לעידן מורד, חבר מפלגת "מחוברים", היה רעיון מרענן: לעודד תושבים ברחבי העיר להקים ועדי שכונות. הוא, עם פעילים נוספים בצוותא, אף הציע את עזרתו בהקמת הוועדים.

אלא שהשבוע נתקלה יוזמתו בחומה בצורה מצד העירייה. זו הבהירה, כי יש תקנון ברור בנוגע להקמת ועדי שכונות, וכי לא תכיר בוועדים שלא הוקמו על פי התקנון. בלב העימות טענות לפוליטיזציה של הוועדים החדשים, והחשש כי מדובר בוועדים לעומתיים.

הצוות של מורד. צילום: אלעד גרשגורן

בשבוע שעבר התקיים בהנהלת הקואליציה דיון בנושא ועדי השכונות בעיר. בהמשך, בתחילת השבוע, פירסמה העירייה פוסט בדף הפייסבוק שלה, שכותרתו "עושים סדר בשכונות", וממנו ניתן להבין עד כמה הוועדים החדשים מטרידים את הנהלת העיר. "בעקבות פניות רבות של תושבים לעיריית חדרה, בטענה שבשכונות רבות נוצר אי סדר מוחלט בכל הקשור לוועדים, תוך ניסיונות להשתלט על ועדים למיניהם, קיימה הנהלת הקואליציה דיון בנושא", נכתב בפוסט. "בעיריית חדרה קיים תקנון לקיום בחירות לוועדי שכונות, כפי שנעשה בערים אחרות שבהן מכהנים ועדי שכונה, שנבחרו בצורה מסודרת".

עוד הוסבר, כי התקנון (ראה מסגרת) הוכן כבר בשנת 2015, ונקבעו בו כללים ברורים לקיום בחירות, ונהלים נוספים הקובעים מי רשאי להתמודד, מי מנוע מלהתמודד, ואיזו פעילות ניתן לבצע באמצעות הוועדים. כמו כן, התקנון קובע כיצד מקימים את ועדת הבחירות, ומי יכול לעמוד בראש הוועד.

"בעקבות פניות ותלונות על ניסיונות של פוליטיקאים להשתלט על ועדים קיימים, או לחלופין, להכריז על ועדים חדשים שמעולם לא נבחרו בבחירות כנדרש, הובא הנושא לישיבת הקואליציה, כדי לבחון שוב את התקנון, כדי לבצע את השינויים הנדרשים בהתאמה לגידול במספר השכונות, וכדי לפתוח בהליך מסודר לקיום בחירות לוועדים בשכונות שבהן לא פועל ועד מסודר", הסבירה העירייה.

"מדובר בפוליטיקאי"

מה שהביא את קברניטי העיר לדון בנושא הזניח יחסית של ועדי שכונות, היא, כאמור, יוזמתו של עידן מורד לעודד הקמת ועדים בשכונות נטולות ועד בעיר, ולחזק ועדים קיימים. מורד, תושב שכונת הפארק, שבעבר היה היו"ר של ועד השכונה והוביל בה מאבקים רבים, ביקש להשתמש בניסיונו הרב בהקמת ועד ובניהולו, ולהעביר אותו הלאה. במסגרת זו כבר עודד הקמת ועד בשכונת דניה, שכבר פועל. בימים אלה מקיים מורד פגישות עבודה עם תושבים בשכונות אחרות בעיר, כמו נווה חיים, כדי לעודד הקמת ועד גם בהן.

אלא שגורמים בכירים בעיריית חדרה מתעקשים שמורד הוא איש פוליטי, ושכוונותיו בהתאם: "מדובר בפוליטיקאי שהוא חבר מפלגת מחוברים, שגם פעילותו בוועד שכונת הפארק הייתה נגועה בפוליטיקה", הבהיר השבוע גורם בכיר בעירייה.

"לראיה, הוא ניהל מלחמת חורמה נגד בית הספר בפארק, בטענה כי הוא מסרטן עקב קרינה מקווי המתח הגבוה בסמוך. כשעזב מורד את תפקידו בוועד, נכנס ועד חדש, והפלא ופלא, הוועד הזה משתמש בבית הספר להפעלת חוגים. הדבר הזה קרה, כי העירייה הוכיחה לוועד שבית הספר תקין, כפי שהוכיחה למורד. אבל הוא היה עסוק בקמפיין פוליטי, כך שברור שאת האג'נדה הלעומתית הזאת יוביל גם בוועדים אחרים".

"הם פוחדים"

מורד מצדו דוחה את הדברים מכל וכול, ומבהיר, כי חברותו במחוברים אינה מתנגשת עם יוזמותיו הקהילתיות לטובת העיר, ואינה מגדירה את פועלו: "אין ספק שהפרויקט שלנו מרעיד את עיריית חדרה, שפוחדת מאוד מוועדים", מסביר מורד. "ברור לנו שהם לא רוצים שיהיו להם עוד ועדים חזקים, מכיוון שהם לא יודעים להתמודד עם ועדים כאלה. אני וצוות הפעולה שמסייע בעניין חושבים שזה חשוב מאוד לעיר, ואין לכך שום קשר לפוליטיקה. העובדה שכל יוזמה או עניין הם מגדירים כפוליטי — זה כי אין להם איך להתמודד, כאילו יש רק מילה אחת בז'רגון שלהם, פוליטי. התרגלנו לזה".

