מתפללים בעין הים. רוצים פתרון | צילומים: אלבום פרטי

יום לאחר שהסתיימו חגי תשרי פורק ופונה, על ידי העירייה, הקרוואן ששימש את תושבי שכונת עין הים בחדרה כבית כנסת. בשבת האחרונה הם מצאו את עצמם מתפללים בתוך אוהל. אין זו הפעם הראשונה שהתושבים נאלצים למצוא פתרונות יצירתיים כדי להתפלל, שכן בית כנסת אין בשכונה. בעבר התפללו במועדון באחד הבניינים, בקרוואנים ואפילו תחת כיפת השמיים.

בשנים האחרונות התאספה קהילת תושבים נרחבת והטרוגנית סביב איש חב"ד, הרב ישראל קטורזה, שזה כעשור מקיים את התפילות בשכונה. התושבים, ברובם חילוניים ומסורתיים, מבקשים בית כנסת בשכונה, כחלק מהשירותים הבסיסיים שתושב זכאי להם בשכונתו ובעירו. אך לשווא. בתחילה הם ערכו את התפילות בביתו הפרטי של הרב קטורזה. אלא שהעובדה שהתפילות התקיימו בביתו הפריעה למי משכניו של הרב, ולפני כשלוש שנים החלו המתפללים, שהלכו ורבו מאז, להתפלל במבנה ארעי ששימש כמשרד מכירות של חברות הבנייה עמרם אברהם ואפי קפיטל.

בקיץ האחרון נהרס המבנה, לאחר שהיתרו פקע. התושבים הוסיפו להתפלל, בתחילה תחת כיפת השמיים, ולאחר מכן במועדון ואפילו באוהל. בשלב מסוים אף הוצע להם על ידי עיריית חדרה, כפתרון זמני עד להקצאת קרקע, להתפלל בקרוואן בתוך בית הספר חופים בשכונה. פתרון זה לא יצא לפועל, בשל התנגדות תושבים, שטענו כי בתוך בית ספר צריכות להתקיים אך ורק פעילויות חינוכיות. המתנגדים גם גרסו שאין צורך של ממש בבית כנסת בשכונה חילונית, ושממילא מדובר רק בקומץ מתפללים. בנוסף טענו, כי בשכונה הסמוכה, גבעת אולגה, יש בתי כנסת למכביר הנמצאים במרחק הליכה קצר, מה שמייתר הקמת בית כנסת בשכונה.

צו הריסה

פתרון הביניים שמצאו המתפללים בחודשים האחרונים הוא הקמת מבנה יביל, בשטח פרטי של חברת הבנייה עמרם אברהם. הם אספו תרומות, הקימו את המבנה והתפללו בו. צו הריסה שהוצא למקום מיד לאחר החגים, בטענה שהוא פועל בלי היתר, סיכל גם את הפתרון הזה. לדברי המתפללים, קומץ תושבים בשכונה פועל כדי שלא יקום בית כנסת בעין הים, ועושה זאת בכל מיני דרכים: "שמו לנו מקלות בגלגלים בכל מקום שבו התפללנו", אומר אופק אשכנזי, אחד מהמתפללים. "כעת אנחנו מבינים שיש מי שיעשה הכול כדי שלא יהיה כאן בית כנסת. המצב עומד להשתנות ולא נסכים לזה עוד. גם לא נתפלל בשכונה אחרת, כי מגיע לנו להתפלל בשכונה שלנו, עם הקהילה שלנו".

אוהל התפילה. גם הוא כבר לא קיים | צילומים: אלבום פרטי

אחד התושבים: "אנחנו אמנם רק רוצים בית כנסת, אבל מי שאיגד אותנו והלך אִתָנוּ זה הרב קטורזה. מה גם, שכשכונה חילונית אנו אוהבים מאוד את הרוח הפרגמטית, הפשרנית והמתונה שנושבת ממנו כחב"דניק, ולא היינו רוצים לראות כאן ניהול בית כנסת אחר"

לדברי אשכנזי, בית כנסת הוא צורך בסיסי בשכונה, לכל תושביה, דתיים וחילוניים כאחד. "המתנגדים הם אחים שלנו, אנחנו לא נגדם, אבל זה קומץ קטן שעושה הרבה רעש, כשבעצם רוב השכונה, חילוניים ודתיים כאחד, רוצים בית כנסת בשכונה, אם זה לחגים או לשבתות, לברך ברכת הגומל או להעלות ילד לתורה".

