"איש עם לב ענק", כך אמרו תושבי העיר על ויקטור לוי, המציל מגבעת אולגה, שהלך בשבוע שעבר לעולמו בגיל 73. לוי ז"ל נחשב בעיני רבים למציל האגדי של העיר, ולאחד מהמצילים המיתולוגיים בארץ.

הוא היה מראשוני המצילים בעיר, והצטיין, חוץ ממקצועיותו בתחום, גם בנועם הליכותיו כלפי ציבור המתרחצים. הוא הכשיר דורות של מצילים שזוכרים איש ים שהקפיד, לצד שירות מיטבי למתרחצים, גם על דרך ארץ כאבן יסוד בהתנהלותו.

ויקטור לוי ז"ל. "איש מיוחד, מלא נתינה" | צילום: אלבום פרטי

חגית קוילי, תושבת גבעת אולגה: "כולם אהבו אותו. אני זוכרת אותו כילדה בחוף הים. כשבעלי התקשר לספר לי שהוא נפטר, פרצתי בבכי. אהבנו אותו מאוד והוא חלק מנוף ילדותי. ויקטור היה מסוג האנשים שכולם אהבו, שנכנס ללב".

יוסי תורג'מן, מציל ראשי ואחראי פארק נחל חדרה, אומר כי ויקטור היה מורה. "הוא הכשיר את כל המצילים ובכלל זה אותי. אבל זה לא הסתכם רק בזה, הוא גם לימד אותנו להיות בני אדם, להיות אדיבים ונעימים למתרחצים ותמיד לעזור. לתפעל את החוף במינימום חיכוכים. בנוסף, הוא היה המתנדב הראשון שהקים את תחנת המשמר האזרחי באולגה. נערים היו יוצאים לסיורים אזרחים בזכותו. הוא הכשיר אותם, יצא איתם, והם סייעו בפעילות משטרה שוטפת. טובת הקהילה הייתה תמיד לנגד עיניו, אדם עם חיוך ביישני, מקסים ונבון. זכיתי בעבר לעבוד איתו במשך עשר שנים בחוף 'נואיבה — ים תיכון' (מה שנקרא היום גבול מכמורת). למדתי ממנו המון, לא רק בפן המקצועי, אלא גם על אדיבות".

תורג'מן וכמותו ראש אגף החופים בעיריית חדרה, חיים ג'רבי, זוכרים את מיומנותו הייחודית לבצע עמידת ידיים על חסקה באמצע גל: "דבר ראשון שלמדתי ממנו כמציל צעיר זה לעשות עמידת ראש על חסקה באמצע גל, בתנועה. במבחני הסיום שלי כמציל בחוף פרישמן בתל אביב, אצל אהרונצ'יק בר-אל, שהיה הבוחן האגדי של המצילים, עשיתי את התרגיל הזה ואז הוא כינה אותנו בהתפעלות 'האינדיאנים מאולגה'. ויקטור היה לא רק המציל הטוב והמיוחד בעיר, אלא בארץ כולה. כמוהו לא הכרתי במקצוענות, באנושיות ובכל מעלה אחרת".

בנו סמי לוי, היזם והקבלן: "אבא לא היה מדבר הרבה, ממש רק מה שצריך, אבל היה איש מיוחד מלא בנתינה, ועל זה התחנכנו בבית. בשבעה שלו באו המוני אנשים, ולכל אחד היה סיפור כיצד הציל את חייו או חיי מי מיקיריו. מרגש מאוד לדעת בכמה אנשים הצליח לגעת בחייו".

בנו, משה לוי, הספידו בשם בני המשפחה ואמר: "עליך נאמר המשפט איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא. אדם מיוחד במינו, תרמת רבות למען הקהילה. היית מפקד המשמר האזרחי בגבעת אולגה, ואף זכית בתחנה מצטיינת ארצית. דאגת לשקם ולעזור לילדים במצוקה, והתנדבת במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה. בכל מקום שאליו הגעת נתת מלבך הרחב".

בועז ביטון, חבר מועצת העיר והעומד בראש סיעת ש"ס, אמר: "אני זוכר את ויקטור כדמות אגדית, מימי ילדותי באולגה, וכמי שהיה אהוב על כולם".