תוכנית "ניצנים בחופשות" של משרד החינוך נועדה לתת מענה לפער שקיים היום במשק הישראלי בין ימי חופשת ההורים לבין ימי חופשות התלמידים, להקל את הנטל על ציבור ההורים בישראל ולהוות תחליף לגן ובית הספר בימי החופשים הארוכים של החגים, סוכות, חנוכה ופסח.

עיריות רבות בארץ אימצו את התוכנית המסובסדת על ידי משרד החינוך לבתי הספר ולגנים וכך גם חשבה שרית שיקרה גם בחדרה, אך התאכזבה לדעת שלא כך המצב עבור ילדי הגן.

גן שמש בשכונת עין הים. ישאר סגור | צילום: איתמר רותם

לשרית, תושבת העיר, יש ילד בן 5 הנמצא בגן. למיינט היא מספרת שלאחר שראתה ושמעה פרסומות חוזרות ונשנות באמצעי התקשורת הארציים בנוגע לתוכנית היא פנתה לעיריית חדרה לברר האם התוכנית רלוונטית עבור בנה בחופשת חנוכה הקרובה, אך התאכזבה לשמוע שרק ילדי בית הספר ייהנו מקיום התוכנית וילדי הגן לא וזאת מפאת חוסר כוח אדם.

"מדובר פה בחסכון כספי גדול", היא אומרת ומסבירה: "בנתניה עלות התוכנית לחמישה ימים היא 100 שקל לכל חמשת הימים, ופה, מכיוון שאני חייבת להמשיך לעבוד בחופשת החנוכה, אין לי ברירה אלא לשלוח את הילד לקייטנה פרטית שעלותה נעה בסביבות ה100 שקל ליום. אני מאמינה שזו בעיה משותפת להרבה הורים בעיר, התוכנית כבר קיימת, ציפיתי מהעירייה שתיקח אותה גם עבר ילדי הגן  ולתת להורים ליהנות מהסבסוד".

גם חבר מועצת העיר הטרי רונן הילף מסיעת "מחוברים" פנה לעירייה כדי להבין מדוע אין סבסוד קייטנה בחג החנוכה על-פי תוכנית "ניצנים בחופשות" לילדי הגנים ופוסט שכתב בנושא ברשת החברתית מפנה את הקוראים לתיאור התוכנית באתר משרד החינוך.

גני הילדים הזמניים בשכונת הפארק: צילום רויטל גל

באתר נכתב שהתוכניות מיועדת לפעול בכל רחבי הארץ בחופשת חנוכה לאורך חמישה ימים רצופים והזכאים לה הם תלמידים הלומדים בגנים ובבתי הספר היסודיים בכיתות א'-ג' בחינוך הרגיל ובכיתות חינוך המיוחד. במהלכה הילדים יעסקו במגוון פעילויות הקשורות לחגים ולעונות השנה כגון: משחקים בסימן החג הכוללים משחקי תנועה, פעילויות תאטרון סביב סיפורי החג וכן סביב נושאים מגוונים נוספים.

מעיריית חדרה נמסר בתגובה: "תוכנית "ניצנים בחופשות" של משרד החינוך היא תוכנית שמציע משרד החינוך לרשויות, כאשר כל רשות בוחרת אם לקחת בה חלק או לא. התוכנית פורסמה לראשונה לקראת חופשת פסח, ואגף החינוך בחר להפעילה גם בגני הילדים וגם בבתי הספר, אך התברר שישנו קושי אמיתי לגייס את כוח האדם הנדרש.

"יצוין כי לצורך הפעלת התוכנית בכל גני הילדים בעיר נדרשים כ-350 עובדים, ועוד כ-80  עובדים נדרשים בבתי הספר. למרות מאמצים רבים, כולל מודעות ופרסום בעיתונות, הצליח האגף לגייס רק כ-150 עובדים, פחות משמעותית מהצורך הנדרש. לאור הקושי בגיוס כוח אדם לפתיחת כל המסגרות, הוחלט להפעיל את התוכנית בחנוכה בבתי הספר בלבד. בחופשת חנוכה תופעל התוכנית תופעל ב-18 בתי ספר בעיר ותיתן מענה לכ- 1,000 ילדים בכיתות א'-ג'".