מטבע של 10 שקלים, חלק חד שיצא ממשחק וסיכת ראש הם רק חלק מהפריטים שבלעו ילדי האזור בסוף השבוע האחרון, כולם טופלו במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה.

זה החל כשהגיע למיון ילד כבן 4 מפרדס חנה-כרכור, לאחר שבלע חתיכת פלסטיק ממשחק בו שיחק. החלק שהיה המחובר לחוט תיל באורך של כ-5 ס"מ, נראה בצילום בתוך חלל הקיבה, ובתוך שעה נשלף מגופו :

"במצב כזה כל דקה היא קריטית", מסבירה ד"ר אורלי אדיב אישך, מנהלת שירות גסטרואנטרולוגיה בילדים, שהוציאה את פיסת הפלסטיק מגופו של הילד. "קיים סיכון שהחלק החד יגרום לנקבים בקיבה או בדופן המעי, במידה והיה מתקדם מהקיבה".

המטבע שנבלע. צילום: דוברות הלל יפה

יום לאחר מכן התרחש מקרה נוסף, במסגרתו הובא למיון ילדים פעוט בן שנה ועשרה חודשים, לאחר שהקיא פעמים רבות והוריו חשדו שבלע מטבע של 10 שקלים.

"בצילום נראה בבירור המטבע בחלקו העליון של הושט. הכנסנו את הפעוט במהירות לחדר הניתוח ובאמצעות אנדוסקופ קשיח - צינור מיוחד המכיל מקור אור - שלפנו את המטבע התקוע תחת הרדמה מלאה", סיפרו ד"ר יצחק ברוורמן, מנהל יחידת אף אוזן גרון וכירורגיה של ראש צוואר וד"ר יצחק שוחט, רופא מתמחה ביחידה. "הבעיה המסוכנת ביותר היא כשגופים זרים נשאפים לריאות, דבר שעלול לגרום לקוצר נשימה בילדים ואף לחנק".

במרכז הרפואי סיפרו כי מקרים מעין הם אלה הם עניין שבשגרה בחופש הגדול, וקראו להורים להרחיק מילדיהם חפצים ופריטים המועדים לפורענות. "ישנם גופים שחייבים להרחיק מהישג ידם של ילדים, לדוגמה מגנטים קטנים, בטריות שטוחות, גופים חדים ,שעלולים לגרום לחסימת מעיים מוחלטת עם בליעתם," הסבירו רופאי הילדים.

"אם וכאשר מופיעים סימפטומים נשימתיים או סימפטומים הקשורים למערכת העיכול, כמו הקאה, קושי בבליעה או ריור, יש להגיע בדחיפות לבית החולים לצורך אבחון וקבלת טיפול מתאים".