תושבים המתגוררים בשכונת ויצמן בחדרה הגישו תביעה נגד נתיבי איילון. לטענתן, גרם מדרגות שבונה החברה, כחלק משביל גישה להולכי רגל, גורם להן נזק וחוסם את בתיהם.

השביל נבנה במסגרת עבודות הפיתוח באזור כביש שמיר ומתחם "אנרג'י פארק". לדברי שתי משפחות המתגוררות ברחוב דב זודקביץ, בתכנון המקורי המדרגות כלל לא היו אמורות לעבור בצמוד לבתיהם, אלא כ-15 מטרים משם. בנוסף, הוקמה חומה שחוצצת בין רחוב זודקביץ לבין חלק מכביש שמיר, ובעקבות כך הם חשים לכודים בתוך בטון.

החומה בסמוך לבתים. "תתחשבו בנו" | צילום: אלעד גרשגורן

אחת התושבות, אסתר יעקובוב, מספרת, כי היא מתגוררת במקום כבר עשר שנים ובתוכניות המקוריות של השכונה, המדרגות היו אמורות להיות במרחק של כ-15 מטר מביתה: "פחות משלושה מטרים מגדר הבית שלי בנו גרם מדרגות. בדקנו, ובתכנון המקורי לא הייתה תוכנית למדרגות באזור שלנו. כעת, כל מי שעובר במדרגות הללו יכול לראות כל מה שקורה בתוך הבית שלנו. לא משנה כמה נגביה את הגדר, גם אם בשני מטרים, עדיין נהיה חשופים".

אם זה לא מספיק, אז החומה שנבנתה פוגעת לטענתה באיכות חייה: "אנחנו במיקום הפינתי סובלים מכל כיוון, מקדימה חומה, מהצד מדרגות, פשוט חנקו אותנו משני הכיוונים. לגור ככה זאת תחושה קשה, כאילו סגרו אותנו בלי אוויר ואור. היה נוף, הייתה איכות חיים, אבל עכשיו מול העיניים חומה, ומהצד מדרגות גבוהות".

לדה יוספוב: "אנחנו חשופים. עוד לפני שהתחילו את בניית המדרגות,
ביקשנו שיזיזו אותן קצת מהחלונות שלנו, שיתחשבו גם בנו. אנחנו גרים בבית חשוך בגלל החומה"

לדה יוסיפוב, שמתגוררת צמוד למשפחת יעקובוב, מוסיפה: "אנחנו כבר לא יכולים ליהנות מהחצרות ומהמרפסות, כי כל אחד שעובר בשביל יכול לראות כל מה שקורה אצלנו. אנחנו חשופים. עוד לפני שהתחילו את בניית המדרגות, ביקשנו שיזיזו אותן קצת מהחלונות שלנו, שיתחשבו גם בנו. אנחנו גרים בבית חשוך בגלל החומה מקדימה. בגלל המדרגות גם לא נוכל לפתוח את התריסים מאחור".

המשפחות הגישו את תביעתן לבית משפט השלום, באמצעות בא-כוחן עו"ד עמירם מוראד.

אתם חוששים שערך הדירות ירד?

אסתר יעקובוב: "אני בכלל לא שם, מכיוון שלא קניתי בית כדי לעזוב אותו אלא להישאר כאן. פשוט גרמו לנו עוגמת נפש רבה. אנחנו דורשים פיצוי, סגרו אותנו מכל הכיוונים, אנחנו בתחושה של מחנק וחושך".

מנתיבי איילון נמסר: "אנחנו נמצאים בקשר רצוף עם התושבים וביחד עם העירייה אנחנו בוחנים את הדרכים לסייע לתושבים בכפוף למסגרת החוק ולתקציב הפרויקט".