פציעה בזרת (צילום: shutterstock)

האם בעקבות חתך סכין בכף היד אפשר לאבד אצבע? מסתבר שעד כמה שהיא מזעזעת, התשובה היא חיובית, ותלויה בעיקר באיכות הטיפול הרפואי שניתן מיד לאחר הפציעה - אם לא מתבצעי מספר כללים רפואיים בהפרש זמן קצר, שיכולים להביא להבראה מלאה - גם פציעה קלה עלולה להתסיים בנכות.

זה מה שקרה לאמנית ויוצרת תכשיטים, מצפון הארץ שנאלצה לעבור כריתה של הזרת, כך על פי כתב תביעה שהוגש באחרונה לבית משפט השלום בתל-אביב נגד משרד הבריאות ובית החולים הלל יפה בחדרה.

בכתב התביעה, שהגיש פרקליטה של האמנית, עו"ד רן שפירא ממשרד אלמוג שפירא, נטען כי האמנית, בשנות החמישים של חייה, נחתכה לפני חמש שנים במהלך עבודתה ביצירת תכשיטים בזרת כף יד ימין. כתוצאה מהפציעה נגרם לה חתך באורך 2 ס"מ, ללא היווצרות מגבלת תנועה כלשהי.

הרופאים בחדר מיון של הלל יפה ביצעו תפירה מיידית של הפצע וחבשו לאמנית את היד לאחר חיטוי בפולידין. כמו כן, ניתן לה חיסון טטנוס. לאחר מכן שוחררה האמנית לביתה עם משככי כאבים ומעקב של רופא המשפחה בקהילה.

תצלום אוויר 2017 -  המרכז הרפואי הלל יפה (צילום: יח"צ)

לאחר עשרה ימים הוסרו התפרים, אך האמנית התלוננה על החמרה במצבה עם כאבים קשים. היא לא הצליחה להזיז את היד, שקיבלה עיוות עם סטייה הצידה בשל כיפוף האצבע, ללא שליטה עליה.

לאחר כחודש התלוננה האמנית בפני הרופא על חוסר תחושה באצבע, כאבים לאורכה, הקרנה לכוון כף היד ורדימות. רק אז קיבלה האמנית הפנייה לאולטרה סאונד ובדיקה אצל מומחה לכירורגיה של כף היד שאבחן צלקת בעצב. בהמשך, ארבעה חודשים לאחר אירוע הפציעה, האמנית עברה ניתוח בכף היד.

הכאבים לא עברו בחלוף חצי שנה נוספת. האמנית התלוננה על כאבים קשים באצבע, בכף היד ובאמה הימנית עד למרפק. כמו כן, היא לא היתה מסוגלת ליישר את האצבע ובכלל התפקוד שלה ביד ימין נפגע, עד כי לא הצליחה לחזור לעבוד.

במהלך הניתוח הנוסף, שבוצע בבית החולים איכילוב קרוב לשנה וחצי אחרי הפציעה, הרופאים נאלצו לכרות את הזרת הפגועה.

ממשרד הבריאות ובית החולים נמסר: "התביעה טרם התקבלה. התייחסות תועבר בערכאות ובצינורות המקובלים לאחר בדיקה מעמיקה".

הכתבה המלאה פורסמה לראשונה באתר YNET