הנהגת ההורים העירונית בחדרה מאיימת להשבית את מערכת החינוך בעיר בתחילת שנת הלימודים החדשה. למרות זאת, אסנת ספורטה, סמנכ"לית וראש מינהל חברה וקהילה בעירייה, מנסה להרגיע את הרוחות. "אין שום סיבה עניינית שתהיה שביתה בחדרה. העירייה מוכנה לפתיחת שנת הלימודים, וכל הנושאים שהעלו חברי הנהגת ההורים נמצאים בטיפול וחלקם אף טופלו", היא מבטיחה השבוע.

אסנת ספורטה. "גאה מאוד בעבודתי" | צילום: אלעד גרשגורן

לפני חצי שנה מונתה ספורטה לתפקיד במסגרתו היא אחראית על אגפי החינוך והרווחה, ועל עמותת פנאי העיר, ונכנסה למציאות לא פשוטה. כעת היא צריכה לדאוג ששנת הלימודים תיפתח כסדרה.

לא אותו מחוז

על המינוי נמתחה ביקורת מצד גורמים בעירייה. הסיבה: ספורטה היא חברת מועצה בעיריית כפר סבא. במערכת הבחירות האחרונות הייתה חברה ברשימתו של רפי סער. לאחר שסער נבחר לראשות העירייה, מונתה ספורטה למחזיקת תיק החינוך בעיריית כפר סבא, תפקיד דומה לזה שהיא ממלאת בעיריית חדרה. גורמים בעיריית חדרה טוענים, כי מדובר בניגוד עניינים ותוהים מה יקרה כשהאינטרסים של שתי הרשויות יתנגשו זה בזה.

"חברי מועצה מכהנים בהתנדבות ועושים זאת מעבר לשעות העבודה, וכך גם אני. מחזיק תיק חינוך ברשות לא ממנה מנהלים ולא מחפש תוכניות במשרד החינוך. את זה עושה מנהל אגף החינוך"

ספורטה דוחה את הטענות. לדבריה, בכל חייה המקצועיים שילבה בין עבודתה בתפקידים בכירים הכוללים פעילות ציבורית. "היכולת לראות מציאות מזוויות שונות מעשירה את הכישורים ואת המיומנויות המקצועיות", היא אומרת. "חדרה היא בראש סדר העדיפויות שלי, נקודה. חברי מועצה במדינת ישראל מכהנים בהתנדבות, ועושים זאת מעבר לשעות העבודה, וכך גם אני. אין כאן שום ניגוד עניינים. מחזיק תיק חינוך ברשות לא ממנה מנהלים ולא מחפש תוכניות במשרד החינוך. את זה עושה מנהל אגף החינוך. מחזיק תיק מתווה מדיניות, ואינו דרג ביצועי ומקצועי".

ספורטה מוסיפה, כי העיר חדרה נמצאת במחוז חיפה, ואילו כפר סבא נמצאת במחוז מרכז, כך שאין כל קשר בין שתי הרשויות. "חדרה היא המרוויחה ממני. אני מביאה אתי לחדרה יוזמות ורעיונות ממקומות עבודה קודמים, וגם מכפר סבא, ובוחנת, עם הצוות המקצועי בעירייה, את ההתאמה שלהם לעיר".

"עדיין בהכנות"

כ-22 אלף תלמידים ותלמידות יפתחו את שנת הלימודים במערכת החינוך בחדרה. לדברי ספורטה, העירייה השקיעה כעשרה מיליון שקלים בשיפוצים ובהיערכות לקבלת פני התלמידים. "אנחנו עדיין בתהליכי ההכנות, אבל אפשר לומר באחריות, שמוסדות החינוך בחדרה מוכנים לפתיחת שנת הלימודים. זה לא אומר שלא יהיו תקלות. לכל בעיה שתצוץ ניתן מענה על ידי צוות מקצועי, ועל ידי חדר מצב שיקום לצורך כך", היא אומרת.

מאז התפטרותה של סיגלית איציקוביץ' מתפקיד מנהלת אגף החינוך בעיריית חדרה, כמעט כל בעיות החינוך מתנקזות אל שולחנה של ספורטה. כך היה גם עם המכתב ששלחה הנהגת ההורים לעירייה לפני כחודש, שבו העלו ההורים כמה נושאים שדורשים טיפול, והתריעו כי אם הנושאים לא יטופלו — פתיחת שנת הלימודים תושבת. "כל הנושאים שהעלו ההורים נמצאים בטיפול, וחלקם אף טופלו עוד לפני שהעלו אותם", אומרת ספורטה. "אני בטוחה שאחד בספטמבר יהיה יום חג בעבור ילדי חדרה, ולא יום שביתה".

