תושבים המתגוררים ברחוב שבטי ישראל בגבעת אולגה קיבלו בשבועות האחרונים מכתב מעורך הדין של חברת הבנייה "אופק חופים" (בבעלות שייקה נפחא ומשפחת עמרם), בדרישה לפנות את כל המבנים שנבנו בלי היתר בעורף הבתים ולכיוון רחוב אדני פז בשכונת עין הים. לטענת התושבים, הם התבקשו לפנות את המבנים הלא-חוקיים, או להגיש התנגדות בתוך 60 יום, ואם לא יעשו כן, תפנה החברה בעצמה את המבנים הלא-חוקיים, ותחייב את התושבים בגין עלויות ההליך.

צ'יקו וקנין. "אנחנו לא מתאימים לנוף הבניינים החדשים" | צילום: יאיר שגיא

הגבול הדרומי

רחוב שבטי ישראל הוא הגבול הדרומי ביותר של שכונת גבעת אולגה, ולאורכו בנויים בנייני שיכון רעועים. חלק מהתושבים בנו בעורף הרחוב חניות, פרגולות, הרחבות ומחסנים למיניהם, בלי אישור. למרות זאת, לטענתם, הם רואים בדרישה לפנות את המבנים הלא-חוקיים כגירוש שלהם מבתיהם, שכן המבנים האלה קיימים כבר 45 שנה. לדבריהם, מעולם לא טענו נגדם שמדובר בחריגות בנייה. מלבד זאת, הם חוששים כי הבנייה תפגע בפרויקט הפינוי-בינוי המתוכנן באזור.

תושבת: "מבקשים לדחוק את קו הגבול של השכונה עוד יותר, לקיים בנייה צמודה מאוד לבתים בשבטי ישראל ולהבריח את התושבים. אם בונים צמוד כל כך לשכונה מגדלים רבי-קומות, זה כמו להגיד 'תעופו מפה, אתם לא רצויים'"

"כבר כמה שנים קוראים לאולגה 'מערב חדרה', ואנחנו מתנגדים לכך ומתעקשים להתגאות בשם שלנו", אומרת אחת התושבות. "בפרסומים של פרויקטים נדל"ניים מתואר האזור כ'בין מכמורת לקיסריה', ועוד כל מיני שמות מכובסים, העיקר לא לכתוב 'אולגה', כי השכונה שבה אנחנו גרים נחשבת בחתך סוציו-אקונומי נמוך. כעת, גם מבקשים לדחוק את קו הגבול של השכונה עוד יותר, כלומר לקיים בנייה צמודה מאוד לבתים בשבטי ישראל, שהוא הגבול עם עין הים, ולהבריח את התושבים. אם בונים צמוד כל כך לשכונה מגדלים רבי-קומות, זה כמו להגיד 'תעופו מפה, אתם לא רצויים'".

חבר המועצה צ'יקו וקנין ("יחד למען אולגה"), תושב הרחוב, העלה סרטון בדף הפייסבוק שלו, וקרא לעורכי דין להרים את הכפפה ולסייע לתושבים להתנגד למהלך. לדבריו, הפינוי הוא הבעיה המשנית, ואילו הבעיה המרכזית היא הבנייה המתוכננת בשטח: "החברה הגישה בקשות להיתרים לבניית שישה בניינים רבי-קומות כשישה מטרים מחלון ביתי", הוא אומר. "זה לא חדש שכל השכונה שלנו בנויה בלי היתרים. למה עכשיו אנחנו מקבלים מכתב מעורך דין שאומר, שאם התושבים לא יגישו התנגדות או ערעור תוך 60 יום, יהרסו פרגולות וחניות שקיימים כבר כמה עשורים ויחייבו אותם בעלות הפינוי? ברור שלתושבים אין כסף לשאת בעלויות הפינוי, וגם אין להם כסף לממן הגנה משפטית. אבל זה מילא. הבעיה המרכזית היא חסימת הנוף שלהם, האוויר והשמש על ידי רבי-הקומות".

וקנין הוסיף: "הולכים להקים לנו מפלצות בטון מול הפנים. ממילא אנחנו סובלים כאן מבניין של 25 קומות ברחוב אדני פז, כעת הבעיה הולכת להתעצם".

תחושת קיפוח

וקנין מסביר, כי השכנים זועמים על התוכנית: "תחושת הקיפוח היא אדירה, יש פה ממש הפרדה. אני גם לא מבין איך הפרויקט הזה אושר. איפה יחנו הדיירים החדשים? גם עכשיו בשבתות יש פה בלאגן גדול ומריבות על מקומות חניה. בשבטי ישראל יפתחו חלון, יראו בניין, מטרים מהם. אם הברירה היא פינוי, נלך מכאן. אם עד עכשיו היה לנו בעורף קצת אוויר מהצפיפות בשכונה, קצת אור שמש, קצת מקום חניה, כל זה נגמר".

מדובר בבנייה לא-חוקית. כשבניתם ידעתם שזה לא שטח שלכם. אתם מצפים שיוותרו לכם?

