הצפות עם ביוב ברחוב דפנה. התושבים מיואשים | צילום: פרטי

דיירים מרחוב הדפנה בחדרה טוענים כי כבר מספר שנים שבכל מערכת גשמים - רחובם מוצף בביוב ותוצריו. לדברי התושבים, מפתח ניקוז שברחוב, בסמוך לפינת רחוב גולדה מאיר (בחלק הדרומי של העיר), נפלטים לכביש מי ביוב וממלאים את הרחוב בצחנה, בכל פעם שיורד גשם - גם בכמות קטנה.

"לא צריך אפילו כמות מטורפת של גשם כדי שהביוב יעלה על גדותיו", סיפרה תושבת הרחוב אריאלה גרינשפן. "הכל יוצא מפתח ניקוז לתוך הרחוב שלנו ומדובר כמויות ביוב מאסיביות. העירייה עשתה פתח ניקוז שמסתיים ברחוב גולדה מאיר, ואין לו צינור שמוליך החוצה. לכן, כשיש טיפת גשם הוא זורם פנימה לתוך הניקוז והביוב עולה על גדותיו. מיליון פניות שלחנו לעירייה ול'מי חדרה', פנינו לכל מי היה באפשרותנו ועדיין המצב כך. לפני כשנה העירייה תיקנה את כל הכבישים באזור והתחננו בפניהם, אם אתם כבר כאן, סדרו לנו גם את הבעיה הזו".

גרינשפן ציינה כי היא מתגוררת במקום ארבע שנים ומאז ומתמיד, מידי חורף, רחוב הדפנה מוצף בביוב ואין מענה לפניותיה: "מזעזע שביוב ומחלות מציפים את הרחוב שלנו, מה זה? האם אני גרה בכפר בעולם שלישי או בעיר מתוקנת ב2019? אני משלמת ארנונה גבוהה ובעבורה לא ביקשתי גינון יוצא דופן, כדים מפונפנים או איזה מיצג מדהים.

"מדובר במשהו טריוויאלי לחיי היום יום שלנו -  שלא יזרום לנו ביוב ברחוב. העובדה שמפתח ניקוז יוצאים לנו מי ביוב היא שערורייה ואני מזמינה את התושבים ונציגי העירייה לראות את ערימות הצואה שנתפסת בגלגלי הרכבים אחרי הצפת ביוב כזו, את המגבונים וניירות הטואלט שמקשטים את הרחוב שלנו. כל יומיים  אני מתקשרת לעירייה ואומרים לי הפניה הועברה למי חדרה. כמה אפשר להתקשר ולדווח וכלום לא משתנה?".

הצפות ברחוב דפנה | צילום: פרטי

התושבים נחמה ודוד אטדגי, תיעדו לאחרונה בסרטון וידאו הצפה כזו של ביוב, בה נראים רכבים ברחוב נצמדים לשול הדרך, כדי להתחמק מהביוב הגואה: "כל חורף אנחנו עוברים את ההצפות ביוב האלה מחדש", סיפרו, "כל הרחוב סובל מזה וכולנו העברנו אינספור פניות לכל הגורמים הרלוונטיים בעירייה, כשאומרים לנו תדיר הנושא הועבר לטיפול. אלו לא תנאי חיים נורמליים, אנחנו ממש זועקים לעזרה".

מעיריית חדרה נמסר בתגובה: 

"במקרים חריגים של כמויות גשמים גדולות מהרגיל עולה לעתים מערכת הביוב התת-קרקעית על גדותיה, גולשת אל הכביש דרך פתחי הביוב, וזורמת אל קולטני הניקוז. מקרים אלה מתרחשים במקרים חריגים בלבד, ונשטפים תוך זמן קצר עם זרימת המים אל קולטני הניקוז".