מנקים את היער | צילום: אלונה רזניק

בבוקר יום שבת האחרון הגיעו תושבים מהעיר ליער חדרה והחלו לנקותו. מדובר היה ביוזמה פרטית שבמהלכה נאספו כ-30 שקי זבל ובתוכם ניילונים, קרטונים, טיטולים ושאר 'מזכרות' שמטיילים אחרים הותירו אחריהם בשטח. התושבים, שהגיעו עם ילדיהם, סיפרו שמטרת המבצע הייתה "לעשות כבוד" לטבע ולפיסת ההיסטוריה של העיר, זאת לאחר שנחשפו  לכמויות הזוהמה והלכלוך שהתפשטו ביער. 

אחד ממובילי היוזמה, תושב עין הים, אייל  פבזנר, שהגיע למקום עם בני משפחתו  וילדיו  סיפר כי  היוזמה נולדה גם כדי  לספק דוגמא אישית לדור העתיד בנושא שמירה על ערכי הטבע. "לאחר  שאחד החברים שלח לנו תמונות של יער חדרה, כשהוא מוזנח ומטונף להחריד", הוא אומר. "החלטנו כמה חברים להיפגש ולנקות  את היער. הרעיון היה לתת לילדים דוגמא אישית  ולהעביר להם ערכים של שמירה על הטבע ועל הנקיון". 

בסיום "יום העבודה" ציינו המנקים שניתן לראות היטב את הניגוד בין האיזור שנוקה לבין זה שהזבל לא נאסף ממנו. "האזור בו ניקינו  נראה מקום מזמין ונקי לעומת האיזורים שלא הגענו אליהם", אמר פוזנר. 

לדבריו, בעקבות פרסום מבצע הניקיון התקבלו פניות רבות של תושבים שביקשו ליזום יום ניקיון מרוכז לכל תושבי העיר, כולל התעניינות של תנועות הנוער בעיר. "בקרוב נדאג לארגן יום ניקיון נוסף, שאותו נפרסם בהרחבה כדי שהתושבים יידעו על כך, ויגיעו, אם יהיו יותר אנשים, נספיק יותר", אמר. 

כך נראה היער לפני ואחרי הניקיון:

עוד הוסיף פבזנר ואמר כי, "אם האחראים על הניקיון והתחזוקה של הפינה היפהפיה הזו שיש  לנו בעיר, אינם עושים את עבודתם, אנחנו התושבים ניזום בעצמנו את ניקיון המקום ונהפוך את היער  למקום נקי ונעים לבילוי". 

למרות התגובות החיוביות הרבות למבצע המבורך, העלו תושבים רבים גם את השאלה - מדוע ניקיון היער צריך להתבצע ע"י התושבים, ולא ע"י העירייה שאמורה להיות אחראית על ניקיון הפארק, היער והנחל?

מהעירייה נמסר בתגובה: "לא ברור על סמך מה קובע מר פבזנר מי עושה את עבודתו ומי לא. מי שאחראי על ניקיון היער היא הקרן הקיימת לישראל, שהיא גם הוציאה צו פינוי לכלבייה והיא זו שמממנת את התקנת המתקנים ביער".