צילום: עמית שאבי

העיר חדרה מדורגת במקום ה-15 מתוך 24 ערים אשר מאפשרות חופש פלורליסטי ודתי בתחומן. כך קובע מדד החופש העירוני 2019 של ארגון "ישראל חופשית" שפורסם השבוע. מדובר בדו"ח העוסק בנושאי דת, הדתה וחילוניות על היבטיהם השונים ברחבי ערים בישראל.

מדד החופש העירוני של "ישראל חופשית" מבקש לעמוד על הפערים בין ערי ישראל בכל הנוגע לפלורליזם וחופש במרחב הציבורי. המדד בחן את מידת החופש שמאפשרות 24 הערים הגדולות בפריסה ארצית, ולחשוף את כוחם ומידת השפעתם של ראשי ערים ואנשי מועצת העיר, כמו גם את מידת האכיפה או אי האכיפה של חופש זה ברמה המוניציפלית. נבדקו לעומק הסוגיות המרכזיות, שבהן אכן יש להנהגה המוניציפלית יכולת להשפיע, לקחת אחריות ולעצב את חיי התושבים.

כאמור, העיר חדרה נמצאת במרכז המדד אך נוטה למטה, משמע היא מתפקדת כעיר בעלת צביון דתי יותר מאשר חילוני. היא קיבלה את הציון 36 (מתוך 100) כאשר בין הנושאים שנבדקו היו התקציב שמוקצה לשירותי דת, הדתה בבתי ספר והפיקוח עליה, תחבורה ציבורית בשבת, תפקוד המועצה הדתית בהקשר לכל התושבים, שירותי הדת בעיר, הפרדה מגדרית במוסדות ואירועים, מסחר בשבת, יחס לקהילת הלהט"ב, השיוויון או האי שוויון לנשים ועוד.

מתחם מול החוף וילג'. צילום: איתמר רותם

בהקשר לחדרה נכתב כי "עיריית חדרה היא אחת הערים המובילות בתקציבי דת פר תושב, אם כי ההשקעה הזו לא מגיעה לקהילות השוויוניות בעיר, מהן העיריה מונעת מבנה לתפילה. על רקע מאבקים מתמשכים על חופש בשבת (בעיקר תחבורה ציבורית), העירייה מנסה לרקוד על כל החתונות. היא נמנעת מנקיטת עמדה רשמית ביחס לאופי השבת בעוד מתקיים מסחר פעיל בשבת באזור החוף, ומסכימה בשתיקה לכניסה לא מפוקחת של עמותות דתיות בבתי הספר ולקיום אירועים בהפרדה מגדרית. פתיחת קניון שפעיל חלקית בשבת בתחומי העיר יכול לסמן מגמה של התרחבות בפועל של חופש הדת בעיר בהובלת יזמים פרטיים".

המדד מתפרסם זו השנה השנייה. הנתונים הכלליים על אודות הערים במחקר, כגון מספר התושבים היהודים והרכב המועצות, מסתמכים על פרסומי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד הפנים ואתרים ממשלתיים שונים. לא אחת, כמו בנתונים על נוהל עריכת אירועים בהפרדה מגדרית, הופנו לרשויות שאלות יזומות מכוח חוק חופש המידע. המדד נערך בפיקוח אקדמי של פרופ' עמית שכטר, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב והסקר המקדים לטובת הרכב הניקוד נעשה על ידי ד"ר חגי אלקיים-שלם, סוקר ופסיכולוג פוליטי.

מנכ"ל תנועת ישראל חופשית אורי קידר: "מדד החופש העירוני לשנת 2019 מוכיח לנו את מה שכולנו כבר מרגישים- לראשי הערים יש השפעה דרמטית על סוגיות רבות ומגוונות מעולם הדת והמדינה, חלקם בוחרים לקחת את העמדה המנהיגותית ולהוביל שינוי, וחלקם כנראה יצטרכו לקבל ניעור מהתושבים בעירם כדי להבין שמה שהיה הוא לא מה שיהיה. נגמרה התקופה שבה נבחרי ציבור ברמה המקומית יכולים להסתתר מאחורי אמירות נבובות על חוסר יכולת להנהיג את העיר בגלל ממשלה כזו או אחרת שלא מאפשרת להם, ולשמחתנו גם הציבור הישראלי רואה ומגיב לשינויים האלו כל יום. בישראל בשנת 2019 אי אפשר להיות מנהיג מקומי משמעותי בלי לעסוק בסוגיות האלו, ואני מקווה שעד השנה הבאה נראה עוד שיפור משמעותי כמו שראינו השנה בתחבורה הציבורית בשבת. מנהיגים שלא יתאימו את עצמם לרוח התקופה יודחו בעתיד הנראה לעין מתפקידם על ידי הציבור שהפסיק להסתפק בסטטוס קוו עבש ולא מעודכן שפועל לרעתנו."