העירייה הוציאה צו הפסקת עבודה עד לחודש ימים למטמנת אביבית הנמצאת ממזרח לכביש 2 ושכונת עין הים וזאת בעקבות סיור פיקוח של איגוד ערים בו נמצא שיש בעירה פנימית במטמנת אביבית. בעירות פנימיות במטמנות גורמות לפליטות גזים רעילים ומסוכנים לאדם ולסביבה.

בשיחה שערכנו עם מאיר יעקב, מבעלי חברת "ויטו אופק ירוק תמיד" אשר מנהלת את המטמנה, טוען מאיר שתוך מספר ימים תיפתח המטמנה מחדש וזאת לאחר שתיבדק ע"י גורמים מוסמכים, לדעתו הסיבה שהעירייה הזדרזה ופרסמה לציבור הרחב את צו הפסקת העבודה בפייסבוק, עוד לפני שמישהו מהעירייה פנה אליו, נובעת משיקולים לא מקצועיים. 

טיפול במטמנה (צילום: איגוד ערים שרון-כרמל)

בשנים האחרונות מתלוננים תושבי שכונת עין הים שוב ושוב על המטמנות הנמצאות מזרחית לשכונה בצמוד לכביש 2. התושבים מתלוננים על ריחות עזים המגיעים בעיקר בשעות הלילה והבוקר המוקדמות על השכונה מכיוון המטמנות ואף יצאו להפגין כנגד קיום המטמנות.

בבדיקה שביצוע איגוד ערים לאחרונה במטמנת אביבית נמצא כי יש במטמנה בעירה פנימית שכתוצאה מכך, נפלטים גזים רעילים ומסוכנים לאדם ולסביבה. לרוב הסיבות לבעירה הפנימית היא עליה בכמות החמצן בתוך גוף הפסלות לאחר ליקויים בכיסוי הפנימי. החשיפה לחמצן גורם לפעילות בקטריאלית מוגברת , לעליית הטמפרטורה ולהתפרצות בעירות.

בעקבות ממצאי איגוד ערים, נעשתה פנייה לעיריית חדרה עם המלצה לסגור את המטמנה עד אשר יטופלו הבעירות הפנימיות. בעקבות ההמלצה הוציא ראש העירייה גנדלמן צו מנהלי לחברת ויטו אופק ירוק, המנהלת את האתר. הצו עליו חתום מהנדס העיר נדב הדר מורה על הפסקת קליטת פסולת להטמנה באתר החל מהיום (ה-23.10) למשך 30 יום. בתום 30 היום, תוכל העירייה להאריך את תוקף הצו בעוד 30 יום אלא אם כן בית משפט יבטל את הצו.

בשיחה עם מאיר יעקב, מבעלי חברת "ויטו אופק ירוק תמיד" הוא מספר למיינט: " אתמול פתאום התחילו להתקשר אלי כתבים ואין לי מושג מה קרה ומה הם רוצים ממני ואז רק בסוף היום מגיע אלי מכתב עם צו הפסקת עבודה במטמנה מטעם מהעירייה, זאת לאחר שהעירייה דאגה לפרסם זאת לכל הציבור בפייסבוק שלה. בפועל, הכל תקין במטמנה ואין שום בעירות, גם בשבוע שעבר היו דיירים משכונת עין הים אצלי וראו שאין שום דבר ואין ריחות שיוצאות מהמטמנה.

צו הפסקה מנהלי למטמנה בחדרה 22-10-18

"הבוקר המטמנה לא עובדת, אנחנו מיישמים את הצו של העירייה ואנחנו לא מכניסים פסולת, יש מה שצריך לסדר ואנחנו מטפלים בזה ועוד בסוף היום הזה, המטמנה תהיה מסודרת ומדוגמת. ברגע שאנחנו נסדר את מה שצריך נקרא לגורמים מקצועיים שיבואו לבדוק אותנו שיאשרו שהכל תקין ואז נוכל לפתוח מחדש, זה לא תהליך של  חודש, זה יכול להיות גם תוך שלושה ימים. ברור לי וברור לכולם ששבוע לפני הבחירות בעירייה רוצים להראות לציבור שהם מפעילים שרירים, אבל אין מה לעשות, צריך להתמודד עם זה".

מהצד השני, לתושבי שכונת עין הים המתגוררים ממערב למטמנה, הצו שהוצא ע"י העירייה לא מספק. במכתב ששלח אייל פבזנר ממובילי המאבק כנגד פעילות המטמנה לעירייה הם דורש לקבל את הממצאים שהובילו להוצאת צו הסגירה ומבקש שנציגות מהשכונה תהיה שותפה בתהליך הבדיקה וכך כתב: "במשך שנים מורחים אותנו, מספרים לנו סיפורים שאין להם עילה לסגור את המטמנה. דוחות אנשי מקצוע אודות בעירות פנימיות קיימים עוד משנת 2016 באתר בפסולת איכות ירוקה. העירייה באותה תקופה התעלמה מהממצאים של בעירה פנימית במקום ולא פעלה להוצאת צו סגירה.

"זה רק מוסיף סימני שאלה רבים מדוע דווקא עכשיו שבוע לפני בחירות  החליטה העירייה להוציא צו סגירה לאתר אביבית ולא פעלה כך במשך שנים. העדר הפיקוח של הגורמים האמונים הוביל בשנים האחרונות לזיהום אוויר לתושבי שכונת עין הים כאשר מי שסובל מכך בפרט הם ילדי בית הספר חופים והגנים הנמצאים בסמוך למטמנה. הריחות הקשים וזיהום האוויר גורמים לצריבות בעניים ובגרון שלי ושל חברים רבים אחרים בשכונה זה גורם גם לבחילות וממש מרגישים את זיהום האוויר ברמה היום יומית. כשהרוח נושבת לכיוון השכונה היא מביאה איתה גלים של ריחות וזיהום".

מאיגוד ערים לשמירת איכות הסביבה נמסר: "האיגוד מבצע במטמנה סיורי פיקוח באופן שוטף. במסגרת זו עלה לאחרונה כי קיימת בערה פנימית במטמנה. בעקבות כך המליץ האיגוד לרשות המקומית על סגירת האתר- לקליטת  פסולת, בכדי לטפל באופן מיידי בבעירה".

מעיריית חדרה נמסר: "בהתאם לדוח של איגוד ערים לאיכות הסביבה, בכל הנוגע לתפעול אתר ההטמנה אביבית, ערך איגוד ערים בדיקות באתר והוציא דוח החושף בעירה פנימית. מהדוח עולה כי ישנה בעירה פנימית שעלולה להוות מפגע לתושבים, ומפרט את התנאים ומציג כיצד ניתן לפעול ולהביא לפתרון המפגע. בעקבות כך הורה ראש העירייה צביקה גנדלמן, לפעול להוצאת צו מנהלי להפסקת קליטת פסולת להטמנה באתר. האתר נדרש להגיש סקר מיפוי של הפעילות, וכמו כן להגיש תוכנית פעולה מפורטת לטיפול באתר ולמניעת זיהום האוויר. הצו יוצא במידית".