מתנדבי זק"א בחדרה. צילום: דוברות זק"א

שכנים שימו לב: מתנדבי זק"א חדרה טיפלו בשנה האחרונה בשישה מקרים של 'אירועי ריקבון' באזור חדרה, כשהאחרון שבהם אירע בשבוע שעבר. בז'רגון המקצועי שלהם, מדובר במקרי מוות של קשישים עריריים שנמצאו מתים בביתם כעבור פרק זמן של כשבועיים, רק לאחר שהשכנים הזעיקו משטרה בשל ריח קשה מנשוא שפקד את האזור.

גם בעבור מתנדבי זק"א שמטפלים בשוטף בזירות אימה כתאונות דרכים קטלניות ואירועים פליליים,  אירועי הריקבון נחשבות לזירות המצריכות תעצומות נפש מיוחדות. לפי הנמסר מזק"א גרף מיתות אלו מצוי בעלייה תלולה. בכדי לצמצמו, יצאו שם לאחרונה בקמפיין הסברה לציבור תחת הסלוגן: 'שכן שים לב אם אני חסר'.

גם השכנים מתחרטים שלא עשו דבר

חזקי מנת, המתנדב בזק"א חדרה ב-12 השנים האחרונות סיפר לחדשות מיינט חדרה: "כל החיים אנחנו מנסים לעזור לזולת וכואב שדווקא מקרי מוות מיותרים כאלה אנחנו לא מצליחים למנוע, בגלל חוסר אכפתיות של שכנים. הרבה פעמים אני פוגש שכנים שמתחרטים ואומרים לי 'חבל שלא דפקתי לו בדלת'. בחלק מהמקרים אם היו מגלים בזמן היה ניתן למנוע את המקרה. אבל תחת זאת, זה מסלים לכדי מוות מיותר".

מקרה כזה פגש מנת בשבוע שעבר: "שמעתי על משגיח כשרות שעבד במפעל בשר בארה"ב וכל  בוקר היה מקפיד לומר שלום לשומר וכך גם בערב בצאתו. יום אחד הוא ננעל במקרר בשר, ולמרות אלפי עובדים במקום - איש לא חשב לחפשו במקרר בשר. מי שהציל את חייו בסופו של דבר, היה השומר שהרגיש בחסרונו בצאתו מהמפעל".

"גם במקרים של הזקנים העריריים, כמה שניות או דקות  זה מה שצריך בשביל למנוע את המוות המיותר והזירות הקשות שאנחנו מוצאים, דפיקה בדלת, זה הכול", הוסיף.

זק"א חדרה פועלת בגבולות הגזרה של המשטרה וידיה מלאות בשגרה באירועי תאונות דרכים או אירועים פליליים. את אירועי הריקבון שקשים להתמודדות גם למתנדבים הוותיקים ביותר מנסים בזק"א למנוע כעת. "לפני מספר חודשים הגיע מתנדב ותיק לזירת ריקבון ברחוב מיכאל חזני", סיפר מנת, "הוא כבר היה באירועי תאונות מחרידים וראה דברים קשים, אבל כשהגיע לבית למקרה קלאסי כביכול של אדם שנפטר בביתו הוא התמוטט ואיבד את הכרתו. אלה מראות קשים, ריחות קשים וסביבת עבודה של מיליוני ג'וקים. הקמפיין נועד למנוע מוות מיותר או הגעה למצב של איבוד צלם אנוש, טיפת אכפתיות של שכן, יכולה למנוע את זה בהרבה מן המקרים".

צילום: דוברות זק"א

מזק"א נמסר: "מדובר בקשישים, בגלמודים, בניצולי שואה, או אוכלוסיות מוגבלות שלרוב אין להם משפחה והתוצאה היא שמתנדבי זק"א מוצאים אותם במצב שפל מאוד של איבוד צלם אנוש, כי אף אחד לא מתעניין בהם. האחרונים לפעמים עוברים אירוע לבבי או נופלים ומקבלים מכה קטנה וככה עובר זמן שהם במצוקה ולא יכולים להציל את עצמם עד כדי מוות קשה. ימצאו אותם רק אחרי שהשכנים מריחים ריח בלתי נסבל ומזעיקים את המשטרה שתפרוץ לבית. הקמפיין שלנו נולד לזעוק את זעקת הקשישים והבודדים. דפיקה אחת בדלת פעם ביום תבדקו אם הכול בסדר, אל תציעו כוס קפה אם קשה לכם רק תתעניינו בשלומם בטוח שתצילו חיים ככה. עלינו לדעת לחיות אחד עם השני ולא אחד ליד השני  ככה נוכל למנוע את האסון הבא".