עם פינוי הקרוואן בתום חגי תשרי, התייחס לאירוע חבר האופוזיציה ויו"ר ש"ס, בועז ביטון: "יום למחרת אסרו חג, בפעם השנייה בחצי השנה האחרונה, תחת איום צו הריסה של עיריית חדרה, מפרקים ומפנים את בית הכנסת היחיד בשכונת עין הים, כשדמעות עומדות בעיני המתפללים. החל מהשבת הקרובה אין להם היכן להתפלל", כתב בפוסט בפייסבוק, וקרא לראש העירייה, צביקה גנדלמן, להתפטר מתפקידו בעקבות המקרה.

דורשים פתרון

כל סיעות האופוזיציה — מחוברים עם יניב דרי, רונן הילף ורון שגן, הליכוד עם שלמה בוזגלו וגד אריאלי וש"ס עם בועז ביטון ומשה אלמליח — שיגרו מכתב לגנדלמן, ובו דרשו ממנו למצוא פתרון דחוף למצוקת המתפללים. במכתב, שכותרתו "מימוש מיידי של ייעוד הקרקע בשכונת עין הים, על פי הפרוגרמה לצורכי הציבור", כתבו: "השכונה מאכלסת אלפי תושבים, ולא ניתן להשאירה במצוקה הקיימת, בלי להעניק שירותים בסיסיים לתושבים. במסגרת התוכנית לצורכי ציבור של עיריית חדרה נקבע, כי בגוש 12794 חלקה 20 ברחוב עין גדי, יש שטח למבני ציבור שייעודו כפול, מרכז קהילתי ובית כנסת. עקב פינוי מבנה בית הכנסת, נדרש, כי עיריית חדרה תיישם את אותו ההסדר שבוצע באשר למבנה בית הכנסת בשכונת הפארק, שם קיים מבנה יביל על השטח הציבורי המיועד לבית כנסת, עוד בטרם קיימת הקצאה לשטח".

הריסת הקרוואן. דמעות בעיני המתפללים | צילומים: אלבום פרטי

גורם בכיר במועצת העיר הדגיש, כי "העירייה מתנהלת בצביעות גדולה. איפה שיש חברי מועצה חזקים לא אוכפים שום עבירה. מאחר שבעין הים אין חבר מועצה חזק, מותר להתעלל בתושבים, ברב ובקהילת המתפללים? במכתב של האופוזיציה יש יותר מרמז שראש העירייה מקפיד על החוק בצורה בררנית".

חבר מועצת העיר צ'יקו וקנין, מ"יחד למען אולגה", העביר בשידור חי בדף הפייסבוק שלו את פירוק הקרוואן ואת הזזתו, תוך שהוא מפנה אצבע מאשימה כלפי הקבלן אלון עמרם, שבשטחו הוא הוצב: "כבר בעבר הוא רצה להקים בית כנסת בשכונה, על שם אביו, אבל התושבים התנגדו. הוא גרם לרב לחשוב שהם ביחד בכל סוגיית בית הכנסת".

התושב אופק אשכנזי: "המתנגדים הם אחים שלנו, אנחנו לא נגדם, אבל זה קומץ קטן שעושה הרבה רעש, כשבעצם רוב השכונה, חילוניים ודתיים כאחד, רוצים בית כנסת בשכונה, אם זה לחגים או לשבתות, או להעלות ילד לתורה"

מכאן כבר קיבלה סוגיית בית הכנסת אופי פוליטי, בעקבות התהייה מי ינהל את בית הכנסת כאשר יקום. ביטון, איש ש"ס, טוען כי מעולם לא קיבל פנייה ולא החליף מילה בנושא ניהול בית הכנסת, כשייבנה, ומבהיר כי זכות הראשונים היא לרב קטורזה: "לנו לא חסר היכן להתפלל. אני רואה בעיני רוחי חיבור בין משפחת עמרם, שלהם יש ההון להקמת בית הכנסת, לבין הרב קטורזה, שיש לו זכות ראשונים בהובלת בית כנסת והקהילה".

