הנהגת ההורים בחדרה. צילום: יאיר שגיא

בעוד חודש תיפתח שנת הלימודים, ויו"ר הנהגת ההורים בחדרה, צפריר אורנשטיין, מוטרד ממצב מערכת החינוך בחדרה. עם חבריו להנהגה הוא החליט לפתוח במאבק, על רקע המצב הרעוע, לטענתו. לדבריהם, אם המציאות לא תשתנה לקראת שנת הלימודים הקרובה, הם ישביתו את פתיחת שנת הלימודים.

"המציאות בשטח לא טובה בלשון המעטה. בכל מה שקשור לבנייה ולבטיחות במוסדות החינוך, אני לא ישן בשקט", אומר אורנשטיין השבוע.

באחרונה שיגרו אורנשטיין וסגנו, ליאור גולדין, מכתב בהול לראש העירייה, צביקה גנדלמן, ובו הם מצביעים על נושאים בוערים הזקוקים לטיפול. "לצערנו, בשנה וחצי האחרונות מערכת החינוך בעירנו נמצאת במשבר הולך ומתעצם, בעיקר בנושאי בינוי, בטיחות בדרכים ויוזמות חינוכיות", כתבו.

לפתור בעיות

אורנשטיין וגולדין מכהנים בצמרת הנהגת ההורים העירונית בחדרה זה כשש שנים, ולדבריהם, במשך כל התקופה הזאת הם פעלו למען התלמידים ולמען המערכת, והכול בשיתוף פעולה מלא עם אגף החינוך ועם הנהלת העירייה. "ברצוננו להדגיש כי לרוב אנחנו מוצאים אוזן קשבת באגף החינוך", אומר אורנשטיין. "עם זאת, מצד שני, יש נושאים ובעיות שלא טופלו כראוי, כמו בניית מוסדות חינוך וכל מה שקשור בבטיחות הילדים".

במכתב ששלחה הנהגת ההורים לעירייה, היא הגדירה את נושא המבנים של מוסדות החינוך, שסובלים מליקויי בטיחות קשים, כמחדל. במכתב ציינה הנהגת ההורים, כי לפני כשלוש שנים הכינה עיריית חדרה תוכנית אב לבינוי, שאמורה הייתה לתת מענה לבניית כיתות לימוד, כיתות גן ובתי ספר חדשים, בהתאם לצורכי העיר ולגידול האוכלוסייה הצפוי עד לשנת 2026. בחודשים האחרונים תוכנית זו אף עודכנה, ואמורה לתת מענה עד לשנת 2030, אך לטענת ההורים — היא לא קודמה. "לצערנו, עד לתחילת שנת 2019, העירייה לא עמדה ואיננה עומדת ביעדי התוכנית, ובמפורט בה, כלל וכלל", כתבו חברי הנהגת ההורים.

לטענת ההורים, בשנים האחרונות, עם הגידול באוכלוסייה בעיר, העומס על מוסדות החינוך הקיימים הולך וגדל. כיתות ספח ומרחבי למידה הוסבו לכיתות לימוד רגילות. לטענת ההורים, איכות החינוך של התלמידים נפגעה.

לנוכח המשך הגידול באוכלוסייה והמחסור בבנייה, אומרים בהנהגת ההורים, הוסיפה העירייה חטא על פשע, והציפה את מוסדות החינוך במבנים יבילים. כך היא גרמה באופן ישיר לצמצום מרחבי הפעילות החווייתית של התלמידים בחצרות בתי הספר ובמרחבים הסגורים. לטענת ההורים, פעולות אלה גרמו לפגיעה באקלים הבית-ספרי. "כאשר העירייה מניחה מבנים יבילים, היא אינה דואגת לתאי שירותים בצמוד ליבילים, כמתחייב בחוזר מנכ"ל משרד החינוך, שמדבר על כמות תאי השירותים, כיורים ומשתנות על פי מספר התלמידים בכל בית ספר", כתבו ההורים. "כשפונים לעירייה בנושא, תשובותיהם של ראש העירייה ושל המנכ"ל היא, שלכל ילד יש כיסא, שולחן וקורת גג. התשובה אינה מקובלת עלינו".

גולדין מוסיף: "העירייה טרם החלה בבניית חטיבת הביניים במערב העיר, שאמורה הייתה כבר להיפתח, ועובדה זאת גורמת ללחץ גדול בעיקר על שני בתי הספר הגדולים — הרב-תחומי ותיכון חדרה".

לדברי אורנשטיין, אף שהעירייה קיימה שיתוף פעולה מלא עם הנהגת ההורים בנושא שדרוג ושיפוץ גני ילדים בעיר, וגם השקיעה מאות אלפי שקלים על פי בקשת ההנהגה, עדיין יש בעיות בפיקוח השוטף ובטיפול בליקויים, בחלק מהגנים.

