הורים באשכול גני בוסתן לחינוך המיוחד בחדרה מאיימים להשבית את פתיחת שנת הלימודים הבאה, במחאה על מצב הגנים. "אנחנו דורשים מהעירייה לתקן ולפתור את הבעיות, כדי שנפתח שנת לימודים חדשה על הצד הטוב ביותר", אומרים ההורים.

המצב באשכול גני בוסתן. צילום: פרטי

באשכול בוסתן, ברחוב הנשיא, יש ארבעה גנים, ובהם לומדים 30 ילדים על הרצף האוטיסטי. האשכול נפתח בתחילת שנת הלימודים החולפת, ולדברי ועד ההורים, במהלך השנה התגלו ליקויים שפגעו בתפקוד הגנים ובילדים עצמם. "במשך שלושה שבועות נאלצתי לרדוף אחרי אנשי העירייה כדי לתקן מזגן. זאת אחת הבעיות שנתקלנו בהן", אומר נציג מוועד ההורים.

לטענת ההורים, ילדי הגנים סבלו במשך כל שנת הלימודים מבעיות רבות, כגון מחסור באנשי צוות טיפולי וליקויים פיזיות באשכול הגנים. "לצערי הרב, יש לנו הרגשה שאף אחד לא סופר אותנו, כי מדובר בילדים מהחינוך המיוחד", הם אומרים.

לטענתם, עד כה אין סמל מוסד לאשכול הגנים, וזה פוגע בשירות, בתחזוקה ובתנאי הבטיחות של הגנים. בנוסף, אין מנהלת לאשכול, וזה פוגע גם בניהול השוטף. ההורים מספרים, כי לכל האשכול יש רק חצר אחת קטנה משותפת. "צריך חצר נוספת, כדי שכל ילדי הגנים יוכלו לצאת בזמן גמיש, ובלי עומס בחצר", הם אומרים. לדבריהם, אין בגנים חדרי טיפולים בכמות מספקת, וחסרים תנאים בסיסיים לטיפול בילדים עם צרכים מיוחדים. בחלק מהגנים אין מקלחונים. כמו כן, אין נדנדה או ערסל, אלמנט בעל חשיבות גדולה לילדים עם צרכים מיוחדים.

המצב באשכול גני בוסתן. צילום: פרטי

ההורים פנו לעירייה בדרישות נוספות, כמו החלפת מזגנים לא תקינים, החלפת חול בארגז החול שבחצר, הכנת המקלט ותוספת שעות עבודה לסייעות. "חלק מהסייעות לא ימשיכו בשנה הבאה עקב חוסר שביעות רצון מהתנאים, וזה פוגע בילדים", מספרת אחת האימהות.

ועד ההורים פנה לעירייה בבקשה לתקן את כל הליקויים טרם פתיחת שנת הלימודים הבאה. "תמיד מנפנפים אותנו, אבל הפעם לא נפתח את הגנים, כל עוד לא יתוקנו הליקויים. אם לא תהיה ברירה, נשבית את הגנים, עם כל הקושי בדבר. הילדים שלנו אינם שונים מילדים אחרים", אומרים בוועד ההורים.

מעיריית חדרה נמסר: "בעקבות פניות תושבים, סיירה סמנכ"לית העירייה באשכול הגנים בוסתן, עם סגן מנהל אגף החינוך ועם מנהלת המחלקה לחינוך קדם-יסודי. הסמנכ"לית בחנה את המתחם ואת סוגיית תחזוקתו, ושוחחה עם אנשי הצוות. בעקבות הסיור הנחתה את האחראים לקיים תחזוקה שוטפת של המתחם. בעניין תוספת תקן של מנהל האשכול, היא מסרה, כי תבחן מחדש את פעילותו של האשכול כאשכול הומוגני הכולל ארבעה גני חינוך מיוחד, לעומת האפשרות לפזרו ולשייך כל אחד מארבעת הגנים לאשכול גנים רגילים".