הורים לילדי החינוך המיוחד בחדרה מתריעים על בעיות בגני הילדים, שעלולות לפגוע בפתיחת שנת הלימודים. לטענת ההורים, עקב עזיבתו של מנהל אגף החינוך המיוחד בעירייה, הרב משה כהן, הם חוששים כי לא ייענו לבעיותיהם ודורשים למנות מנהל חדש שיטפל בליקויים. "אין מענה טלפוני ואין למי לפנות", הם אומרים.

ההורים מתלוננים על ההחלטה לקצץ בסייעות בגנים ועל מחסור בשעות השילוב. לטענתם, הקיצוץ בסייעות ובשעות השילוב פוגע קשות בילדיהם ובאיכות הלימודים. "במקום לחזק את החינוך המיוחד ולהוסיף עוד שעות וסייעות, אנו מתבשרים על קיצוצים", אומר אחד ההורים.

בניין עיריית חדרה| צילום: אסף פרידמן

כדוגמה הם מביאים את גן נגה בו לומדים 12 ילדים, כולם בני חמש, ובשנה הבאה הם עתידים לעלות לכיתה א'. "השנה היא השנה של הכנת הילדים לכיתה א' והיא שנה קריטית וחשובה לילדים. האבסורד הוא שהשנה הוסיפו לגן שני ילדים בני שלוש, ובמקביל קיצצו בסייעת", אומרת אמא לילדה בגן.

לדבריה, בתה לומדת בגן זו השנה השלישית, ובכל שנה מקצצת עיריית חדרה בתקני הסייעות במקום לחזק את הגן".

בימים האחרונים יזמה אחת האימהות הקמה של קבוצת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, תחת השם "מאוחדים" - במטרה להילחם על זכויות ילדיהם. לדבריה, היא מרגישה כי זכויות ילדיהם נפגעות ואין מי שיגן עליהם.

לטענתה, מאז שהקימה את הקבוצה היא מקבלת אינספור פניות מהורים שמספרים על בעיות בגני הילדים שלהם: "יש בעיות בסייעות, קיצוץ בשעות שילוב, חריגות במספר הילדים בגנים עוד".

ההורים אף פרסמו בדף הפייסבוק הפופולרי "חדרתים בפייסבוק" עצומה, שהיא מעין מכתב פתוח לעיריית חדרה - ובה פרסו את שלל הבעיות של החינוך המיוחד בעיר. "חלק מההורים בקבוצה נמצאים גם בהנהגת ההורים העירונית, שבעצמה לא הצליחה לקבל מענה עבור הדברים הבוערים", כתבו ההורים. "בעיר קיים גידול משמעותי של האוכלוסייה המיוחדת ולתחושתנו אף אחד לא ערוך לכך. אנו דורשים מהרשות שאמורה לתת לילדינו את המענה ההולם על פי חוק, לצמצם פערים עבור ילדים ובוגרים עם צרכים מיוחדים. לא נסכים יותר להיות שקופים ולשבת בחיבוק ידיים".

ההורים ציינו שורה של ליקויים לקראת פתיחת שנת הלימודים: ליקויים במבנים בגנים "כוכב" ו"כלנית", וחוסר בגן שיקומי ומעון שיקומי בעיר, שמאלץ הורים לנסוע מרחקים כדי לקבל מענה לילדיהם. אין מועדוניות וצהרונים במחירים מוזלים שקיימים בערים אחרות, ויש חוסר בשעות טיפול פרא־רפואי עקב מחסור בצוותים מקצועיים.

"אי אפשר להכריז על שנה שנפתחת כסדרה אם ילדים יישבו בבית כי אין להם שיבוץ או כי אין להם סייעת", כתבו ההורים.

מהעירייה נמסר: "העירייה משקיעה רבות בחינוך המיוחד. תקן הסייעות ושעות השילוב נקבע על ידי משרד החינוך. הרב משה אכן סיים עבודתו, ואת מקומו ממלאת מילה פיש, שעבדה לצידו. המכרז נמצא בשלבי פרסום. לגבי גן 'נגה' – בגן ילמדו בשנת הלימודים הקרובה 13 ילדים. צוות הגן כולל גננת, סייעת, וצוות פרה־רפואי: קלינאי תקשורת, מרפאה בעיסוק ומטפל באומנויות. צוותי האגף הלוגיסטי של העירייה עובדים ישירות מול הגננות. במסגרת זו הובא קונסטרוקטור לגן 'כוכב' אשר אישר את הגן לפתיחת השנה, וכעת מבוצעות בו עבודות אחרונות להכשירו לשנת הלימודים.

"בגן 'כלנית' הייתה תקלה במזגן ומיד בוצעה הזמנה למזגן חדש שיותקן השבוע".