אם עברתם ברחוב רוטשילד בחדרה, מטרים ספורים מקניון עופר לב חדרה, ונדמה היה לכם שאתם שומעים שירי ארץ ישראל מתנגנים בשקט, אוזניכם לא הטעו אתכם. עוברים ושבים שעקבו אחר המוזיקה הגיע לרמקול התלוי על עמוד תאורה ברחוב. מה שעורר תמיהות רבות מצד תושבים. 

הרמקול ברחוב רוטשילד | צילום: פרטי

"לא תמיד יש מוזיקה ואני עוברת שם הרבה", מספרת תושבת העיר ומוסיפה: "אבל כשיש מוזיקה זה תמיד שירי ארץ ישראל, הכי מיינסטרים שיש ובווליום נמוך ומתחשב".

תושב אחר מוסיף, "כל מי שעובר פה תמיד תוהה אם זו העירייה התקינה את הרמקול כדי לעורר את הרחוב או שאולי זה הסוחרים באישור העירייה, ואולי יש קשר לקרבה ליד לבנים והאנדרטות. זה תמיד שירים שקטים, אצילים ובטוב טעם. היינו שמחים לפתרון התעלומה ולפרגן למי שהתקין שם את הרמקול ולבקש שלא יפסיקו".

את התעלומה הנחנו לפתחה של עיריית חדרה, ושאלנו: במה מדובר?.

מהעירייה שמחו לענות והסבירו: "מדובר במערכת שמע שהותקנה בשנת 2011 ברחבת ההנצחה באתר 'יד לבנים', ומנגנת שירים שקטים ושירי זיכרון.

הרעיון להתקנת המערכת הוצג בפני יו"ר עמותת ידידי "יד לבנים" בחדרה על-ידי תושב העיר אשר שב מביקור בסנט פטרבורג והתרשם ממערכת דומה המותקנת באתר הזיכרון לחללי מלחמת העולם ה-2התושב הציע להקים מערכת שמע גם ברחבת הזיכרון בחדרה ואף תרם את העלויות שהיו כרוכות בהקמתה.

מדובר במערכת ממוחשבת המתוכנתת להשמעת שירים ישראלים שקטים, שירי זיכרון ושירי להקות צבאיות, משעות הבוקר ועד שעות הצהריים ולאחר שעות המנוחה עד השעה 21:00מדובר בשירים המושמעים חרישית ונשמעים היטב רק למי שחולף על פני אתר ההנצחה".