פוגעים באוכלוסיה חלשה | צילום המחשה: pixabay

בסניפי עמודתת 'יד שרה' בחדרה ופרדס חנה מחזירים בימים אלו את שירותי הייעוץ המשפטי לקשישים. המטרה היא לסייע לקשישים שנפגעו מהתעמרות, ניצול או הונאה. השירות המדובר הופסק לפני כשנה בהיעדר משאבים.

מנתונים שנמסרו על ידי יד שרה עולה כי הסטטיסטיקה האכזרית של ניצול קשישים והונאתם עולה בהתמדה, כך שאחד מתוך 5 קשישים בישראל סובל מן התופעה. הבעיה אף מתרחבת  בקרב הקשישים שעשו עלייה לארץ, בשל מגבלות השפה.

כדי להילחם בתופעה המכוערת, הקימו ביד שרה את מערך הייעוץ המשפטי לקשישים 'יד ריבה' שמסייע לקשישים בהכרת זכויותיהם ובמימושם. השירות מוענק בהתנדבות על ידי אנשי המקצוע ובהם עורכי דין, עובדים סוציאליים, וצוותים מתחומי הרווחה, והרפואה.

עד כה טיפלו ב'יד ריבה' וסיפקו שירותי הגנה חיוניים לכ-20,000 קשישים בישראל שניצלו מעושק והתעמרות. השירות פועל כך שבמוקד יד שרה מעבירים בקשות לסיוע מרחבי הארץ ל'יד ריבה', ואנשי המקצוע , מגישים את הסיוע המיידי מסניף יד שרה במקום המגורים ובמקרה הצורך, גם מבית הקשיש. 

מנהל יד שרה עופר שושני אמר כי ״אנחנו מאד נשמח אם מתנדב ירצה לקחת על עצמו את הטיפול בנושא יד ריבה בחדרה ופרדס חנה, ירכז את הפניות ויתווך בין אנשי המקצוע המתנדבים. אם יש גם משפטן שרוצה להתנדב לצורך העניין, זה בכלל יהיה משמח ובבחינת עזרה מרובה״.

סניף יד שרה בחדרה פועל מתוך המרכז הרפואי הלל יפה ואילו בפרדס חנה הוא ממוקם  ברחוב המעלה :"  בשני המקומות  אנו מחפשים מקום  נוסף  לפתוח סניפים. נשמח אם  מישהו  ירצה להרים את הכפפה למען הציבור ולהציע  לנו מקום אבל עד שזה יסתייע  אני קורא לציבור הקשישים ובני משפחתם  מאזורינו, שסבלו ממקרי עושק והתעללות לפנות למוקד הארצי של יד שרה בטלפון 6444*.