חזקי מנת, העומד בראש קבוצת "מתנדבי חדרה", השיק באחרונה שתי קבוצות התנדבות חדשות: קבוצת מבשלות וקבוצת מתנדבים ששמה "השכנים של הלל יפה".

המבשלות מכינות מזון למשפחות החולים, וקבוצת השכנים, שבה נכללים עשרות מתושבי השכונות הסמוכות לבית החולים, מסייעת למאושפזים בכל צורך שעולה.

"קבוצת מתנדבי חדרה משנעת תרופות מבתי חולים בארץ לחולים בהלל יפה, מסיעה את החולים ואת בני משפחותיהם למחוז חפצם, מפעילה 'נכונית' למוגבלי תנועה, משנעת ריהוט, מפיקה ימי כיף לבני החולים ועוד", אומר מנת. "המוטו הוא לסייע בכול, חוץ מכסף", הוא מסביר. "במהלך העבודה גילינו שאחד הדברים שהכי חסרים במשפחות החולים זה אוכל, ואין לכך מענה אזורי".

"השכנים של הלל יפה". "לעשות טוב זה ממכר" | צילום: אלעד גרשגורן

מנת החליט להרים את הכפפה. "העתקתי את היוזמה מארגון 'עזר מציון' שפועל בבני ברק, ומחלק אוכל בכמות אסטרונומית. אלפי משפחות מכינות אוכל לחולים, מאות מתנדבים אוספים אותו ומרכזים בבית עזר מציון, ממיינים, אורזים ומוציאים חזרה למאות משפחות של חולי סרטן. גם אנחנו נעזרנו בשירותיהם בעבר. הם פועלים בעיקר באזור המרכז, ועלה צורך של ממש לייצר משהו בעיר שלנו. התחלתי בהפצת הרעיון בקבוצות ווטסאפ למיניהן בעיר, ובתוך ימים ספורים כבר התאגדו כמאה מבשלות מתנדבות", מספר מנת. "בעבור המשפחות שעסוקות בריצות בבתי חולים עם יקיריהן, זאת עזרה גדולה. מדי יום חמישי אנחנו מחלקים מזון לכ-12 משפחות חולים, ובאותו הזמן אנו עוזרים גם לאלמנות וליתומים שאיבדו את יקיריהם".

את הרעיון להקמת הקבוצה הגה מנת לאחר שהצטברו בקשות אצל קבוצת "מתנדבי חדרה" שהוא מוביל. "זה יכול להיות מטען לפלאפון לאדם מאושפז שגר רחוק ואין עמו איש שיקנה או שיביא לו, חיתולים ומגבונים לאימא שלא יכולה ללכת לקנות, ועוד דברים. 'השכנים' מתגוררים קרוב ומושיטים יד לכל צורך דחוף ומיידי שעולה מהמאושפזים ומבני משפחותיהם, וזאת עזרה שלא תסולא בפז למי שנמצא לבד בבית החולים, בלי יכולת להסתדר בכוחות עצמו".

אחת המבשלות אומרת: "מי שחי את הנתינה יודע כמה אנשים עושים את זה באהבה. לעשות טוב זה ממכר, וזה לא דורש יותר מדיי, כי יש מאות מתנדבים פעילים ונמרצים.

"המשימות מתחלקות בין כולם, והמתנדבים עושים את זה באהבה גדולה. אני קוראת לעוד אנשים להצטרף אלינו, ולהיות חלק ממשפחת הנתינה החשובה הזאת".

מתנדבת אחרת אומרת: "אני חוליה משרשרת הפנינים שנקראת 'מתנדבי חדרה' וחברה גם בקבוצת המבשלות. זאת תחושת סיפוק אדירה לראות את האושר והשמחה של הנזקקים בשעה שאנו פותחים את הדלת, ומביאים אוכל או כל דבר אחר. מכיוון שאוכלוסיית הנזקקים רק גדלה, אנו קוראים לכל מי שיכול — להתנדב בזמנו החופשי ולעזור לנו לעזור לאחרים, כי מי שנותן מקבל".