מרכז החדשנות לתחום האנרגיה - NEES Center שהוקם על ידי החברה הכלכלית חדרה ו-OTOWI הודיע השבוע על השקת פיילוט ייחודי להפקת חשמל מתנועת גלים, בהתבסס על פתרון של חברתPower  Eco Wave.

גנדלמן ואנשי החברה. יפיקו חשמל מהים | צילום: יח"צ

באתר הניסוי בים של חדרה יותקנו מצופים שתנועתם מייצרת לחץ על נוזל הידראולי. האנרגיה הנוצרת מהלחץ מועברת לגנרטור, ומשם לרשת חשמל. התחנה שתבנה תהיה בגודל של כ-1 מגה וואט. עלות הפרויקט נאמדת בכ-מיליון דולר והוא צפוי להימשך בין שנה לשנתיים.

הפרויקט מבטא את המגמה של עיריית חדרה בהפיכתה לעיר האנרגיה. בעזרת NEES Center מוטמעים בשטחה של חדרה פתרונות אנרגיה חדשניים בים, ביבשה, בתעשייה וכדומה. באמצעות קידום הפרויקט עם עיריית חדרה NEES Center מסייעת בפיתוח הפעילות (Scaling) של Eco Wave Power, שמפעילה פרויקטים דומים בארץ ובחו"ל.

קודי נורטון, מנהל מרכז החדשנות NEES Center ציין: "אנחנו שמחים על שיתוף הפעולה וחיבור ראשון בעולם של תחנה מסוג זה לייצור 1 מגה-וואט חשמל לרשת, כאן בחדרה. בהצבת תחנה זאת אנחנו לוקחים חלק במאבק הגלובלי בשינויי מזג האוויר בעזרת פתרונות חדשניים, וזאת רק ההתחלה".

צביקה גנדלמן, ראש עיריית חדרה, הוסיף: "מרכז החדשנות שהוקם בשיתוף החברה הכלכלית חדרה, מאפשר ליזמים בתחילת דרכם להתקדם בסטארט-אפים בתחום האנרגיה, וליזמים ותיקים לקדם פרויקטים חדשניים כמו אלה המקודמים בימים אלה. כל יזם או סטרטאפיסט המעוניינים לקדם פרויקטים ומיזמים בתחמי האנרגיה, מקומכם אצלנו בחדרה. המרכז לחדשנות מצטרף לעוגני האנרגיה בחדרה, כולל עוגנים ברמה הלאומית, ומחזק את תדמיתה של חדרה כעיר האנרגיה של ישראל".