יש לציין, כי ועד שכונה מאגד בתוכו תושבים שנבחרו על ידי תושבי השכונה עצמה בבחירות, שתפקידם לדאוג לאינטרסים של השכונה, ולהציף בעיות ומפגעים בשכונה בפני הרשות המקומית. התושבים ממלאים את תפקידם באופן התנדבותי ומשקיעים מזמנם כדי לפתור בעיות בשכונה. בעיריית חדרה הבהירו, כי עד לסוף השנה (דצמבר 2019) יתקיימו בחירות לוועדי כל השכונות בעיר, וכי לשם כך תוקם בעיר ועדת בחירות, שתפקח על התנהלותן התקינה.

לא מעט תושבים הרימו גבה לנוכח העיסוק של קברניטי העיר בוועדים, ונקיטת מהלך אופרטיבי להקמתם: "זה משהו שצריך לבוא מלמטה, מהתושבים", אומר תושב המתגורר באחת משכונות העיר. "הניסיון לייצר ועד בכוח, במקום שכלל אין בו מוטיבציה לתושבים לעשות זאת, נראה לא טוב בעיני העירייה".

כך או כך, כשיוקמו הוועדים ביוזמת העירייה, הדבר ייתר את הוועדים שעליהם שוקדים מורד וצוותו: "אם העירייה תחליט להקים ועדים זה יהיה מדהים, זאת בדיוק המטרה. אני מברך על כך מאוד", אומר מורד ומוסיף: "לי אין ועדים 'שלי' שאני מחפש לשלוט עליהם. אני מחפש לעשות את העיר טובה יותר".

האם אתה יכול להבין את ההתנגדות ליוזמה שלך?

"בשונה מהעירייה, אני עושה את זה בצורה נקייה. הם יכולים להגיד מה שהם רוצים, זה נטו מאהבה לתחום. זה עובד בדניה, וזה יעבוד בנווה חיים, ובעוד מקומות אחרים שאליהם ניכנס. אם עיריית חדרה תרצה לשמוע וללמוד, נשמח גם להיות שם כדי לעזור להם. אם אנחנו אלה שגרמנו לעיריית חדרה לקום ולעשות את המעשה, אני גאה מאוד, כי זאת המטרה, שיוקמו ועדים ושהתושבים יהיו מעורבים בנעשה וידאגו לשכונות שלהם".

לדברי מורד, הוא לא מחפש קרדיט, אלא שהדברים יזוזו. "אנחנו חיפשנו אנשים שרוצים להשקיע בשכונה שלהם ולקדם בה דברים. אם יש פה מישהו שרוצה ללמד אותנו איך לעשות את זה, למה לא, יבורך. אם בעירייה משייכים פרויקטים שתורמים לקהילה לפוליטיקה, אז אני גאה להיות פוליטיקאי".

בכירים בעיריית חדרה טוענים, כי קיבלו חיזוק לחששם מהתייחסותו של חבר מועצת העיר, רון שגן ממחוברים, לנושא, בפייסבוק: "הפחד הברור של ראש העירייה מוועדים חזקים, עצמאיים ומשמעותיים הוא מוצדק", כתב שגן. "אנחנו נמשיך באופן שיטתי לתת הדרכה וגיבוי לתושבים שירצו להקים ועדים חזקים ותורמים, שאינם נתונים למרות ראש העירייה או מי ממקורביו".

גורם פוליטי בעיריית חדרה רואה בדבריו של שגן אישור לכך שהכול פוליטי: "הפוסט הזה הוא חיזוק לעובדה שמורד הוא אדם פוליטי, מי זה 'נמשיך' אם לא רשימת מחוברים?"

בהתייחסו לפוסט של שגן, אמר מורד: "עוד הרבה לפני ששגן הגיב הם יצאו נגד היוזמה. לראש העירייה יש משהו אישי נגדי. ירדתי למחתרת, וזה לא מונע ממנו לתקוף יוזמות שאני מעורב בהן, אז כנראה אני עושה משהו טוב. אמשיך בדרך שלי לעשות דברים שיקדמו את העיר, והוא ימשיך לקרוא לי פוליטיקאי".

נוסף על חוסר שביעות הרצון בקרב גורמים בעירייה מהבייבי החדש של מורד, נראה, כי גם בשטח לא הכול זורם חלק. יש מי שטענו, כי נעשה ניסיון לחבר בין כמה שכונות להקמת ועד אחד באופן מלאכותי, ואחרים גרסו שמדובר בהתערבות בחיי השכונה: "באתי לשמוע אותם בנפש חפצה", סיפרה תושבת נווה חיים, "ולא קיבלתי תשובות שמתייחסות לתוכן, כלומר להקים ועד, ולטפל במה? אנשים שלא מכירים את השכונה ואת הבעיות שלה מנסים לגייס בכוח 'מישמש' של אנשים משכונות סמוכות, למין ועד שעטנזי מגוחך. זה נחמד שהם אומרים שהם לא פוליטיים, אבל התחושה שקיבלתי שהם כן".

מוועד שכונת דניה, שאת הקמתו עודד וליווה עידן מורד, נמסר: "עידן ושותפו ארז סולומון באו כדי לעזור, בלי קשר לפוליטיקה".

מהעירייה נמסר: "אין חולק על כך שפעולות מורד וחבריו הן פוליטיות. העובדות מלמדות, כי מורד גרם נזק כבד לתושבי הפארק בזמן היותו יו"ר הוועד. ככל הידוע לנו, הנזקים שגרם מורד נחשפו גם לתושבי שכונות נוספות, שפנו לעירייה בבקשה להסדיר את נושא ועדי השכונות, ואת הניסיון להשתלט עליהם לטובת פעילות פוליטית".