"התפקיד שלי הוא לייצר שיתופי פעולה בין כלל האגפים שנותנים שירותים לתושבים בתחומי חברה וקהילה, ולייצר מענים חדשים שאינם קיימים היום, כמו טיפול בקליטת משפחות חדשות"

אחד הנושאים שהנהגת ההורים העלתה הוא המחסור בכיתות לימוד. לדברי ספורטה, נושא זה נחשב לבעיה ארצית, וחדרה היא חלק מאותה הבעיה. עם זאת, מציינת ספורטה, כי העירייה עובדת באופן שוטף עם משרד החינוך לתקצוב של בינוי חדש. "נכון להיום יש שבעה גני ילדים שתוקצבו, ויהיו מוכנים תוך שישה עד שמונה חודשים. בנוסף, אנו פועלים להקמת מבנה קבע לבית הספר לב — 'בית הספר המכיל', לבניית קמפוס העל-יסודי 'חופים', ולהקמת מרכז הוליסטי לגיל הרך", היא אומרת.

אחד הפתרונות שהציעה ספורטה לטיפול בסוגיה הוא יצירת תפקיד חדש, של מנהל מחלקת מבנים, שיהיה אחראי לנושאי הבינוי, התחזוקה והשיפוצים של כל מבני החינוך בעיר. בקרוב יתפרסם מכרז לתפקיד.

אסנת ספורטה | צילום: אלעד גרשגורן

גם בחינוך המיוחד בעיר יש בעיות לקראת פתיחת שנת הלימודים. הורים שילדיהם לומדים באשכול הגנים "בוסתן" טוענים, כי המקום מוזנח ואינו ראוי. הם אף מאיימים להשבית את פתיחת שנת הלימודים, אם המצב לא ישתפר. ספורטה מציינת, כי קיימה סיור במקום והנחתה את הצוות המקצועי לבצע שיפור ותחזוקה במקום. "קיימת חשיבה לפזר את הגנים ולמקם כל אחד מהגנים בתוך אשכול של גנים רגילים, כדי לאפשר שילובם עם ילדים רגילים בסביבה נורמלית", אומרת ספורטה.

"הזדמנות נהדרת"

ספורטה, 49, נשואה ואם לשלוש. היא בעלת דוקטורט במדיניות חינוך, ובעבר מילאה כמה תפקידים, ביניהם: מנהלת בית ספר ברעננה, חוקרת חינוך באוניברסיטת תל אביב ומובילת מחקר בתי הספר הניסיוניים בישראל.

בתפקידה האחרון שימשה מנהלת אגף החינוך העל-יסודי בעיריית חולון, ומרצה למדיניות חינוך. לדבריה, בניגוד לכל השמועות שמנכ"ל העירייה יעקב זיגדון, אף הוא תושב כפר סבא, הוא זה שהביא אותה לעיריית חדרה, דווקא היא בעצמה בחרה לגשת למכרז, לאחר שראתה כי התפקיד המוצע משקף את השקפת העולם שלה בכל הקשור לחיבור הפעילות החינוכית, החברתית והקהילתית. "מצאתי שזאת הזדמנות נהדרת להצטרף למהלך חדשני ופורץ דרך, של עיר שהחליטה לקדם את השירותים לתושבים בתחומים אלה", היא מסבירה.

ספורטה מודה, כי לא ידעה כמעט כלום על העיר חדרה, ולא הכירה אף אחד מהעיר. "גם את זיגדון לא הכרתי. אני גאה בעבודתי בעיר, ושמחה מאוד שהתפקיד הזה נפל בחלקי, כי אני עובדת עם אנשים הכי מקצועיים, מראש העירייה ועד אחרון העובדים בעירייה".

ספורטה מציינת, כי התפקיד שהיא מבצעת אינו פוגע במנהלי האגפים ובעובדיהם. היא גם דוחה את הטענה שסיגלית איציקוביץ' התפטרה לאחר כניסתה לתפקיד. "סיגלית עזבה משיקולים שלה, ואני מכבדת את ההחלטה שלה. זה המקום לומר שיש לה הרבה קרדיט במערכת, והיא אף השאירה את חותמה. מי שאחראי למערכת החינוך היא מנהלת האגף ולא אני. היום אני רק מגבה את ממלא המקום עד כניסת המנהלת החדשה. התפקיד שלי הוא לייצר שיתופי פעולה בין כלל האגפים שנותנים שירותים לתושבים בתחומי חברה וקהילה, ולייצר מענים חדשים שאינם קיימים היום, כמו טיפול בנושא קליטת משפחות חדשות וטיפול במשפחות צעירות".

לדבריה, בחדרה יש מערכת חינוך שהיא מקור לגאווה, והעיר נמצאת בשיפור עקבי בשיעור הזכאות לבגרות, וזה מעיד על סדר עדיפויות עירוני. "יש בעיר מגוון של מוסדות חינוך, והיא נותנת מענה לכלל הצרכים של האוכלוסיות למיניהן, כחלק מתפיסה פלורליסטית, וזה ימשיך להיות כך".

לדברי ספורטה, היא מתכוונת להוביל תוכניות עתידיות בכל נושא החינוך בעיר, כמו בניית דור מנהלים עתידי למוסדות החינוך. "קיים מחסור דרמטי במדינה בצוותי חינוך, ואנחנו בחדרה החלטנו להשקיע בהון האנושי. קודם כול אנחנו משקיעים בצוות הקיים ומחזקים אותו. יש תוכנית להכשיר סגני מנהלים להיות העתודה של המנהלים בחדרה. יש גם תוכנית לפתיחת קורס לסייעות, מאחר שיש מחסור חמור בסייעות".