בעוד כשבועיים (שבת ה 21/9/19) יתקיים בחוף קיסריה, מבצע ניקיון ייחודי של החברה להגנת הטבע, בשיתוף המועצה האזורית חוף כרמל והחברה לפיתוח קיסריה.

במסגרת המבצע, כל מי שיגיע לחוף בין השעות 10:00- 16:00, יקבל שקית אשפה בעמדת ההסברה, ומי שיחזור עם שקית מלאה , יזכה בחותמת על ידו, שעימה יוכל לרכוש במתחם השוק ,שייפתח שם.

צילום: החברה להגנת הטבע

בין הדוכנים והאטרקציות במתחם השוק: מזון ופופקורן, דוכן של מיץ טבעי שיתקבל בכוס ממותגת רב פעמית , אוהל חשוך שישמש כקולנוע ובו יוקרן סרט לכל המשפחה במהלך היום ,דוכן יד שנייה ובו  – בגדים לראש השנה ודוכן אומנים ובו יצירות שתרמו אמנים. בנוסף, בקו החוף, יתקיימו הדרכות חוויתיות, המבהירות את הקשר בין פסולת לפגיעה בבעלי חיים של החוף והים התיכון.

מבצע הניקיון הינו חלק מיוזמות שקורות בארץ לרגל, שבוע הניקיון הבינלאומי , בהובלת החברה להגנת הטבע והארגון הבינלאומי Let’s do it. במהלך השבוע  שבין 16-21.9.19, יתקיימו שורת אירועים חינמיים מתוך רצון להעלות את המודעות לבעיית הלכלוך בחופים. 

הארגון הבינלאומי Lets do it, פועל למען שינוי בתחום הניקיון במרחב הציבורי, והוא יוזם ומארגן את יום הניקיון הבינלאומי, המתקיים ב-169 ארצות בעולם. השנה תהא הפעם הראשונה שגם ישראל תשתתף ביוזמה: "כמעט כל מי שיוצא לטבע בישראל, שוהה בחופי הים, מטייל או צועד במרחב הציבורי בישראל נתקל בפסולת ואשפה. אנשים רבים, לצערנו, משליכים פסולת ברשות הרבים ואחרים אמנם אוספים, אך בשל מחסור בתשתיות היא אינה מובלת לאתרי הפסולת, חיות בר מפזרות אותה, והתוצאה היא מרחב ציבורי מלוכלך. את המצב הזה חייבים לשנות" הסבירה  יעל אילמר-גירון, עוזרת למנכ"לית החברה להגנת הטבע, שמרכזת את הפעילות בשבוע הנקיון.

מארגני האירועים ביקשו להדגיש , כי לכלוך במרחב הציבורי מהווה לא רק מפגע אסתטי , אלא גורם לנזקים אקולוגיים חמורים ולפגיעה בבריאות הציבור:  "הפסולת מסכנת את חיות הבר, מזהמת את מקורות המים, וגורמת להתפשטות ולהתרבות של מינים מסוימים, תוך הפרת האיזון האקולוגי, התפשטות מחלות ופגיעה בבריאות הציבור " אמרה אילמר גירון " מעבר לכל אלו לכלוך במרחב הציבורי מבטא את יחסו את האדם אל המרחב הטבעי הפתוח. אדם המשליך פסולת או אדיש לקיומה בשטח ,אינו חש חיבור או אחריות לסביבה, ולעיתים הוא אף חש עוינות או ניכור כלפיה".