צילום: דוברות הלל יפה

לראשונה בהלל יפה: רופאים הצליחו להחזיר לתפקוד מרפק של אישה בת 70 שרוסק לחלוטין. הניתוח בוצע במערך האורתופדי של המרכז הרפואי. המטופלת אובחנה כסובלת משבר מרוסק של עצם הזרוע וסבלה מכאבים עזים ומגבלת תנועה במרפק וביד, כך שהתקשתה לבצע אפילו את הפעולות הפשוטות ביותר.

הניתוח שבוצע בה בהצלחה, הוא ניתוח להחלפה חלקית של מפרק המרפק, שנכנס לשימוש בארץ רק בשנים האחרונות. הניתוח הינו ניתוח מינימליסטי בהשוואה לניתוח המוכר שכולל החלפה מלאה של המרפק, אולם מורכב יותר ודורש מיומנות ודייקנות גבוהה יותר של המנתח.

"לאחר סדרת בדיקות הוחלט לבצע ניתוח שבמהלכו החלפנו חלקית את מפרק המרפק, שהוא הצד הפגוע, ללא פגישה בחלק התקין של המרפק", הסביר ד"ר אורי אופיר, סגן מנהל מחלקה אורתופדית א' ומומחה באורתופדית כתף ומרפק, "ללא התערבות ניתוחית, המרפק היה נשאר פגוע בשל השבר המורכב והייתה נגרמת מוגבלות ונכות משמעותית".

השבר במרפק. מצד שמאל לפני הניתוח, מצד ימין אחרי הניתוח. צילום: באדיבות 'הלל יפה'

ד"ר גיל לאופר, מנהל היחידה לכירורגיה של הכתף והמרפק, שהיה שותף לניתוח הוסיף: "שבר מורכב במרפק הינו תופעה שכיחה בקרב האוכלוסייה המבוגרת, שחשופה יותר לחבלות, מעידות ונפילות. במקרים רבים ניתן להסתפק בטיפול שמרני של קיבוע בגבס ומתלה. עם זאת, ישנם מצבים בהם יש צורך הכרחי בניתוח להחלפת המרפק, לדוגמה כשקיימת שחיקה מתקדמת בעצמות או שברים מרוסקים, בפרט בגילאי 70 ומעלה וכשהמטופל סובל מצפיפות עצם נמוכה. לשמחתנו, לאחר הניתוח, המטופלת חזרה לתפקד באופן כמעט מלא, כך שהיא מסוגלת לבצע פעולות יומיומיות ולהמשיך באורח חיים עצמאי".