תושב חדרה, המתנייד בכיסא גלגלים ממונע, מתח ביקורת על נדנדה מונגשת, הממוקמת באקו-פארק, בפוסט בפייסבוק. הסיבה: היא פועלת במתחם מגודר, נפרד משאר המתקנים.

"חבר ואני הגענו לאקו-פארק שמתהדר ב-50 מתקני שעשועים שרובם מונגשים", כתב. "בזווית העין בין המתקנים, ראיתי גדר גבוהה, והתקרבתי לראות מה יש מאחוריה. כשראיתי כי מדובר בנדנדה המותאמת לכיסאות גלגלים, חשכו עיניי. נדהמתי לראות שבשנת 2019, כשכבר משקיעים ובונים לנו מתקן מיוחד כדי שגם אנחנו נוכל לשחק כמו כולם, דוחקים אותנו לפינה ומגדרים אותנו".

הנדנדה באקו-פארק. "כרגע זה המתקן הטוב ביותר שיש בעולם" | צילום: יח"צ

התושב הוסיף: "איני יכול להבין למה ילד שרק רוצה להיות כמו כולם, לשחק עם ילדים בני גילו, צריך להתנדנד כשהוא מוקף בגדר גבוהה. ילד זה ילד, לא צריך לשים אותו בכלוב כי יש לו מגבלה. אף ילד לא צריך לחצות גדר גבוהה ושער נעול כדי לשחק עם ילד אחר". את הפוסט סיים במילים: "בואו נוריד את הגדר הזאת יחד".

הפוסט גרר תגובות רבות. תושבת העיר הבהירה, כי בנסיבות הקיימות מדובר בנדנדה הטובה ביותר עבור מתניידים בכיסאות גלגלים, והגדר היא כורח המציאות, כדי למנוע פגיעה בילדים שיתרוצצו באזור: "אלה הן דרישות הבטיחות של היצרן מאוסטרליה, וזאת הנדנדה הטובה לכיסאות גלגלים במרחב הציבורי", מסבירה התושבת. "אם תבדוק באתר, תראה שככה היא מותקנת בכל מקום בעולם. כאחת שנידנדה את הילד שלה על הנדנדה הזאת, אני יכולה להעיד שכך עדיף, זאת נדנדה כבדה, שיכולה לפגוע בראשו של ילד שמתרוצץ לידה".

התושבת הוסיפה: "האיש שימציא נדנדה שלא תהיה כבדה כל כך, יבורך. אכן, בעולם אוטופי זה יהיה עדיף, אבל כרגע זה המתקן הטוב ביותר שיש בעולם. בדוק".

תושב העיר: "ילד זה ילד, לא צריך לשים אותו בכלוב כי יש לו מגבלה. אף ילד לא צריך לחצות גדר גבוהה ושער נעול כדי לשחק עם ילד אחר"

גולן לקס, מנגישות ישראל חדרה, סבור אחרת. לטענתו, הגדר גבוהה מדיי, גם אם מביאים בחשבון צורכי בטיחות: "נדנדה וכל מתקן לילדים עם מוגבלויות הם יוזמה ברוכה. ועדיין, לכלוא ילד עם מוגבלות מאחורי סורג ובריח? נשמע לי שהחטאנו את כל הרעיון של השילוב. קשה לי להאמין שדרישות היצרן בישראל שונות מאשר בשאר העולם. לא נתקלתי במתקן נעול עם גדר בגובה שני מטר. אם אלה הדרישות, צריך היה לבחור יצרן אחר. עירייה צריכה לעשות שיעורי בית, לפני שהיא נכנסת לפרויקט כזה".

מהעירייה נמסר: "את גובה הגדר קבע מכון התקנים, והוא נועד למנוע מילדים לטפס ולהיכנס פנימה ולהשתמש בנדנדה, שמשקלה מאות קילוגרמים. גם גולן לקס יודע זאת היטב. אכן, הגדר נעולה, ויש מספר טלפון כדי לבקש שיפתחו אותה. גם זאת, כדי למנוע שימוש מסוכן בנדנדה. הנדנדה הובאה לחדרה לפארק הים ולאקו-פארק על פי בקשת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, שמן הסתם יודעים מה טוב לילדים שלהם".