הילדה מחדרה. "היא לא יכולה לסבול עוד את מה שהיא עוברת שם" | צילום: גיל נחושתן

"אם המערכת לא תתעורר אני לא יודעת איך זה יסתיים. הבת שלי הפכה לשבר כלי. כמעט כל יום היא חשופה לאלימות פיזית ומילולית. בתחילת השבוע אחד התלמידים סטר לה והיכה אותה במקל. חבריה לכיתה מחרימים ומנדים אותה. היא לא רוצה ללכת לבית הספר, אני דורשת את ההתערבות המהירה של מערכת החינוך לפני שיהיה מאוחר".

כך אומרת השבוע תושבת חדרה, אם לתלמידה בבית ספר יסודי בעיר, שסובלת מהצקות ומחרמות מצד בני כיתתה. לטענת האם, אף גורם מקצועי לא פעל להפסקת ההתעללות בבתה.

"זאת ילדה אחראית שאני סומכת עליה מאוד. היא מהממת, מתוקה, חביבה. לא כי היא הבת שלי, כל מי שפוגש אותה רואה לפניו ילדה מקסימה", אומרת האם.

"חייה השתבשו"

הילדה, לדברי עמה, חיה בשני עולמות שונים. "בבית היא מרגישה אהובה ומחובקת, ובבית הספר היא מרגישה כמו בגיהינום, יש שם אווירה עכורה ואכזרית", אומרת האם. "הילדה שלי למדה כל הזמן בחדרה, מגן חובה עד היום. היא אהבה מאוד ללמוד בבית ספר".

במהלך השנה שעברה ההורים החלו להבחין בשינויים שחלו אצל בתם. "הילדה התחילה לספר לנו על חיכוכים עם בנות בכיתה, על כך שהן מציקות לה. שיתפנו את בית הספר, את המנהלת, את המורים ואת המחנכים, וחשבנו יחד שאולי זה יעבור. הצלחנו לעבור את השנה שעברה בתקווה ובמחשבה שהתופעה לא תחזור על עצמה השנה", מספרת האם.

 "ההצקות והחיכוכים עברו לחרמות ולנידוי. שתי הבנות איימו על כל בן או בת מהכיתה שהתקרב אליה או שיחק איתה. הן לא נתנו לאף אחד לשחק עם הבת שלי"

אלא שלדברי האם, כבר עם פתיחת השנה החדשה, הבעיה חזרה ובעוצמה גבוהה. לדבריה, הכול התחיל משתי בנות מהכיתה שכל הזמן מציקות לבתה, מאיימות עליה, מגיעות עם בנים מכיתות גבוהות יותר, עושות מסביבה מעגל ומאיימות עליה. "בכל יום כשהילדה חוזרת הביתה היא מספרת על שתי הבנות האלה ומה הן מעוללות לה. היא הזכירה הצקות, לגלוגים וחיכוכים. הן הולכות אחריה ועושות ממנה צחוק", מספרת האם.

צילום: גיל נחושתן

בשבועות האחרונים המצב החמיר, כאשר שתי הבנות הכריזו על חרם כיתתי נגד הילדה. "ההצקות והחיכוכים עברו לחרמות ולנידוי. שתי הבנות איימו על כל בן או בת מהכיתה שהתקרב אליה או שיחק איתה. הן לא נתנו לאף אחד לשחק עם הבת שלי. הדבר הקצין, כאשר אחיה של אחת הבנות, שלומד בשכבה גבוהה יותר בבית הספר, היה שותף באיומים על הבת שלי".

אמה של הילדה מספרת כי בתה נחשבת לתלמידה טובה. "בתחילת השנה היא התלהבה ללכת לבית הספר, אך פתאום התחלנו להרגיש שהמוטיבציה שלה יורדת. היא לא יכולה לסבול עוד את מה שהיא עוברת שם".

