נראה כי מסכת הייסורים של תושבי שכונת עין הים, החפצים בבית תפילה בשכונתם, רחוקה מלהסתיים בקרוב.

לאחר שבחודשיים האחרונים התפללו במבנה יביל שהקימו שתי חברות יזמיות בשכונה על שטח פרטי שבבעלותם וצפוי לשמש בהמשך כמשרד מכירות, נתבשרו המתפללים כי צו הריסה הוצא לפני כחודש למבנה, מכיוון שהוא לא תואם את ייעוד הקרקע.

אוהל מתפללים בעין הים. צילום ארכיון: באדיבות התושבים

הצו המנהלי ניתן בתאריך 15 באוגוסט ונכתב בו בין היתר כי ניתן מכיוון ש"הוחל בבניית  בנה קל מפאנל מבודד בשטח של כ-48 מטר ללא היתר". בעירייה ציינו כי אין שיקול דעת בנושא, שכן צריך וחייב ללכת על פי החוק.

כזכור, לפני מספר חודשים פורק מבנה יביל אחר של אותם יזמים, שבו התפללו התושבים בשנים האחרונות, כפיתרון זמני ובהיעדר בית כנסת קבוע. כך מצאו עצמם התושבים מתפללים תחת כיפת השמיים, ולאחר מכן במיקומים פרוביזוריים כמו אוהל ששכרו בעצמם ומועדון של אחד הבניינים בשכונה - עד שהתגלגלו לפני כחודשיים להתפלל ממבנה יביל שבשטח שתי החברות היזמיות.

במקביל, בעיריית חדרה הובטח כי עד למציאת פיתרון קבע לבית כנסת בשכונה, תקים העירייה אוהל מפואר וממוזג שישמש את המתפללים. אולם מכיוון שזה טרם קרה בשטח, חוששים המתפללים שאחרי יום הכיפורים שוב ימצאו את עצמם מתחת לכיפת השמיים.

"חשבנו שהגענו לסוג של מנוחה ונחלה עד שתוקצה קרקע ויקום בית כנסת של קבע", אמר תושב השכונה למיינט חדרה. "אבל נתבשרנו שהיזמים קיבלו צו הריסה. מה מפריע שקראוון בשטח פרטי של יזמים, שאפילו אין עליו שלט בית כנסת, ישמש את המתפללים בינתיים? למי זה כואב? מי צר העין שזה כל כך מפריע לו?"

העירייה הבטיחה אוהל ממוזג.

"הקימו אוהל, מקימים  כל שנה לקראת יום הכיפורים, אבל זה רק לחג עצמו, בגלל כמות המתפללים הגדולה, ואחר כך מפרקים אותו".

אחת המתפללות הוסיפה: "מדובר בהתנהלות קלוקלת של העירייה, שפועלת לפי רחשי לב של מיעוט של אולי 2-4 תושבים בשכונה שמתנגדים בכל תוקף לבית כנסת. היא פועלת לפי גחמה שלהם ולא לפי רצון רוב התושבים.

"אני חילונית וכמוני יש רבים שזקוקים לבית כנסת לשם עלייה לתורה, בר מצוות וחגים. אני סבורה שיש כאן גם אכיפה בררנית של העירייה. בכל העיר עבירות בנייה ומבנים שלא לפי ההיתר, אבל מבנה על שטח פרטי שבא לסייע לתושבים - את זה אוכפים כאילו מדובר באיזו הפרעה קיצונית לסדר הציבורי, באיזו עבריינות קיצונית".

מעיריית חדרה נמסר בתגובה: "כפי שהבטיחה, העמידה העירייה כבר בראש השנה אוהל מרווח אשר שימש את המתפללים בשכונת עין הים, וישמש גם בתפילות יום כיפור. חבל שגם לפני יום הסליחות והכיפורים יש מי שאינם נרתעים מהפצת שמועות שווא, וממשיכים להכפיש את עיריית חדרה".