החוף בחדרה. צילום: פרטי

תושבים המתניידים בכיסאות גלגלים ומוגבלים בתנועה טוענים, כי חוף כפר הים בחדרה, שאמור להיות מונגש, אינו כזה. חוף אולגה בעיר הוא החוף המונגש המוכרז של חדרה, אך מכיוון שהוא עובר שיפוצים, כפר הים אמור להיות מונגש לנכים במקומו.

"על פי החוק, העירייה אמורה הייתה להנגיש חוף אחד ועשתה זאת בחוף אולגה. כעת, מאחר שחוף אולגה נמצא בשיפוצים, העתיקו את ההנגשה כביכול לכפר הים", אומר השבוע גולן לקס, מ"נגישות ישראל חדרה". הוא מדגיש, כי למרות הסככה הנגישה ושביל הגישה אליה, החוף איננו מונגש בהתאם להנחיות הנדרשות בחוק. "העבירו לשם את הכיסא המיוחד, המאפשר תנועה בחוף, ושבעזרתו אפשר להגיע למים, ומבחינתם זהו זה. את הכיסא הם אוספים משם כבר חצי שעה לפני סגירת החוף, בשעה 18:30, ובנוסף, אם הים סוער, הם לא מוציאים את הכיסא בכלל, ולא ברור מדוע. אם אני רוצה להסתובב בחוף, אז למה לא? אם המשפחה שלי יוצאת לחוף, אסור לי לנוע אִתם בחוף? מדוע עליי להתבונן בהם מהסככה מרחוק? בכל מקום בארץ הכיסא נמצא אצל המצילים. הם מוציאים אותו, הם מסבירים עליו, כאן הכול 'ראש קטן'".

אלא שבכך לא מסתכמת הבעיה. "הסככה המונגשת שבה הניחו את הכיסא היא בניגוד לתקנות. שיפוע הכניסה אליה לא חוקי. בתקנות הנגישות יש הסברים מדויקים על שיעור השיפוע הנכון, ואי אפשר לעשות מה שרוצים. זה לא שאם יש שיפוע כלשהו, אז החוף מונגש. גם המסלול מהסככה לחוף אינו נגיש, כי יש בו מדרגה", אומר לקס.

לטענתו, באתר העירייה לא עידכנו כי החוף המונגש בעונת הרחצה הזאת הוא חוף כפר הים: "העירייה מחויבת לפרסם באתר שלה היכן נמצא הכיסא המיוחד והיכן החוף המונגש, לא כג'סטה, אלא כחוק. באתר העירייה כתוב, כי חוף אולגה נגיש לנכים, כלומר, שולחים אנשים למקום הלא נכון".

איילת חדד, תושבת העיר, המתניידת בכיסא גלגלים חשמלי, מזהירה מפני השיפוע המוביל אל הסככה: "השיפוע מסוכן. אתה בא ליהנות, לא לפחד, ובעלייה לסככה כל הזמן יש לך תחושה שאתה הולך להתהפך. יש שם מדרגה, כך שאני לא יכולה לרדת, ואני לא רוצה גם שירימו אותי. גם אין שביל גישה עד למים. התחושה היא שאני יושבת בסככה כמו בכלא, כשהילדים במים, רחוקים ממני. אין לי הפריווילגיה להיכנס למים עם ילדיי".

עליזה ערבה, תושבת העיר, מוסיפה: "יש כיסא-מצוף אחד לעיר של יותר מ-100 אלף תושבים. צריכה להיות גם חניית נכים קרובה, עם שילוט של חניה לרכב עם מעלון. יש חוק ותקנות, והם לא מתייחסים לזה".

ציון שטרית, תושב העיר, שהגיע בשבת שעברה לחוף, אומר: "אין גישה למקלחות, אין גישה לחוף, השיפוע בסככה מסוכן".

יש לציין שמעיריית חדרה לא סופק אישור נגישות לחוף למרות בקשותינו.

מעיריית חדרה נמסר: "כפר הים נגיש לאנשים עם צרכים מיוחדים, כולל בכיסאות גלגלים. כל יתר הטענות שמנסים להציג הן שקריות. כך, למשל, לפני כשבועיים התארחה בחוף קבוצה של כ-20 אורחים מנתניה, כולם היו בכיסאות גלגלים, נכנסו לים, נהנו, ושיבחו את הנגישות בחוף".