דיני נפשות

האם מספרת כי בתה כמעט לא נרדמת בלילות. "כל בוקר היא מספרת שהיא חלמה חלומות רעים. היא חולמת על ילדים שמציקים לה, והמצב כבר התחיל להשפיע גם על לימודיה. היא הזניחה את הלימודים, ועסוקה כל הזמן בדבר אחד — איך תגן על עצמה מפני בני כיתתה. היא כמעט לא לומדת, ובהפסקות היא לא יוצאת מהכיתה, כי היא יודעת מראש שאין מי שישחק איתה. היא הפכה לילדה מבודדת, בלי חברות".

אמה של הילדה מספרת כי בתה מבקשת לא לחזור ללימודים. "אני עובדת, וכל הזמן היא מבקשת לדבר איתי בטלפון ולספר לי מה שעובר עליה. החיים שלנו הפכו לגיהינום. המצב החמיר בימים האחרונים והפך לבלתי נסבל. לדוגמה, ביום ראשון היא סיפרה לי שהוכתה על ידי אחד התלמידים. הוא סטר לה והרביץ לה במקל. היא לא מרגישה מוגנת ובטוחה, ורק מתפללת לרגע שהיום יסתיים. ברגע שהיא אמרה לי 'לא בא לי לחיות', חרב עליי עולמי, הלב שלי נשבר".

"ביום ראשון היא סיפרה לי שהוכתה על ידי אחד התלמידים. הוא סטר לה והרביץ לה במקל. היא לא מרגישה מוגנת ובטוחה, ורק מתפללת לרגע שהיום יסתיים"

במשפחתה של הילדה מציינים כי הנהלת בית הספר, המורים והמחנכים יודעים היטב מה המצב, ולמרות כל זאת, דבר לא השתנה. "התשובה היחידה שאני מקבלת ממנהלת בית הספר היא שהנושא בטיפול. אני ממש לא מרוצה מהטיפול הזה. אני לא מרגישה שיש טיפול, כי המצב רק הולך ומחריף בטירוף. הבת שלי מוטרדת ולאף גורם לא אכפת. אני לא יודעת למה מחכים, אני דורשת מהמערכת לקחת את הנושא לידיים לפני שיהיה מאוחר", דורשת האם.

צילום: shutterstock

אמה של הילדה חשבה להעביר את בתה לבית ספר אחר, אך היא מהססת. "צעד כזה עלול לשדר לה שהיא נכנעה. אני מעוניינת שמערכת החינוך בעיר תטפל ותיתן מענה לבעיה".

האם מספרת, כי היא בעצמה יזמה קשר עם הורי התלמידים, ובעיקר עם הורי שתי התלמידות שהובילו את החרם והנידוי נגד בתה. "לצערי הרב, לא מצאתי שיתוף פעולה והבנה מצד אותם ההורים. כל ההורים בכיתה מודעים לבעיה, אך לא מצאתי מישהו שמוכן לשתף פעולה כדי למצוא את הפתרון הראוי. לא יכול להיות, שילדה קטנה עוברת מסכת של אלימות פיזית ומילולית, חרמות, נידוי והצקות, ואין מי שמטפל בכך".

בביתה של הילדה ניסו בימים האחרונים לשתף את כל ההורים במצב, ופתחו קבוצת ווטסאפ שכוללת את מחנך הכיתה ואת ההורים, אולם, במשפחה התאכזבו כאשר גילו כי רוב ההורים עזבו את הקבוצה והתעלמו. "היו רק שתי אימהות מדהימות ששלחו את הבנות שלהן עם שקית שבה מכתב ושוקולד, איזה כיף שעוד יש בעולם אנשים עם חמלה והבנה".

ממשרד החינוך נמסר: "נבנתה תוכנית מערכתית לצוות בית הספר, הפיקוח והרשות על מנת לתת מענה מיטבי לצורכי התלמידה וכדי לאפשר בטיחות ומוגנות. נמשיך ללוות ולעקוב אחר יישום התוכנית. בשל צנעת הפרט לא נוכל לפרט מעבר לכך".

העירייה: "המקרה מוכר ומטופל בבית הספר באופן אישי על ידי המנהלת ובאמצעות שיחות אישיות עם הצוות. לדברי אגף החינוך, לאם נקבעה פגישה דחופה עם הצוות החינוכי, אך מסיבותיה שלה ביקשה מועד מאוחר יותר, שנקבע עמה".