24 נשים נרצחו מתחילת 2018 ושום דבר לא משתנה. כך לפחות על פי שלוש נשים שהדליקו את גפרור המחאה הציבורית שמתפשטת השבוע לכל הארץ.

"מצב חירום حالة طوارئ", קואליציית ארגונים ופעילות, יהודיות וערביות, חברו יחד בכדי להשמיע אמירה. "השיבוש העמוק בסדר היום הוא שחייהן של נשים, ביטחונן ורווחתן לא מטופלים, והוא מובנה במערכת הפוליטית והכלכלית. וכל עוד השיבוש האיום הזה לא ייפתר, לא ניתן להתנהל ללא הפרעה. המחאה הציבורית הנרחבת נועדה לתקן את השבר הגדול שקיים כעת", אמרו הבנות.

המרכז לשלום המשפחה באגף הרווחה בעיריית חדרה, היושב ברחוב הלל יפה 25 במרכז העיר, מספק שרותי יעוץ, טיפול, מניעה והדרכה בתחום האלימות במשפחה. במהלך השנה שעוד טרם הסתיימה כבר טופלו במרכז 218 משפחות, זאת לעומת 189 ב-2016 ו-170 ב-2015.

חלק מהצוות החדרתי | צילום: המרכז לשלום

בעקבות שיתוף פעולה ועבודה שוטפת עם המשטרה, כשעובדת סוציאלית אחת מהצוות הנמצאת במשטרה פעם בשבוע, מספר הפניות מהמשטרה של מקרי אלימות במשפחה שהגיעו להמשך טיפול במרכז עלה בצורה משמעותית וכמעט הוכפל מ-127 פניות בשנת 2016 ל-235 בשנת 2017 וכיום עם 240 הפניות כשהשנה טרם הסתיימה.

"למרות שרוב הפניית הן מנשים, המענה ניתן לכל בני המשפחה, כולל גברים, בני נוער וילדים", אומרת מאיה ויסמן-מוסקוביץ מנהלת המרכז. "יש לנו 11 עובדים סוציאליים ששניים מהם גברים. הייעוץ והטיפול במרכז נעשה בתיאום מראש  באמצעות  פגישה אישית עם עובד סוציאלי המומחה בתחום של אלימות במשפחה תוך שמירה על סודיות לפי כללי האתיקה המקצועית".

מה התהליך הראשוני שקורה ברגע שמגיעים אליכם?

"ברגע שמגיעים אלינו אנחנו מקיימים קודם כל פגישת היכרות ואבחון ראשונית ואז אנו מכוונים את הפונה לעובד הסוציאלי המתאים, אם זה ברמת השפה או ברמת הבעיה. יש עובדים שמתמחים גם בפגיעות מיניות, או בעיות של בני נוער, בעיות בעולם החרדי ועוד. כל עובד סוציאלי  עבר התמחות בתחומיים מסוימים הנוגעים באלימות בתא המשפחתי".

איך השפיעה העלייה לישראל על משפחות שהגיעו מתרבות שונה?

"העלייה לישראל, היא מציאות מורכבת, תהליך ההשתלבות בחברה הישראלית והבדלי השפה והתרבות, יוצרים קשיים אישיים, זוגיים ומשפחתיים. עם העלייה, ישנה הפרה באיזון המשפחתי, שינוי וערעור במערכות היחסים הזוגיות והמשפחתיות- אלו גורמים לקונפליקטים במשפחה ובזוגיות. לעיתים חלק מהקונפליקטים יכולים להתבטא גם באלימות בין בני זוג.  

בנוסף, חלק מאוכלוסיית העולים סובלים מהעדר מערכות תמיכה משפחתיות וחברתיות, דבר  הגורם לתחושת ניכור ובדידות. ישנן גם משפחות עם מגורים משותפים רב דוריים , הגורמים  לסכסוכים ולמתחים בתוך המשפחה.

"וכן  ישנו שיעור גבוה של משפחות חד הוריות בראשן נשים . נשים אלה נקלעות לא פעם לקשרים זוגיים אלימים מהן הן מתקשות להיפרד ולכן במרכז קיים מענה ייחודי רגיש לאוכלוסיית חבר העמים דוברי הרוסית ולאוכלוסיית יוצאי אתיופיה דוברי האמהרית וזאת כדי להנגיש את  מקורות הסיוע בתחום האלימות הבן זוגית". 

מאיה ויסמן-מוסקוביץ בכנס. צילום המרכז לשלום המשפחה

מהן קבוצת העצמה לנשים נפגעות אלימות?  

"קבוצת העצמה לנשים  נועדה לסייע לנשים הנמצאות ביחסים זוגיים פוגעניים. אחד המאפיינים של אלימות במשפחה הוא מעגל השתיקה, הבושה  והבדידות העוטף את הנשים הנמצאות ביחסים אלו.  נשים נפגעות אלימות חוששות לפנות לעזרה, לשתף אחרים במצבן ובכך מתקשות לצאת ממעגל האלימות.

"טיפול קבוצתי מאפשר לנשים לשבור מעגלים אלו, לספר את סיפורן, להיתמך על-ידי נשים נוספות הנמצאות במצב דומה ולשבור את מעגל השתיקה. הקבוצה מאפשרת למשתתפות לשאוב כוחות ולקבל תמיכה מהמשתתפות האחרות".

"הניסיון המקצועי והמחקרי  מלמד כי לקבוצה קיימים יתרונות רבים: אוניברסליות ושיתוף, תמיכה , חברות הקבוצה חולקות את סיפורן ומגלות אמפתיה והבנה אחת כלפי האחרת.

"בקבוצה מקבלות המשתתפות מידע ואינפורמציה מקצועית מצד מנחות הקבוצה לגבי תופעת האלימות במשפחה וכן  כלים יעילים להפסקת התהליך. בקבוצה הן מתחזקות ומתעצמות ויודעות שהן לא לבד בהתמודדות וכן לומדות  כי לשירותים בקהילה יש דרכים לסייע ולתמוך.

"הקבוצה מאפשרת מקום חם, מכיל ותומך עבור הנשים ונוצרת   סוג של משפחה נוספת עבור הנשים. המשתתפות יוצרות מעגל חברתי חדש, ונפגשות גם מחוץ לקבוצה ומצליחות לשמר קשר ותמיכה על בסיס רציף ויומיומי. את הקבוצה מנחות מלסה טסמה ורונית שפרירי, עובדות סוציאליות בעלות תואר שני בעלות מומחיות לטיפול באלימות במשפחה".

איך ניתן לפנות אל המרכז?

"ניתן לפנות אלנו בטלפון: 04-6303306 או בפקס: 04-6222313 אפשר באמצעות המייל של המזכירות: fani-lezi@Hadera.muni.il  וכמובן גם להגיע לכתובתנו במרכז חדרה, המרכז לשלום המשפחה, רחוב הלל יפה 25 קומה 3".