מנקים את היער | צילום: אלונה רזניק

תושב חדרה אייל פבזנר, מי שיזם את ניקיון יער חדרה ביום שישי הקרוב (22.11), טוען כי למרות שבתנועות הנוער מכבי הצעיר והצופים, הביעו הסכמה להצטרף ליוזמה, אלה חזרו בהם לאחר שקיבלו הנחייה מעיריית חדרה שלא לעשות זאת. לדברי פבזנר בשיחה עם מי מהצוותים המקצועיים בתנועות הנוער שהגיעה לידי 'מיינט חדרה ', נאמר לו כי ראש העיר ביקש שלא לשתף פעולה עם יוזמה זו .

פבזנר, פעיל חברתי, מבקר תדיר חלק מן המהלכים והתוכניות המתבצעות בעיר, שלטעמו לוקות בחסר. למרות זאת הוא מבהיר כי איננו נבחר ציבור ואין להפוך כל פעולה שלו לפוליטית: "ניקיון היער איננו אקט פוליטי או דווקני, אלא אקט ערכי, המלמד על אחריות סביבתית לעיר המגורים ותו לא", הסביר.

בפוסט שפרסם לאחרונה בנדון כתב פבזנר בדף הפייסבוק שלו: "ביום שישי ה 22/11/19 תושבי חדרה  מוזמנים להצטרף ליום ניקיון ביער חדרה. להפתעתי גורמים בעירייה הנחו את תנועות הצופים ומכבי הצעיר שלא לשתף פעולה עם יום הניקיון, בטענה שמדובר בפעילות פוליטית ואף להזכיר כי תנועות הנוער, נתמכות על ידי העירייה.

אייל פבזנר

"מישהו בעירייה התבלבל. ניקיון יער חדרה היא פעילות חינוכית, חברתית ואקולוגית וממש לא פוליטית. ניסיון התערבות של העירייה ודרישה למנוע מתנועות הנוער לבצע פעילות כמו ניקיון יער אינה לגיטימית ואינה משרתת את הציבור. מכאן אני מזמין את תושבי חדרה והסביבה עם המשפחה והחברים, את תנועות הנוער, להגיע ביום שישי 22/11 בשעה 14:00 ליער חדרה, לבוא ולהחזיר לטבע אחרי הנזקים שגרמנו לו כאנושות. לא הפגנה, לא מחאה, אלא קריאה לעזור לנקות את היער".

בתגובה לפוסט, תהו רבים על איזו פעילות פוליטית מדובר כעת, 4 שנים טרם בחירות מוניצפיאליות וכן תמהו על העובדה כי תנועות הנוער לא הרימו את הכפפה.

יש לציין שאין זו הפעם הראשונה שפבזנר יוזם את  ניקיון היער. לפני כחודשיים נערך מבצע דומה בהובלתו ובמסגרתו, ניקו קבוצת חבריו ומכריו את היער במהלך יום שבת ופינו ממנו עשרות שקיות אשפה. כחלק מן התגובות ליוזמה זו, קראו תושבי העיר לפבזנר, לפרסם את האירוע טרם יציאתו לפועל כדי שיוכלו להצטרף. אחרים ציינו כי כדאי לגייס גם את תנועות הנוער, כיוון שהנושא ממילא גם על סדר יומן.

יער חדרה | צילום: מירית גולן

בתנועות הנוער התעקשו השבוע לנתק את עצמן מהסיטואציה של 'בן הפטיש לסדן' וטענו כי אם היה אישור להשתתפות מטעם מי מהן, הרי שהוא תואם ללא אישור מן הדרגים הבכירים בתנועות וכן, תולים את אי השתתפותן בניקיון, בסיבות אחרות לגמרי .

תגובות

ממכבי הצעיר נמסר בתגובה: "כל פעילות של תנועות הנוער מול בתי הספר, ועדי שכונות או כול גוף חיצוני אחר, מתבצעת אך ורק דרך עמותת פנאי העיר, אליהם אנו כפופים, והם מאשרים או לא מאשרים".

מתנועת הצופים נמסר בתגובה: "אנו מנקים את היער, כעניין שבשגרה, מספר פעמים בשנה. הפעם בשל יציאה לטיולי הכנה לטיולי חנוכה הקרבים ובאים, לא נוכל לקחת חלק בניקיון היער. כך או כך, אנו מתכננים לקראת טו בשבט לצאת למבצע ניקיון נוסף מטעמנו. אין לנו עניין כזה או אחר בפוליטיקה הפנים עירונית, אנו תנועת נוער חינוכית המשרתת ומפעילה מאות בני נוער בעיר ועשרות אלפי חניכים בארץ בכלל ומעוניינים לדבוק במטרות החינוכיות שלשמן אנחנו כאן. חזק ואמץ וימים ברוכים של שקט לכל תושבי ישראל".

מפנאי העיר נמסר בתגובה: "פנאי העיר חדרה מברכת כל יוזמה חברתית. תנועות הנוער שמחות ליטול חלק בכל פעילות בהתאם לתוכנית השנתית שלהן. את הפעילויות יש לתאם מול רכזת תנועות הנוער העירונית של מחלקת הנוער, המתכללת את כלל הפעילויות בעיר. בט"ו בשבט מתוכננת פעילות דומה בשטחים הפתוחים של העיר חדרה".