדרה | צילום: שירות מיינט

תושבת רחוב הנשיא סיפרה כי ברחוב זה קשישים רבים מחטטים בפחי הרחוב, כמו גם בפחים  שבעורף הבניינים בחפשם אחר מזון או בקבוקים: "בשבוע שעבר החניתי את רכבי ברחוב הגיבורים ובתוך הליכה של 5 דקות, עצרה אותי קשישה שנראית מבוגרת מאד עם מטפחת ראש ופשטה יד -  פשוטו כמשמעו. נתתי לה מה שהיה לי באותו הרגע, אבל הלכתי משם בתחושה רעה מאד".

התושבת הוסיפה: "אישה בגיל סבתא שלי מבקשת כסף ברחוב ותלויה ברצונם הטוב של העוברים והשבים. מספר מטרים לאחר מכן קשיש ביקש ממני אוכל. מה שציער אותי יותר זה לראות את קהות החושים של  עוברי האורח. אף אחד כמעט לא עצר לתרום, והרוב מיהרו משם כאילו לא ראו אותה. אני לא יודעת אם זה ריבוי הקבצנים, נגני הרחוב ועכשיו גם קשישים רגילים שלפתע , מוציאים יד מהכיס ומבקשים עזרה, שגרמו לאנשים להתעלם. בכל מקרה זה מאד קשה לחשוב שבחום הזה הקשישים האלה תלויים ברצונו הטוב של מי שעובר מולם". 

ל' תושבת העיר ועובדת סוציאלית, סיפרה כי בנוסף לתופעת הקשישים הקבצנים החדשה יחסית, פועלים בעיר פושטי יד רבים השייכים למסגרות של דיור מוגן בעיר ומוכרים לרשויות הרווחה.

מעיריית חדרה נמסר כי "הממונה על תיק אוכלוסייה ותיקה, רומן גישר, מבהיר כי לא מדובר בתופעה אלא בבודדים, בדרך כלל אלכוהוליסטים ועובדים לא חוקיים. אלה וגם אלה ידועים ומטופלים ברווחה, מקבלים תלושי מזון וכל סיוע אחר".