בכל יום, מעט אחרי השעה 5:00 בבוקר, מתחיל מנהל המרכז הרפואי "הלל יפה" בחדרה, ד"ר מיקי דודקביץ, את יומו. הדבר הראשון שהוא עושה לפני הכניסה ללשכתו הוא סיור בין מחלקות בית החולים. "אני אומר לכולם 'בוקר טוב', ורואה את המצוקה של חברי הצוות, לאחר לילה קשה", הוא אומר, "וגם את החולָה במסדרון, ואת מצוקתה. בכל פעם אני שואל את עצמי: איך ייתכן, שבעוד כמה ימים אנחנו בשנת 2020, והמראה חוזר על עצמו. אני רואה בכל מטופל אדם שראוי לקבל את המיטב, ואני מוכן לשכב על הגדר כדי שהמטופלים יקבלו את התנאים הטובים ביותר, ואת היחס הטוב ביותר".

אין תשתיות

מערכת הבריאות בישראל קורסת. הבחירות החוזרות ונשנות לכנסת משתקות את המדינה, ועל פי גורמים רבים במערכת — פוגעות בראש ובראשונה במערכת הבריאות. בתי החולים צפופים, המחלקות עמוסות והמסדרונות מלאים במיטות עם חולים. מצבו של המרכז הרפואי הלל יפה אינו שונה ממצבם של בתי החולים האחרים בארץ.

ד"ר מיקי דודקביץ | צילום: אלעד גרשגורן

הזקנה ששוכבת במסדרון של בית החולים, מסביר ד"ר דודקביץ, היא קצה הקרחון של המצוקה ושל המחסור הגדול. "כל חולה אמור להיות מטופל בתנאים מכובדים, ששומרים על החיסיון הרפואי שלו, ומאפשרים לו לקבל את הטיפול ההולם ביותר", אומר ד"ר דודקביץ, שמנהל את הלל יפה מאז אפריל, 2016. לדבריו, המחסור במערכת הבריאות, ובכלל זה בהלל יפה, מתבטא בתקנים של עובדים, בתשתיות, ולעיתים גם בציוד רפואי. "את כל זה מצופה שבית החולים, ואני כמנהל בית החולים, ננסה להשיג באמצעות תמיכות, למשל תרומות, כדי שנעמוד בסטנדרט הגבוה ביותר".

ד"ר מיקי דודקביץ, תושב תל אביב, סיים את לימודי הרפואה בטכניון במסגרת העתודה האקדמית. הוא התמחה בכירורגיה של אף-אוזן-גרון, ניתוחי ראש וצוואר, ובשנת 2009 התמחה במינהל רפואי במשרד הבריאות, וסיים בהצטיינות תואר שני במינהל מערכות בריאות. ד"ר דודקביץ מכיר היטב ומקרוב את בעיות מערכת הבריאות. הוא נתקל בהן בכל בוקר, במהלך הסיור שהוא עורך במחלקות בית החולים. "אני רואה את המצוקה של חברי הצוות, שעובדים קשה מאוד על עשרות מטופלים בלילה, ועושים כל מאמץ כדי לגעת בכל מטופל ולהעניק לו את המיטב", הוא אומר. "אבל מצד שני, נוגעת לי ללב הזקנה ששוכבת במסדרון. כל אחד רוצה שיטפלו באבא ובאימא שלו בצורה מכובדת, בוודאי בזקנתם. לא יכול להיות שאותה הזקנה עדיין שוכבת במסדרון בשנת 2020. אנחנו נלחמים על הזקנה הזאת, ועל חולה הדיאליזה, שהיינו שמחים לספק לו תנאים טובים יותר. את התמונה הזאת אנחנו מעלים בפני הגורמים הרלוונטיים במשרדי הבריאות והאוצר".

לדברי ד"ר דודקביץ, העומס בבית החולים ניכר לא רק במחלקות הפנימיות, גם בכל המחלקות האחרות. חלק מהעומס, מסביר ד"ר דודקביץ, הוא בעקבות הביקוש ההולך וגובר של באי בית החולים, וגם עקב מחסור בתשתיות. "בית החולים עבר כברת דרך ארוכה והביקוש לטיפולים בו גדול מאוד", אומר ד"ר דודקביץ. "אבל מצד שני, אין לנו מענה לכולם, בגלל מחסורים שלא תלויים בנו. נמצאים אצלנו הרופאים והאחיות מהטובים בישראל, אבל אין לנו התשתיות המתאימות, ואנחנו רוצים שיהיו לנו תשתיות כאלה. אני מקדם יותר מ-100 פרויקטים עד שנת 2050, שכולם אך ורק לטובת המטופלים".