לרב קטורזה חשוב שראשית ייבנה בית הכנסת: "הציבור נמצא בלי פתרון, והעירייה הבטיחה בעל פה ובכתב שתיתן פתרון זמני. אפילו זכורים לי ממדי המבנה הזמני שהוצע, כ-100 מטרים, ואינני יודע היכן זה עומד. בינתיים הציבור סובל, והחורף לפנינו. בשבת התפללנו באוהל, ולראות את כל הציבור הגדול מתפלל בצוותא היה מחזה יפה כל כך, ומנגד, עצוב, כואב ולא נתפס שמתפללים בחוץ".

המתפלל נועם דלאל, תושב השכונה, כמו רבים מתושביה, רוצה רק שהאי-ודאות בנוגע לבית הכנסת תיפתר: "אני חילוני לגמרי, שמגיע בימי שישי ובחגים להתפלל, וצורם לי שבמדינת היהודים, לא יהיה לי בית כנסת להתפלל בו בשכונה שלי. חזרתי באחרונה מרומניה ומסרביה, והיה תענוג לראות שם את בתי הכנסת של חב"ד פועלים היטב. רציתי להתפלל ביום שישי והיה לי היכן. בארץ, בעיר ובשכונה שלי, אני רוצה להתפלל ואין לי היכן. כל הפוליטיקה שנהייתה מזה לא מעניינת אותי, אנחנו רק רוצים מקום להתפלל בו".

שכונה חילונית

מתפללים אחרים ביקשו להדגיש את כאבם על השקעתו הרבה של הרב קטורזה בנושא בית הכנסת, ואת העובדה שבמשך שנים דאג וטרח לספק את שירותי הדת והתפילה לתושבים, וכעת לא בטוח שימשיך להנהיג את התפילות בבית הכנסת שייבנה: "ידוע לנו שאלון עמרם לא התחייב שזה יהיה הרב קטורזה שינהל את בית הכנסת, ויש לו אופציה אחרת על הפרק. אנחנו אמנם רק רוצים בית כנסת, אבל מי שאיגד אותנו, הלך איתנו, רץ ונלחם בעירייה כדי להגיע לפתרונות זה הרב קטורזה. מה גם, שכשכונה חילונית אנחנו אוהבים מאוד את הרוח הפרגמטית, הפשרנית והמתונה שנושבת ממנו, כחב"דניק, ולא היינו רוצים לראות כאן ניהול בית כנסת אחר, שלא מכבד את זה שמדובר בשכונה חילונית".

מחברת עמרם אברהם נמסר: "עמותת 'היכל אברהם ומנטינה' הגישה בקשה לעיריית חדרה להקצאת קרקע, במטרה להקים בית כנסת בעין הים. לפי המידע שברשותנו, ידוע לנו שבקשתנו נמצאת על שולחן הוועדה ותידון בימים הקרובים. באשר לשמועות על ניהול עתידי — העמותה לא חברה לש"ס ולא לשום סיעה או גוף אחר, והיא עומדת בפני עצמה".

מהעירייה נמסר: "העירייה אינה בונה בתי כנסת, אלא מקצה קרקע לעמותות המבקשות להקים ולנהל בית כנסת. גם בשכונת עין הים הוגשה בקשה להקצאת קרקע לבניית בית כנסת, על ידי עמותה פרטית, אשר רק לפני שבועות מספר השלימה את כל המסמכים הנדרשים כחוק לבקשת הקצאה. עם השלמת המסמכים התקיים דיון בוועדת ההקצאות, והמלצותיה יובאו לאישור הנהלת העיר ומועצת העיר. רק לאחר אישור המועצה תוכל העמותה להתחיל בבניית בית כנסת בשטח המיועד, ובו-זמנית תוכל העירייה להקים בשטח ההקצאה מבנה זמני, שישמש את המתפללים עד לבניית בית הכנסת הקבוע".