מאחורי הבתים ברחוב הבריגדה היהודית בגבעת אולגה מסתתר לו גן גדול, מראשוני הגנים בשכונה, גן שלפני שנים רבות היו בו מתקני שעשועים ומדשאה ירוקה.

לותיקי גבעת אולגה יש זיכרונות טובים מהגן הזה, אך היום, המקום כבר לא נראה כמו גן, אלא כמו חניון, טוען יששכר, שגר בסמיכות לגן מעל לשלושים שנה. במשך החודשים האחרונים שוב ושוב שולח יששכר פניות למוקד העירוני כדי שידאגו לעדכן את העירייה שהגן צריך טיפוח, אך פניותיו החוזרות נענות באותה תשובה " פנייתך הועברה למחלקת גנים ונוף" .

גן שבזי כיום . צילום איתמר רותם

"בשנים האחרונות הגן הזה לא מטופח בכלל", אומר יששכר למיינט ומוסיף: "הבטיחו לשפץ אותו ואף קבעו תקציב ל2018, השנה כבר נגמרת ולא עשו שום דבר. במשך השלושה חודשים האחרונים לא ראיתי פה גנן אחד. אין השקיה, אין גיזום, אף אחד לא גורף את העלים, העצים לא מטופחים זו פשוט בושה. במשך החודשים הללו אני שולח שוב ושוב פניות למוקד העירוני אבל אחד לא בא".

לפני כשמונה חודשים, ב28 לפברואר התקיימה פגישה של ועד שכונת גבעת אולגה דאז עם סמנכ"ל העירייה משה ביטון, מנהלת רובע גבעת אולגה נינה יוספיאן, מנהל תפעול בוריס קוסטינובסקי, מנהלת המחלקה העירונית לגנים ונוף נלי-נעמה יוסף ואחראי הגינון הרובעי אלי תוהמי. הפגישה התקיימה בגן שבזי, שם דנו באפשרויות לשיפוץ וטיפוח הגן. במהלך הפגישה של הועד עם נציגי העירייה עלו מספר רעיונות.

"אני הצעתי לעשות במקום גינת משחקים לילדים, עם פינות ישיבה." סיפרה אילנה מסיקה, מועד שכונת אולגה  "משה אמר לי שלדעתו לא צריך פינות משחקים כי כל הדיירים פה מבוגרים, זה נכון, אבל אמרתי לו שאנחנו מסתכלים לעתיד, יום מן הימים, יגיעו לפה עוד זוגות צעירים שירצו גינת משחקים לילדים, וגם למבוגרים פה, יש נכדים. הגנן אמר לי שרצוי להשאיר את זה טבעי, אמרתי לו שטבעי זה יער חדרה, פה צריך לחדש את הדשא, לנטוע עץ או שתיים ולשים מתקני משחק, זה יכול להיות מקום מהמם. בשנות השמונים עוד היו שם נדנדות ומגלשה, אני זוכרת שילדים עוד היו משחקים שם".

גן שבזי לפני חצי שנה. צילום איתמר רותם

"יש שם בערך דונם וחצי, שבוע שעבר אכן הייתי בסיור שם" אמר משה ביטון, סמנכ"ל העירייה לאחר הפגישה בפברואר והוסיף: " אני רוצה שהמקום יהיה רב שימושי, כלומר, אני רוצה שחלק מסויים יהפוך לחנייה מוסדרת, בצד המזרחי לבנות חנייה ל20 כלי רכב שיורידו  ומצד הדרומי מקום לעוד 30 כלי רכב וזה יוריד את גם את בעיות החנייה ברחוב המקביל, דוד משתה. באמצע לעשות מעיין בוסתן עצי פרי עם ספסלי ישיבה, לעשות מקום יפה וכרגע הגורמים המקצועיים מתכננים את זה.

השביל המוביל לגן מצריך גם טיפוח. צילום איתמר רותם

"הקמת מתקני שעשועים לילדים בגן יאלצו אותי לסגור את המקום לחניית מכוניות, שכיום כל לילה חונים שם ובכך זה יגרום עומס נוסף אם נמנע את אפשרות החנייה במקום. בכל אופן, אמרתי לאנשי הועד בסיכום, שהתוכנית תהיה מוכנה, אנחנו נציג אותה בפני הועד, כי בדרך כלל, אני עובד עם שיתוף ציבור. אחרי שתהיה לנו  סקיצה ראשונית של התוכנית נעשה ישיבה משותפת במנהלת של הרובע עם אנשי הועד ונראה לאיזה פשרה ניתן להגיע. כל גן שעשיתי בחדרה, תמיד הצגתי את התוכנית הראשונית לועד השכונתי, על מנת שנוכל לדון יחדיו ולהגיע לסיכום משותף של התוכנית הסופית לטובת כלל הציבור במקום".

פנייה למוקד העירוני | צילום מסך

שמונה חודשים עברו מאז אותה פגישה, אך מצב הגן, כפי שניתן לראות בתמונות רק החמיר. פנינו לעיריית חדרה כדי לקבל תגובה:

מעיריית חדרה נמסר: "אכן התקיים סיור בראשות הסמנכ"ל בנוגע לגן שבזי. במסגרת הסיור הועלו מספר חלופות כיצד לאפיין את השטח של הגן, אך טרם התקבלה החלטה. במקום מתבצעת תחזוקה שוטפת, כולל ניקיון הגן ואיסוף עלי שלכת, ובשבוע הקרוב ייכנס מחפרון לביצוע ניקיון של סביבת הישיבה. לגבי שדרוג הגן, אופי השדרוג ופיתוחו יסוכמו עם ועד השכונה כבר בימים הקרובים".