ד"ר דודקביץ מגלה, כי כיום, בבית החולים חסרים יותר מ-100 אחים ואחיות, כ-70 רופאים, ויותר מ-100 עובדים במקצועות המינהל והמשק. "זאת הבעיה העיקרית של מערכת הבריאות — המחסור בכוח אדם. כאשר מדברים על קריסת מערכת הבריאות, הכוונה היא למחסור בידיים עובדות ולא בתרופות. אתה מגביר פעילות, עושה עוד ועוד טיפולים, מספר המטופלים עולה פי כמה ואני, כבית חולים, עדיין נמצא על אותם התקנים. למשל, במחלקת העיניים יש לי צוות מקצועי מהטובים בארץ, והאנשים עומדים בתור ומחכים לניתוחים, אבל חסרים לי תשתיות ועוד תקנים, כדי להתרחב ולתת מענה לכולם. אצלי בבית החולים אין ביטול ניתוחים. ביטול ניתוח צריך לעבור דרכי, ודורש את האישור שלי. צריך הצדקה וסיבה קריטית לבטל ניתוח, וכאשר מבטלים ניתוח בבית החולים — חייבים לקבוע תור מחדש, כמה שיותר מוקדם".

דרוש שדרוג

המרכז הרפואי הלל יפה, שנקרא על שמו של ד"ר הלל יפה, רופא המושבות בתקופת העלייה הראשונה, הוא בית חולים ממשלתי השוכן במבואותיה המערביים של חדרה, ומשרת אוכלוסייה של כחצי מיליון תושבים, במרחב המשתרע מיישובי חוף הכרמל בצפון, עד נתניה בדרום, ומחוף הים במערב עד יישוביי ואדי ערה במזרח. בית החולים הוא המעסיק הכי הגדול באזור, ועובדים בו כ-2,500 עובדים ומתנדבים. בשנה מגיעים למרפאות החוץ כ-400 אלף מטופלים, ולמיון כ-125 אלף מטופלים.

"בית החולים עבר כברת דרך ארוכה והביקוש לטיפולים בו גדול מאוד". דודקביץ | צילום: אלעד גרשגורן

המצוקה וחוסר האונים שבהם מצויה מערכת הבריאות בישראל פוגעת באופן ישיר במטופל, שלפעמים לא מוצא מיטת אשפוז פנויה, או אחות שתענה לו. ד"ר דודקביץ מציין, כי אכן המטופלים הם הנפגעים העיקריים מהמצוקה שבה נמצאת מערכת הבריאות. "המטופל הוא שנפגע בחוויית השירות, ובעיקר במלונאות. ככל שיהיו פחות מיטות בחדר, כך המטופל יהיה חשוף פחות לזיהום. אנחנו עושים הכול למניעת זיהומים, אבל כשיש ארבעה אנשים בחדר אחד — זה מצב לא בריא".

על פי ד"ר דודקביץ, מספר המיטות לעומת מספר המטופלים באזור שרון-שומרון, שבו נמצא בית החולים, הוא מהנמוכים בארץ. לדבריו, לבית החולים חסרות מאות מיטות. "בתוכנית המתאר לטווח הארוך של משרד הבריאות, בית החולים אמור להגיע לכ-1,900 מיטות, והוא יכלול גם מרכז גריאטרי ומרכז לבריאות הנפש. היום אנחנו עומדים על 515 מיטות, עם אוכלוסייה של כ-500 אלף נפשות", הוא מפרט.

בעבר תושבים, גם מהסביבה, כמעט איבדו אמון בבית החולים והעדיפו לקבל טיפול בבתי חולים אחרים בארץ. כיום, הלל יפה נחשב למרכז רפואי שמתחרה בטובי בתי החולים בארץ, ומעניק שירותי רפואה רבים ומתקדמים. מאות אלפים מגיעים למרפאות החוץ ולחדר המיון, והתורים בחדרי הניתוחים ובאגף היולדות רק הולכים ומתארכים.

