תושבים בחריש התלוננו באחרונה על ריחות של שריפה ועשן שהגיעו עד לחדרי השינה שלהם. לטענת התושבים, המצב הפך לבלתי נסבל, עד כדי שנאלצו לסגור את חלונות הבתים בשעות הלילה.

לדברי התושבים, המפגע מורגש באופן ברור בערבים ובשעות הלילה, כאשר הרוח משנה את כיוונה. "אתה יושב בבית ופתאום מתחיל להריח עשן מסריח, וריח של שריפה, ומרגיש את עצמך בתוך אתר פסולת. זה דבר לא נעים ובלתי נסבל", אומר אחד התושבים.

מטרדי עשן סמוך לחריש | צילום: פרטי

מור שטיינר, תושב רחוב שוהם בשכונת אבן חן בחריש, מספר כי הוא ואשתו חשו באחרונה, כמעט מדי יום, את ריחות העשן והשריפה. "כאשר הגיע הערב והלילה היינו נכנסים לכוננות בגלל ריחות העשן. נאלצנו לסגור את החלונות ולהפעיל את המזגן, אף שבימים אלה מזג האוויר קר בבוקר ואין צורך במזגנים".

לפני שלושה חודשים עזב שטיינר את קריית אתא ועבר לחריש. לדבריו, מקום מגוריו הקודם היה סמוך לבתי הזיקוק של חיפה. "פשוט ברחתי מקריית אתא בגלל בתי הזיקוק, וחיפשתי מקום עם איכות חיים. לא תיארתי לעצמי שדבר כזה יקרה כאן".

בני הזוג שטיינר מספרים על צריבות בעיניים ובחילות. "באחד הימים נאלצתי לקחת חופש מהעבודה כי לא הרגשתי טוב. גם אשתי, שהיא סטודנטית, נאלצה לוותר על הלימודים באותו היום. אילו היו לנו ילדים קטנים, אני לא יודע איך הייתי נוהג. החיים שלנו הפכו לבלתי נסבלים", מתאר שטיינר, ומוסיף כי פנה למוקד העירוני בחריש, בבקשה לטפל במפגע.

בעיריית חריש הסבירו: "מבדיקתנו עולה, כי מקור הריח הוא בשלושה אתרי סילוק פסולת פיראטיים בכפר ברטעה הפלסטיני הסמוך. השבוע, במבצע רחב של המינהל האזרחי, נסגרו וכובו שלושת האתרים הפיראטיים. תושבי הכפר הניחו שער לאתר המרכזי. ראש העירייה יצחק קשת הודה לעוסקים במלאכה על הפעולה המהירה".