"זה עמוק יותר מזה. פשוט לא רוצים אותנו כאן, מתביישים בנו. אנחנו לא מתאימים לנוף הבניינים החדשים. התחושה היא שרוצים שנלך. אם כך, תביאו דירה חדשה ונלך. זה מה שרציתם תמיד, לא?".

צילום: יאיר שגיא

תושב שגר במקום משנת 1992, אומר: "אני בכנות מרגיש שרוצים שלא נהיה כאן. חיינו בשקט בלי להפריע לאיש, פתאום משום מקום מגיע מכתב מאיים. כשקיבלנו את המכתב, אשתי התחילה לפחד, וכבר הציעה לי למכור את הבית. עכשיו הם נזכרו שעלינו לפנות את המחסן והחצר, אחרי 20 שנה שהוא קיים? במצב הדברים הנוכחי לא נסכים לכך, ואם אין ברירה, פשוט נעזוב את השכונה. אחי כבר שם שלט למכירה, בגלל הפינוי והבניינים המתוכננים. שוחחתי עם שכניי וכולם באותה הדעה כמוני, לעזוב. לצערי אנחנו חשים שאנחנו לא רצויים".

צ'יקו וקנין: "זה לא חדש שכל השכונה שלנו בנויה בלי היתרים. למה עכשיו אנחנו מקבלים מכתב מעורך דין, שאומר שאם התושבים לא יגישו התנגדות או ערעור תוך 60 יום, יהרסו פרגולות וחניות שקיימים כבר כמה עשורים?"

בועז ביטון, יו"ר ש"ס ותושב אולגה לשעבר, אומר השבוע: "אני חצוי בעניין הזה, מכיוון שמצד אחד מדובר בתושבים שהשתלטו על שטח לפני 30 שנה, ומצד שני מדובר ביזם שקנה את השטח במיטב כספו, אך לא יוכל לבנות שם. אני חושב שאם פרויקט המגורים של חברת אברהם עמרם, שהוא הכי לגיטימי בעולם, ייצור מצב שבגללו תהיה אי-כדאיות לנושא הפינוי-בינוי בשבטי ישראל, צריך לשקול מחדש איך לשלב בין שתי התוכניות הללו יחד".

ביטון מזכיר כדוגמה מקרה דומה שאירע בעיר: "בקדנציה הקודמת הייתה תוכנית בנייה ברחוב בוטקובסקי, של קבלן מסוים, והתברר לנו שבמקום יש גם תוכנית לפינוי-בינוי. לא אישרנו את תוכנית הבנייה של הקבלן, אלא כפינו על שני הצדדים לשתף פעולה, ולבדוק איך מקדמים את שתי התוכניות בלי לפגוע זו בזו. לדעתי, תפקיד העירייה להתערב ולעשות זאת".

מחברת הבנייה נמסר: "חברת אופק חופים בע"מ רכשה לפני מספר שנים את המגרש הסמוך לבניין הדיירים הפולשים. הוועדה המקומית לתכנון ובניה אישרה להקים על גבי המגרש בנין אחד בן 11 קומות המכיל 44 יח"ד, זאת בדומה ליתר הבניינים החדשים שהוקמו בשכונת עין הים.

"החברה השקיעה כספים רבים ברכישה ובתכנון מתוך מדיניות של 'הצערת' האזור, הנגשתו למשפרי דיור והכל לרווחת הציבור. הפניות שקיבלו הדיירים הפולשים מאת החברה נבעו מכך שהם פלשו לשטח המצוי בבעלות החברה, על ידי הקמת גינות בעיקר. כל עוד הם מחזיקים שלא כדין בגינות הללו הם מעכבים את ההוצאה אל הפועל של הפרויקט וגורמים לחברה לנזקים כספיים. החברה מבקשת להימנע מכך ולכן הגישה תביעות מתאימות נגד הדיירים, על מנת לפנותם מהשטח אליו הם פלשו. הפולשים נהנו שלא כדין מהקרקע בה החזיקו, שאינה שלהם ולכן הם נדרשים להתפנות ממנה.

"חשוב לציין ולהבהיר, כי בין גבול המגרש של בנין הדיירים לבין השטח שבבעלות החברה עובר שטח ציבורי שהינו בבעלות עיריית חדרה. שטח זה מיועד לשימוש כלל הציבור הרחב. בפלישתם לשצ"פ מונעים הדיירים בעצמם את השימוש בשטח על ידי הציבור הרחב. כמו כן, הטענה שהבנין שיוקם יהיה קרוב מידי או יפגע באוויר או בנוף, אינה נכונה. הדיירים הגישו התנגדויותיהם לוועדה המקומית, וזו מצאה אותן בלתי מוצדקות לאחר הליך שמיעת טענות הדיירים. בכל הנוגע לטענת הדיירים כי החברה בונה 6 בניינים בסמוך לבניין הדיירים, גם היא טענה שאינה נכונה. החברה בונה בסמוך לבנין הדיירים הפונים רק את הבנין נשוא תגובה זו. החברה מציעה לדיירים להתפנות מרצון על מנת להימנע מהוצאות מיותרות".

מעיריית חדרה נמסר בתגובה: "מדובר בנושא פרטי בין בעלי הקרקע לתושבים, שהעירייה אינה מעורבת בו".