לדברי ד"ר דודקביץ, רק בשנתיים האחרונות בית החולים רכש את הציוד המתקדם ביותר הקיים במדינה, כמו מכשירי צנתור וסי-טי חדשים, מכשירי שיקוף ומכשיר אנגיוגרפיה מתקדם. "הציוד שרכשנו מאפשר לנו לתת רפואה מיטבית בטכנולוגיה המתקדמת ביותר. עם זאת, יש מכשירים או הרשאות שאנחנו צריכים לקבל ממשרד הבריאות, כדי שהתושבים יקבלו טיפול קרוב לבית, כמו מכשירי קרינה, מכשיר PET-CT, אפשרות לבצע צנתורי מוח והפעלת רובוט לניתוחים מתקדמים", הוא מסביר. בתחומים האלה, מוסיף ד"ר דודקוביץ, עובדים בבית החולים אנשי המקצוע מהשורה הראשונה והמובילה בארץ, והם רק ממתינים לקבלת האישור לרכישת המכשירים, כדי לתת את הטיפול הטוב והנגיש ביותר לאוכלוסייה.

השאיפות של ד"ר דודקוביץ גדולות, וחלומו הוא, שבאחד הימים תושבי האזור יקבלו את כל שירותי הרפואה תחת קורת גג אחת. "אנחנו עושים את כל המאמצים, בשיתוף עמותת ידידי בית החולים, כדי להוסיף עוד ועוד מחלקות ומכשירים", הוא אומר.

בין האמצעים החיוניים הדחופים שבית החולים זקוק להם נכללים חדרי בדיקה לרופאים וחדרי ניתוח ממוגנים. "בעקבות העלייה בביקוש בבית החולים ותוספת השירותים, יש צורך בתוספת חדרי ניתוח וחדרי ניתוח גדולים יותר, שבתוכם ניתן להכניס ציוד מתקדם. כמובן, חדרי הניתוח הגדולים צריכים להיות ממוגנים", מסביר ד"ר דודקביץ. כמו כן, הוא מציין שיש לשדרג את אגף היולדות. "עוד ועוד נשים רוצות ללדת אצלנו. צריך להוסיף עוד מחלקת יולדות, עם חדרי ניתוח".

מצוקת חניה

אחד הקשיים שבהם נתקלים באי בית החולים הוא מציאת חניה. מאות מהמבקרים נאלצים לחנות מחוץ לבית החולים, בגלל מצוקת החניה. חלק מהמבקרים נאלצים לחנות באדום-לבן או במקומות אסורים, ומקבלים על כך דוחות מפקחי עיריית חדרה, שפועלים בשטח בית החולים.

לד"ר דודקוביץ יש תוכניות לפתרון הבעיה, אולם, עד שייצאו לפועל, הוא מותח ביקורת על מדיניות האכיפה של עיריית חדרה. "יש לנו כמות מסוימת של מקומות חניה, שאינם מספיקים לבאי בית החולים, ואנחנו מודעים לכך. מנגד, יש לנו תוכניות להכשרת קרקע לבניית מגדל שיכיל מאות מקומות חניה. אינני מעוניין שפקחי עיריית חדרה יפעלו בתוך שטח בית החולים. דבר כזה לא קיים באף בית חולים בארץ", היא אומר.

ד"ר דודקוביץ רואה בפעילות הפקחים ניצול של מצוקת באי בית החולים: "אם רכב חונה במקום שמסכן את האחרים, יש לנו אנשי ביטחון ויש שוטרים. פניתי לראש העירייה, ואני מקווה שיירתם לכך, ושיהיה שיתוף פעולה בינינו".

מהעירייה נמסר: "הפעילות של הפיקוח העירוני בבית החולים הלל יפה בנושא אכיפת חוקי העזר בנושא חניה באדום-לבן ובחניית נכים, וכן אכיפת עישון במקומות ציבוריים, החלה להתבצע בעקבות דרישתו של מנהל בית החולים הקודם, ונמשכת עד היום. עד כה לא התקבלה שום פנייה לפעול בצורה אחרת".