איתי שגיא. "מי ששומע אותו מנגן, מתקשה להאמין שהוא לא למד נגינה יום אחד בחייו" | צילום: אלעד גרשגורן

בשבוע האחרון היה איתי שגיא מחדרה עסוק במיוחד: הוא ליווה בתיפוף את הזמר בניה ברבי בשירו "מישהו איתי כאן", ובערב אחר שר יחד עם קרן פלס. שגיא בן ה-12 וחצי, שאובחן על הספקטרום האוטיסטי, כיכב על הבמות בערב ההתרמה של האגודה לילדים אוטיסטים — אלו"ט, כשהופיע עם ברבי, ובערב נוסף שהתקיים באולם "רנה שני" בעיר, שמטרתו העלאת המודעות למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים, כששר עם פלס.

שגיא, תלמיד כיתה ז' בבית הספר הדמוקרטי בעיר, ניחן בשמיעה אבסולוטית, והוא מנגן מאז ילדותו על כל כלי נגינה אפשרי, משמיעה בלבד.

מתמקד בתופים

"רק לפני חודש איתי החליט שהוא רוצה ללמוד באופן מסודר והחל ללכת לקונסרבטוריון בחדרה", אומרת השבוע אמו אפרת. "כבר בהיותו בן חמש, מורה לפסנתר שראתה אותו לזמן קצר, קלטה את השמיעה האבסולטית והאירה את תשומת ליבנו לכך. איתי מנגן בכלים גיטרה, פסנתר, קלרינט ואפילו שופר. בשנתיים האחרונות הוא בחר להתמקד בתופים. כל מי ששומע אותו מנגן, מתקשה להאמין שהילד הזה לא למד נגינה יום אחד בחייו".

איתי עצמו מספר שהוא אוהב לנגן במיוחד את השירים של מייקל ג'קסון, של להקת קווין ושל ברונו מארס.

איך נוצר החיבור עם בניה ברבי?

אפרת: "הכרתי מישהי מאלו"ט, וזה היה בדיוק בתקופה שפתחתי בחדרה את קבוצת הווטסאפ 'הורים מאוחדים חדרה'. לאיתי יש גם אח קטן על הרצף האוטיסטי, והחלטתי שצריך להיות לנו ההורים, משהו משלנו. בדיוק בתקופה הזאת יצאנו מארון האוטיזם. היא הציעה לעשות כתבה על אודותינו וסירבתי. רק יצאנו מהארון, ואמרתי 'אולי בהמשך'. בתחילה, עם איתי שהוא בתפקוד גבוה, קצת טישטשנו, עם האח הצעיר, שהוא עם תפקודים קצת יותר מורכבים, כבר דיברנו על כך.

"סיפרתי לה על המוזיקליות של איתי ובאלו"ט עשו עליו כתבה לפני כשנה. כעת, כשהגיע ערב ההתרמה של אלו"ט, שאלו אותנו אם נרצה להשתתף. עשו חיבור בינינו ובין בניה ברבי, מוזיקאי ואדם מרגש, שנפגש עם איתי בלב פתוח. הפגישה יועדה במקור להיות בת חצי שעה, אבל היא נמשכה שעתיים. הייתה ביניהם שיחה טובה והם ניגנו יחד, ובתום הפגישה הוא הפתיע אותנו ואמר לאיתי — 'אתה עולה להופיע איתנו'".

איתי שגיא ובניה ברבי. נוצר חיבור מיוחד | צילום: אלבום פרטי

איך איתי הגיב?

"הוא התרגש מאוד. זאת הייתה אמורה להיות פגישה לצורך הפרסומים של אלו"ט לקראת האירוע, וזה נגמר בהופעה בערב עצמו. הזמינו אותו אחרי הפגישה לבאלאנס ואחר כך, במופע, נתנו לאיתי קטע סולו, ובניה הזמין אותו בצורה מכובדת מאוד לבמה. לאחר מכן הוא ניגן איתו את 'מישהו איתי כאן'.

"הערב היה מדהים ומרגש, אבל ברגע שהעלו את איתי הייתה תחושה שהערב הגיע לשיא מסוים. אנשים פשוט עמדו על הרגליים והריעו, כל האנרגיות עפו. איתי מגדיר את זה כ'תחושה שכאילו מייקל ג'קסון קם לתחייה'. איתי התרגש מאוד, הוא שואף לעלות על במות כאלה, כי זה בין הדברים היחידים שעושים לו טוב. גם בדרך לאוטו עצרו אותו אנשים, שיבחו ופירגנו לו, זה עשה לו טוב וריגש אותו מאוד".

משולב ושייך

אירוע ההתרמה השנתי של אלו"ט התקיים בשבוע שעבר באוניברסיטת תל אביב. לכבוד האירוע חברו ברבי ונתן גושן למופע חד-פעמי למען ילדים על הרצף האוטיסטי, והערב כולו התקיים בסימן שילוב. כך, למשל, מי שהנחו את הערב היו אשת הטלוויזיה שי-לי שינדלר והעיתונאי אורי יצחקי, שהוא עם תסמונת אספרגר, ובשיתוף הפעולה המרגש של שגיא מחדרה עם ברבי.

בסרטון שפירסמה אלו"ט לקראת האירוע, תועד המפגש המרגש של שגיא עם ברבי בחדר החזרות בתל אביב. במסגרת הדיאלוג המקרב בין שניהם, סיפר שגיא, כי הקושי העיקרי שלו הוא היעדר חברים, וברבי חיזק אותו בעצות, והצהיר כי העובדה ששניהם עברו עד לכיתה ז' שישה בתי ספר, כבר מחברת ביניהם.

צילום: אלעד גרשגורן

ואיך נוצר החיבור עם קרן פלס?

האם אפרת: "מדובר בערב להעלאת המודעות למשפחות עם ילדים עם צרכים מיוחדים בחדרה ששמו 'מושלם כמו שאני'. את הערב יזמה המנהיגות העירונית לילדים עם צרכים מיוחדים של מרכז 'למשפחה' בעיר, שאני חלק ממנה, וקרן הסכימה בשמחה להתנדב ולהופיע. איתי הופיע בערב הזה בקטע מוזיקלי, עם תלמיד כיתתו רועי מורי, מוזיקאי מוכשר בעצמו, ואחר כך הם הופיעו איתה בשיר".

אפרת ובני משפחתו של איתי מקווים שזוהי רק ההתחלה: "אני מקווה שפעילויות כאלה ימשיכו לקרות. הילדים הללו יכולים להיות חלק מכל דבר. לנו חשוב להיות חלק מהנוף הזה, עם כל השוני, וחשוב לנו שכל המילים היפות כמו 'הכלה', 'שילוב' ו'קבלה' לא יישארו סטיקרים.

"חשוב שהחברה תראה ילד כמו הילד שלי, שלא פשוט לו, ולמרות הכול רוצה להיות משולב ושייך. עם כל הקשיים, הילדים הללו הם לא פחות מאחרים".