לא בטוח

להורים יש גם תלונות רבות על בטיחות ילדיהם במוסדות החינוך. לטענתם, הם עדים לחוסר השקעה וטיפול בנושא, תוך פגיעה בבריאותם ובביטחונם של התלמידים. גולדין מציין, כי נושא זה מחייב טיפול שוטף ורציף, במשך כל ימות השנה, ובפיקוח צמוד של גורמי העירייה למיניהם; בין ששיפוץ כזה או אחר אמור להתבצע על ידי העירייה, או על ידי הנהלת בית הספר. "לצערנו מוסדות חינוך ומתקנים, שבהם לומדים חלק מילדי העיר, אינם ראויים לאכלוס אדם. דוחות הבטיחות הנשלחים מדי שנה למנהלות אינם משקפים את התמונה האמיתית. בחלק ממוסדות החינוך, חלק לא מבוטל מהליקויים המצוינים בדוחות ממוחזרים משנה לשנה".

במכתב ששלחה ההנהגה צוין, כי נושא הבטיחות בדרכים הוא נושא כאוב, שאינו מטופל כראוי על ידי העירייה. לדבריהם, רק בשבועות האחרונים נפצעו כמה תלמידים בדרכם לבתי הספר בתאונות דרכים, כאשר אחד מהילדים נפצע פצעים קשים. "לאורך השנים האחרונות התרענו שוב ושוב על הבעיות בחלק מרחובות העיר ובחלק מהצמתים הסואנים, ואף הנחנו על שולחן העירייה הצעות רבות כדי לנסות ולטפל בסכנות אלה, כגון: מעבירי דרך, שלטים זוהרים, 'עיני חתול' לפני מעברי חצייה, צביעת מעברי חצייה, ועוד הצעות. לצערנו, עד היום לא נעשו על ידי העירייה פעיליות מהותיות לצמצום הסכנות".

בהנהגה מתחו גם ביקורת על מחסור ביוזמות חינוכיות. "גם בנושא זה הנחנו על שולחן העירייה כמה הצעות, שיובילו לכך שכל ילדה או ילד יקבלו בכל שנת לימודים תוכניות העשרה מגוונות. לשמחתנו, השנה אישרה הנהלת העיר תוספת של ארבעה מיליון שקל לנושא זה. עם זאת, לצערנו, אנו לא מצליחים להגיע להסכמה עם הנהלת העיר לתקצוב קבוע מדי שנה".

בהנהגת ההורים ביקשו מהנהלת העירייה לקבל בימים הקרובים תוכנית מפורטת לשלוש השנים הבאות, שתחייב את עיריית חדרה ותפורסם לציבור. בהמשך למכתב, נפגשו נציגי הנהגת ההורים עם סמנכ"לית חברה וקהילה בעיריית חדרה, ד"ר אוסנת ספורטה, שהבטיחה למנות מינהלת בינוי, שתהיה אחראית לכל מוסדות החינוך בעיר.

"בעקבות הפגישה אנחנו רואים את האור בקצה המנהרה. אך אם לא נראה אופק בנושאים אלה, כולל תוכנית עם תאריכים ויעדי ביצוע ברורים בתקופה הקרובה, אנו שומרים לעצמנו את הזכות לפעול בכל הכלים הדמוקרטיים העומדים לרשותנו על פי חוק. כל האופציות מונחות על השולחן, כולל השבתה", ציינו ההורים.

בעיריית חדרה הדגישו, כי העירייה מנהלת דיאלוג סדור עם ועד ההורים העירוני. עוד נטען, כי בניגוד לטענות הוועד, מערכת החינוך בעיר נמצאת בעלייה מתמדת זה חמש שנים, ויעידו על כך נתוני הזכאות לתעודות בגרות, המצביעים על שיפור עקבי.

בעירייה הוסיפו, כי בעיר הוקמו בתי ספר מהייחודיים והמובחרים במדינה ישראל. "בחדרה הוקמו מבני חינוך שבאים לראות אותם וללמוד עליהם בכל העולם, למשל גנים מאופסי אנרגיה, ואחרים", נמסר.

בעירייה הדגישו כי "אכן, יש עוד מה לשפר, והעירייה עובדת על פי תוכניות עבודה סדורות כדי להמשיך ולקדם את החינוך בעיר".

"כאשר העירייה מניחה מבנים יבילים, היא אינה דואגת לתאי שירותים בצמוד ליבילים, כמתחייב בחוזר מנכ"ל משרד החינוך, שמדבר על כמות תאי השירותים, כיורים ומשתנות על פי מספר התלמידים בכל בית ספר. כאשר פונים לעירייה בנושא, תשובתה, שלכל ילד יש כיסא, שולחן וקורת גג".