סוף טוב: אחרי חודשים ארוכים של חוסר ודאות ודאגה, נמצאה מסגרת חינוכית הולמת לאוראל סלמאן, תלמיד תושב העיר העולה לכיתה י'.

סלמאן, השייך לחינוך המיוחד, לא היה רשום עד כה לאף מסגרת חינוכית, בשל מחלוקת בין אביו, אייל סלמאן, לבין אגף החינוך בעיריית חדרה, על המוסד החינוכי המתאים ביותר למצבו.

אוראל סלמאן. צילום: צביקה טישלר

בשנה שעברה הודיעה עיריית חדרה כי חטיבת הביניים תחכמוני בה למד אוראל תסגור את שעריה בסוף השנה. ההורים, ובראשם אייל סלמאן ,התנגדו ומחו ללא הצלחה. בינתיים נמצא מענה חינוכי חלופי לכל יוצאי בית הספר, למעט לסלמאן.

האב אייל, טען כי בעיריית חדרה הציעו לבנו בתי ספר שלא תואמים את מצבו מבחינה לימודית כמו 'גלים' (לילדים עם ליקוי התפתחותי) וכן ישיבת 'בית שמואל' שלא התאימה גם מבחינת האוריינטצייה הדתית של המשפחה .

האב מצא  מוסד חינוכי בעיר, 'הגימנסיה' , שיכול היה לדבריו לספק מענה מיטבי למצבו הלימודי והרגשי של בנו, אולם לדבריו בעירייה הערימו עליו קשיים: "את הגימנסיה כאופציה מצאתי תוך שיתוף פעולה עם הרב משה כהן מנהל החינוך המיוחד שהתפטר לאחרונה", סיפר, "העניין הוא ששכר לימוד שנתי עומד על כ-5,000 שקלים ובעירייה לא השיבו אם יישאו בתשלום או לא.

"שכר הלימוד הוא גבוה מידי בעבורי ואני גם לא מצליח להבין למה אני צריך לשלם על לימודים באופן פרטי, רק כי הרשות כשלה בסיפוק מסגרת חינוכית שמתאימה לבני".

השבוע, לאחר ימים קשים של ייאוש שעברו על המשפחה בחרדה לגורלו של אוראל בשנת הלימודים הבאה, קיבלה משפחת סלמאן את ההודעה המיוחלת לפיה, הרשות תישא בחלק הארי של שכר הלימוד, ואילו המשפחה תשלם סכום סמלי.

"רשמנו ניצחון אחרי ימים של מתח ומחנק", אומר אייל, "אני שומר על אוראל בצמר גפן וחרדתי שללא מסגרת יסתובב ברחובות ומשם יתדרדר לפשע. אני מודה מעומק הנשמה לרב משה כהן, שטרח ימים ולילות לסייע לאוראל ונותן תדיר  את נשמתו לילדים הללו, וכן לממלא מקום מנהלת אגף החינוך שמעון חלפון על ההתגייסות לעניין".

מעיריית חדרה נמסר: "בפגישה שהתקיימה אצל סמנכ"לית העירייה, אוסנת ספורטא, סוכם כי ההורים יגישו בקשה למלגת לימודים וועדה של הרשות תבדוק אפשרות להענקת מלגת לימודים לבית הספר אליו יילך. כמו כן ההורים ישלמו לביה"ס סכום סמלי ובית הספר ירשום ויקלוט אותו עד אשר הוועדה תדון בבקשה. מנהלת בית הספר נרתמה להיות שותפה בפתרון, מתוך תחושת שותפות מלאה עם הרשות. אנו מאחלים לאוראל ולהורים שנת לימודים פורייה".