ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן שיגר אתמול מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו וגם לשר הפנים אריה דרעי ולשר המשפטים אמיר אוחנה בבקשה שיבדקו כיצד עמותת 'בית הגלגלים' שעומדת  לפתוח בית מטעמה גם בחדרה, צפויה לספק בו שירותים, למגזר הערבי בלבד.

"המדובר בעמותה פרטית הפועלת ברחבי הארץ ועיקר עיסוקה פתיחת בתים ונופשונים לשהייה בת מספר ימים של אוכלוסיה עם צרכים מיוחדים", כתב גנדלמן "לעיריית חדרה נודע בעקיפין על הכוונה של העמותה לפתוח בית בעיר מכיוון שהעמותה לא פנתה לעירייה לקבלת מידע או לשת"פ עם אגף הרווחה העירוני המפעיל מועדוניות דומות לאותה האכלוסייה".

צילום המחשה: shutterstock

ראש העיר תיאר במכתבו כיצד פנתה נציגת אגף הרווחה של העירייה אל מנכ"ל העמותה לבקשת מידע על הפעילות הצפויה והתבשרה כי הבית אמור להיפתח בתחילת חודש ינואר וכי הוא מיועד לבעלי צרכים מיוחדים מהמגזר הערבי בלבד, תושבי הכפרים הסובבים את חדרה .

"מדובר בגזענות ובהפליה לרעה של האוכלוסייה היהודית שבליבה עומד הבית לפעול", הסביר, "חדרה ידועה כעיר מחוז המכבדת ומעניקה שירותים לאוכלוסייה הטרוגנית ולכן אנו מתקשים לקבל אקט שלא ניתן לפרשו אלא כגזענות לשמה ואפליה על רקע גזע ודת".

עוד טען גנדלמן כי מאחר שהעמותה מתוקצבת בין היתר על ידי משרד העבודה והרווחה ומשרדים ממשלתיים נוספים, מצופה מהמכותבים להיכנס לעובי הקורה של ההתנהלות המתוארת ולמנוע את הכוונה לפעול במרכזה של העיר חדרה תוך אפליה בוטה של תושביה.

העתק מהמכתב, אף שוגר  למנכ"ל משרד הרווחה ד"ר אביגדור קפלן.

צביקה גנדלמן בישיבה (צילום מסך)

מעיון באתר העמותה, עולה כי היא מפעילה שישה בתים ברחבי הארץ ובתוך כך הבית בהרצליה על שם מרים שוורץ שמשמש לפעילות בין אזור גדרה לחדרה, בית אלאמאל בבאר שבע שמשרת את האוכלוסייה הערבית בכל אזור הדרום, הבית הדרומי שממוקם בקיבוץ אורים בנגב, הבית הירושלמי לתושבי ירושלים והסביבה וממוקם במושב אבן ספיר, הבית בוואדי ערה לתושבי האזור, הבית הצפוני הממוקם בבוסתן הגליל שמאחד אוכלוסיות ממגוון תרבויות רחב והבית החרדי לבנות ונערות מהמגזר החרדי שהפעילות שלו מתקיימת בבית הירושלמי.

על פי המידע באתר העמותה ,העמותה בית הגלגלים , מספקת מענה לצעירים ובוגרים עם מוגבלות פיזית מהאוכלוסיות  בחברה הישראלית. כל אחד מהבתים בו, מהווה מסגרת חברתית וחינוכית משמעותית שבה מתנסים במגוון כישורי חיים ובאינטראקציות בינאישיות: "בית הגלגלים מקיים מסגרת רציפה מגיל 9 עם מגוון תוכניות ופעילויות לקידום השתתפות חברתית ואזורית בכל מעגלי החברה" הוסבר בו", ולהגשמת החזון אנו פועלים בעשייה משותפת כ-500 מתנדבים מסורים מכל קצות הארץ וגווני קשת הפוליטית, החברתית הדתית והעדתית, בעלי מקצוע שיחד תורמים כ-200,000 שעות בשנה".

מבית הגלגלים נמסר בתגובה:" מאז תחילת פעילותו לפני 40 שנה, בית הגלגלים פתח דלתו בפני ילדים מכל חלקי החברה הישראלית כך שילדים חילונים, דתיים, יהודים, מוסלמים ונוצרים מבלים יחד ולומדים להכיר אחד את השני, וכך בכוונתנו לעשות בחדרה. נדהמנו ללמוד מהתקשורת על פנייה של ראש עיריית חדרה לממשלה, על מנת להפסיק את תמיכתה בבית הגלגלים.

"כארגון מנוסה בעל הכרה בינלאומית ולאומית, נקי משיקולים זרים, אין לנו ספק כי באמצעות שיח ישיר והיכרות שמעבר לכותרות, ישכיל ראש העיר להבין כי פעילותנו תהפוך להיות מקור של גאווה לחדרה ואנו מצידנו, מתחייבים להמשיך ולהיות שם עבור כל אותם צעירים ועבור יצירת חברה ישראלית טובה ומכילה יותר".