האזבסט בשטח הפתוח. "שלא יגיעו לידיים הלא נכונות"

לוחות אזבסט שחלקם שבורים ומתפוררים, מונחים בשטח פתוח, בתפר שבין שכונת גבעת אולגה לשכונת עין הים. תושבי שכונת אולגה ובייחוד תושבים מרחוב שבטי ישראל הגובל בעין הים, התלוננו כבר לפני מספר חודשים על ערימת פסולת בניין ובתוכה למעלה מעשרה לוחות אזבסט הממוקמת בשטח המשמש למעבר ולצעידה. בעיריית חדרה מסרו בעבר כי הנושא יטופל ולוחות האזבסט ייאספו מהמקום, אלא שהבטחות לחוד ומציאות לחוד - והלוחות עדיין שם.

"זה לא שאנחנו יכולים להרים את הלוחות ולזרוק אותם", אומר השבוע תושב רחוב שבטי ישראל, "הרי יש תקנות ייחודיות לפינוי אזבסט וזה דבר שיכול להתבצע רק על ידי בעל מקצוע. בינתיים הלוחות זרוקים במקום כבר כמה חודשים ואני מת מפחד שהם יגיעו לידיים הלא נכונות, לבני נוער משועממים שישחקו או ישברו אותן ובכך לא רק שיסכנו את עצמם, אלא את כל תושבי האזור שינשמו חלקיקי אזבסט".

על פי אתר המשרד להגנת הסביבה, אזבסט הוא חומר מסוכן שהוכח כמסרטן בבני אדם. הסכנה הנשקפת מאזבסט הינה רק כאשר הוא במצב של התפוררות. כל עוד הוא אינו מתפורר ולא מתבצעות עבודות הגורמות להתפוררותו ופיזורו באוויר, אין סכנה לבריאות בני האדם.

יש לציין גם כי במשרד להגנת הסביבה מדגישים, כי "על פי החוק למניעת מפגעי אזבסט ואבק מזיק, הרשויות המקומיות הן שותפות לטיפול מוסדר בנושא האזבסט ובאשר לפינוי, נקבעו הוראות מחמירות לאופן הסרת שימושי האזבסט הקיימים", מוסיפים במשרד להגנת הסביבה.

יו"ר ועד שכונת גבעת אולגה, אילנה מסיקה, הבהירה כי הנושא מוכר לה ומטופל: "ידוע לנו כי נעשים מאמצים לפינוי האזבסט, וכרגע העניין תלוי ועומד  בקושי במציאת קבלן פינוי".

סגנית ראש העיר, חדוה יחזקאלי, הממונה על תיק איכות הסביבה: "העירייה מקיימת מדי רבעון, פינויי אזבסט ברחבי העיר. הפינוי יתקיים בשבוע הבא, לאחר שהתקיים מכרז המלווה בסיור קבלנים ולאחר שיתקבל אישור מחלקת הרכש".

מהמשרד להגנת הסביבה לא נמסרה תגובה.