74 מיליון שקלים חולקו לאחרונה בין 100 בקשות מתוך 147 שהוגשו ויבצעו תכניות של התייעלות אנרגטית או הפחתה משמעותית של פליטות גזי חממה. בין מקבלות התקציב גם העיר חדרה.

מדובר בשנה השנייה לתכנית, שמתפרשת על פני 4 שנים, 2017-2020, כאשר בכל אחת מהן מוענקים 75 מיליון שקל ובסך הכל כ- 300 מיליון ש"ח.

תאורה חכמה | צילום: לירן טטרו

הפרויקט  שבעבורו קבלה את המענק כולל החלפת גופי התאורה בעיר, כלומר ממנורות נל"ג ( נתרן לחץ גבוה) לא יעילות אנרגטית עם אלומת אור מפוזרת (מה שנראה בעין כהילה) למנורות לד, כלומר נורה חסכונית ויעילה אנרגטית שלה אלומת אור ממוקדת יחד עם תוחלת חיים שהיא כפולה מזו של נל"ג. בנוסף תקום מערכת  שליטה ובקרה חדשה לתאורה.

הפרויקט יועד לניהול על ידי החברה הכלכלית חדרה שהלו"ז המקסימלי להשלמת כל הביצוע בכל העיר הוא 18 חודש וכולל תכנון ובאישור מיוחד עד 24 חודשים.  מבחינת המענק, קודם כל העירייה\החברה הכלכלית מבצעת את הפרויקט על חשבונה, לאחר שהעירייה מדווחת על ביצוע, שולחים מהנדס ממשרד הכלכלה לבדיקה ורק אח"כ תקבל העירייה 65% מהמענק.

לאחר שנה, כשמוודאים במשרד הכלכלה שהעירייה הצליחה לעמוד ביעד החיסכון שהוצב היא תקבל את יתרת המענק. בהגשת הבקשה למענק הצהירה העירייה  שהיא רוצה להחליף ב - 14,500 נורות ברחבי העיר.

ורדית ניב, מנכ"לית Boost Forward המתמחה בייזום וניהול תהליכי קיימות, התייעלות אנרגטית וערים חכמות לרשויות וארגונים ומי שמלווה את עיריית חדרה בהגשת הבקשה למענק, ניהול המכרז והפרוייקט כמו גם פרוייקטים עירוניים אסטרטגיים נוספים אומרת כי "תכנית המענקים מאפשרת לרשויות וארגונים קבלת מימון עבור פרוייקטים להתייעלות אנרגטית תוך הפחתת פליטות ומזהמים. בנוסף, המכרז מאפשר שימוש בטכנולוגיות חדשות שנבדקו ואושרו על ידי משרד הכלכלה, דבר המאפשר לחברות וטכנולוגיות 'צעירות' הזדמנות להטמיע לראשונה מערכות בפרוייקטים משמעותיים".