הצפות בחדרה | צילום: דוברות עיריית חדרה

הגשם שירד בסוף השבוע האחרון וגם בזה הקודם הבהיר לתושבי חדרה כי מצב התשתיות ומערכת הניקוזים בעיר בכי רע. שלוליות ענק, הצפות וביוב שעולה על גדותיו הם רק חלק מהממצאים שצצו במעט ימים גשומים.

כפי שדיווחנו לכם אתמול (1.12), רחוב הנשיא הפך לנחל זורם וקוצף ואילו הכניסה לכפר הים הוצפה לחלוטין. גם בשכונת נווה חיים נרשמו הצפות.

והיו גם מקרים לפני מספר ימים. ברחוב גולדנברג, למשל, נקוותה שלולית עמוקה והמים הגיעו עד לגובה גלגלי המכוניות. "רכב שחלף לידי התיז עליי כמות גדולה כל כך של מים על השמשה הקדמית", מתארת אחת הנהגות שחצתה את השלולית, "עד שאיבדתי את כל שדה הראייה שהיה לי".

ברחוב בר אילן בשכונת יצחק וברחובות גרינבוים ואהרונוביץ' בנווה חיים יש בעיות חמורות במערכת הניקוז. רחוב אהרונוביץ', המשמש עורק תנועה מרכזי ומקום מעבר להולכי רגל, ובעיקר בעבור תלמידים בדרכם למוסדות החינוך הסמוכים, היה מוצף.

"כבר שנים שאנחנו מתלוננים ומבקשים סיוע", אומרת תושבת רחוב ים סוף בשכונת נווה חיים, אם לשלושה ילדים הלומדים במסגרות החינוך בשכונה: "אמרו לנו שזה קשור לתנאי הטופוגרפיה של השטח ואין מה לעשות. באמת, אין מה לעשות? או שזו פשוט אוזלת ידה של העירייה".

ההצפה בכפר הים בחדרה | צילום: דותן סימון

ברחוב סידקוב פינת רחוב רמח"ל עלה בור הביוב על גדותיו, לא בפעם הראשונה. הכביש עצמו הוצף מים. אחת התושבות העלתה את הנושא בפייסבוק וכתבה: "ושוב כמו בכל יום גשם, הביוב עולה על גדותיו. העירייה מתעלמת כבר חמש שנים והתושבים נשארים עם הזוהמה, החיידקים והמגבונים. למי אכפת?".

בעירייה עדכנו אתמול את התושבים לגבי ההצפות בעיר ברשת החברתית, כאשר התושבים לא חוסכים בביקורת על ההערכות הלוקה בחסר לקראת החורף. 

"שבר ענן גרם להצפות בכמה מוקדים בעיר, בית אליעזר, שכונת ויצמן, נווה חיים ובגבעת אולגה", מסרו בעירייה. "עובדי מנהל התפעול בראשות הסמנכ"ל משה ביטןן ומנהלי ועובדי הרובעים, יצאו לשטח על מנת לסייע בניקוז המים. הצוותים של מנהל תפעול טיפלו גם בכל הבתים שהוצפו בכמה נקודות בעיר".

חבר המועצה הטרי רון שגן, לא אהב את ההודעה של העירייה. "הפרסום לעיל מביש", כתב. "האם סמנכ"ל התפעול המצויין (באמת מצויין) ינקז את המים?
-
"האם להערכך יועץ התקשורת מה שנחוץ כרגע הוא משפטים בסגנון "יצאנו לשטח"? 
האם יצאנו לשטח יפצה את התושבים על הנזק החוזר? אנחנו בהחלט נקיים דיון במועצת העיר על תחומי אחריותו של יועץ התקשורת ונבקש ליצור הנחיות ברורות לגבולות הפירסומים שיוכל להוציא בדף העיריה. אני משוכנע שיהיה רוב קל במועצה לעניין".
-

מהעירייה נמסר לגבי יתר התלונות: "עיריית חדרה ביצעה ברחבי העיר עבודות הכנה לקראת עונת הגשמים, כפי שביצעה גם בשנים הקודמות. בשנים האחרונות הייתה חדרה בין הערים שבהן ירדו כמויות הגשמים הגדולות בארץ, ובזכות ההיערכות העירונית לא נרשמו בעיר אירועים חריגים, למעט שלוליות לזמן קצר שהתייבשו בתום הגשם".