בעקבות מקרה שאירע בשבוע שעבר בסמוך לתחנת הכוח בחדרה ובמסגרתו דיווח צוללן על כריש שתלש ממנו את סנפירו, ביקשו ב'פרוייקט כרישים בזרם' לחדד את נהלי הצלילה המיטבית במקום.

בפרוייקט חברים שלל ארגונים סביבתיים, עירוניים ורשותיים ובתוכם החברה להגנת הטבע, רט"ג, חברת נחלים לפיתוח תיירות חדרה ועיריית חדרה, עמותת אקו אושן, תחנת המחקר ע"ש מוריס קהאן, עמותת כרישים בישראל, רשות הצלילה והתאחדות הצלילה.

הכרישה ששבה לחדרה | צילום: חגי נתיב – תחנת מוריס קאהן לחקר הים, אוניברסיטת חיפה

ממסמך 'נוהג מיטבי לצפייה בכרישים בסמוך לתחנת הכוח' שהוציאו בפרויקט ,עולה כי יש הנחיות מדויקות מאד לצלילה במקום. כך למשל ישנו איסור צלילה לבד אולם גם לא בקבוצה גדולה מידי, איסור על צלילה שלא בשעות היום, איסור על רדיפה אחרי כריש או התקרבות של פחות מחמישה אליו ומובהר כי על כל צופה מהיבשה וצולל במים  להתוודע היטב לכל סעיפיו.

איריס ארבל, מנהלת קהילת חדרה והסביבה של החברה להגנת הטבע חדרה: "מאז הקמתה של תחנת הכוח אי שם בשנות ה-80 ידוע שהכרישים מגיעים לאזור תחנת הכוח. העניין הוא שבשנים האחרונות במקביל להתפתחות אמצעי המדיה החברתית החלה נהירה של אנשים למקום וכולם ביקשו לפרסם תמונות ופוסטים.

"יחד עם התופעה הזו הגיעו תופעות כמו אנשים שהגיעו עם צידניות להאכיל את הכרישים ונוצר חשש שתתפתח התניה של אוכל שמסוכנת לשני הצדדים".

ארבל מוסיפה כי "אנשים גם התחילו לצלול שם בהמונים וברגע שנהיה עומס במים וחשש מהתניה של מזון היה ברור לכל הגורמים המעורבים שאי אפשר להותיר את הנושא חשוף, כיוון שזה יוכל להיגמר רע. לכן, הפרויקט הוציא מעין קוד אתי, מסמך מפורט אודות כללי התנהגות והתנהלות כצולל, צופה, ושוהה באזור הכרישים. חשוב מאד להקפיד על הכללים הללו ולא לסטות מהם".

פרק הזמן בו מופיעים הכרישים באזור תחנת הכוח הוא בין החודשים דצמבר לאפריל, כשהשנה הקדימו והופיעו כבר באמצע נובמבר. חלוקת ההגעה היא שראשונים מגיעים הכרישות העפרוריות בעיקר, ולאחר מכן מגיעים הכרישים (הזכרים) הסנפירתניים.

ארבל הבהירה כי הכריש אינו בעל חיים תוקפני והמינים שמגיעים לאזורנו ניזונים בעיקר, מבעלי חיים קטנים המצויים בקרקעית הים. יחד עם זאת, הדגישה כי הצלילה במקום איננה מומלצת כלל ועיקר בגלל התנאים הפיזיים המסוכנים במקום ולאו דווקא בגלל הימצאות הכרישים: "אנחנו לא ממליצים לצלול שם. זה מקום מסוכן מאד עם זרמים חזקים ומסוכנים שמגיעים מתחנת הכוח, עם פסולת תת ימית מרובה שכוללת קרסים וחכות. בנוסף יש גם חיית בר שאיננו יודעים לצפות את התנהגותה במידה וצולל מחליט לשלוח ידיים קרוב מידי לכריש, שוחה אחריו ונכנס למסלול השחייה שלו, או מכניס אותו לאיזה סטרס. לכן מומלץ שלא לעשות זאת".

החל מראשית חודש דצמבר ועד אפריל, סיום עונת הכרישים בחדרה, מפעיל הפרויקט מידי שבת עמדת הסברה ומידע בנושא, המאוישת על ידי מדריכים מקצועיים ומתנדבים שהוכשרו לכך.

בחברה להגנת הטבע בשת"פ עמותת כרישים בישראל יקיימו בימי שישי של העונה, גם סיורים מודרכים לקבוצות קטנות (בתשלום) וכך גם בחופשת חג החנוכה. מייל הקהילה: hadera@spni.org.il