זמן קצר לפני תחילת שנת הלימודים החליט תושב חדרה מוריס סויסה להקים אוהל מחאה מול בניין העירייה, במחאה על מצבו העגום, לטענתו, של החינוך בעיר.

סויסה, 46, נשוי ואב לשלושה, מסביר כי לא יכול היה עוד לעמוד מנגד אל מול המחדלים במערכת החינוך העירונית, כמו התפטרות בכירים באגף החינוך, היעדר מבנים וכיתות וכן מפגעי בטיחות. סויסה, ששירת כקצין במערך הטכני של חיל האוויר במשך 13 שנים, הוא בעל תואר הנדסאי מחשוב ובקרה ותואר במדעי המחשב ובמתמטיקה. הוא הגיע לחדרה לפני 14 שנים ומאז הוא פעיל חברתית ומתנדב בבתי הספר בעיר.

סויסה ליד האוהל. "לא פשוט לצאת למחאה, אבל זה חשוב" | צילום: אלעד גרשגורן

"התנדבתי בבית הספר 'עמל' בהכנה לבגרות דרך עמותת 'פוש', קצת עזרתי ב'מית"ר-נירים' עם נערים בסיכון, אני מלמד ב'אילן רמון' אחת לשבוע, נוסף על כך אני מעניק שיעורים פרטיים ללא עלות ואני נציג בוועד בית הספר 'צפרירים'. אני רואה תגובות של תושבים בכמה תחומים שמרגישים בהם התדרדרות וחוסר השקעה כספית בתושב, בעיקר בחינוך, למרות הבטחות שניתנו לפני כמה שנים".

לדבריו, הסיבות המרכזיות למחאה הן בעיית תשתיות בבתי הספר, עומס בכיתות ובגנים, לימודים בקרוואנים, היעדר התייחסות לדרישות הורים לילדים בחינוך המיוחד, ויוקר הארנונה שאינו פרופורציונלי לסל השירותים שמקבלים התושבים.

"יש עוד שלל סיבות למחאה שלי, כמו מצב הבטיחות הירוד במוסדות החינוך, חוסר השקעה במבנים וליקויים בטיחותיים בבתי ספר ובגנים", הוא אומר. "הרגשתי שאני חייב לצאת מאזור הנוחות שלי. זה לא נכון לקבל את הבינוניות וחוסר המקצועיות של חברי הנהלת העיר בראשות ראש העירייה, כי לנו כתושבים מגיע יותר. זה לא פשוט לצאת למחאה, להכין את השלטים והפלאיירים, לקנות ציוד, לתאם אישור מול המשטרה, להשיב לפניות בפייסבוק ובנייד וכל זה עם עבודה וילדים בחופש, אבל אני מרגיש שזה מספיק חשוב".

בכוונתו של סויסה להגיע, מעתה ועד להודעה חדשה, עם אוהל המחאה מדי יום שלישי לרחבת העירייה. "רק בעזרת כוח גדול והגעה מסיבית של תושבים לתמוך במחאה, נוכל להזיז דברים. אני מבקש שתהיה ישיבת הנהלה דחופה שתטפל בנושא החינוך. מה שמעניין זה הצלחת הילדים ושביעות רצון ההורים. לחינוך יש השפעה על כל אספקט בחברה שלנו".

מעיריית חדרה נמסר: "מדובר בעוד מחאה פוליטית שאינה קשורה למציאות. זהו אקט שמנוהל על ידי פוליטיקאים, כאשר הורים מתקשרים לעירייה ומדווחים כי נבחרי ציבור 'מתוסכלים' פונים אליהם ומבקשים שיביעו מחאה או התנגדות כלשהי, ברור לחלוטין מי עומד מאחורי כל הנושא".