בניית בית הכנסת "המרכז הרוחני גואל יבוא" של הקהילה האתיופית בחדרה תקועה, זאת למרות שהקצאת הקרקע אושרה ונחתמה לפני כחמש שנים. הסיבה: בעת מתן ההיתר, המדרגות לבניין נכללו בשרטוט, אך לא נכללו בהקצאה.

במשך עשר השנים האחרונות מתפללים בני הקהילה האתיופית מהשכונות גני אלון, גזית, יד שמואל, סלע, והזיתים בבית כנסת הממוקם במקלט מספר 32 ברחוב פרנק. בראש בית הכנסת "המרכז הרוחני גואל יבוא", עומד הרב אמיר מנגסטו, שלדבריו המקלט מהווה לא רק בית כנסת אלא מקום לשיעורי תורה, ממנו פועלת גם מדרשת נשים ומתקיימות בו פעילויות שונות לטובת קהל המתפללים.

בית הכנסת "גואל יבוא". "במקלט חשוך כל הזמן" | צילום: אסף פרידמן

המתפללים במקלט, שיש בו שני חלונות בלבד, מצפים בקוצר רוח לתחילת הבנייה: "להתפלל ביום כיפורים למשל, שזו תפילה ממושכת, זה לא פשוט. בקושי יש אוויר ולפעמים יש תחושת מחנק, בטח כשאתה שם שעות ארוכות", אומר אחד המתפללים. "אנחנו לא יכולים לחכות ליום שבו נתפלל באוויר הפתוח, ולא מתחת לפני האדמה".

הרב מנגסטו הבהיר כי לפעילות מתוך מקלט, יש גם עלויות כלכליות גבוהות: "המזגנים צריכים לפעול כל הזמן וגם התאורה כי במקלט חשוך כל הזמן, כך שאנחנו משלמים המון חשמל וזו הוצאה משמעותית ביותר בבית הכנסת".

לפני כחמש שנים התבשרו המתפללים שאושרה ונחתמה הקצאת הקרקע לבניית בית הכנסת, בשטח שמעל המקלט. ההקצאה אף עברה את אישור משרד הפנים אך היא נעצרה במחלקת הקצאת נכסים בעיריית חדרה כי בהיתר לא נכללו מדרגות, ובשרטוטים הופיעו מדרגות שאמורות לשמש את המתפללים להגיע למבנה.

"בשנים האחרונות הובלנו מהלך של הקצאת קרקע על המקלט", אומר השבוע יו"ר ש"ס בחדרה, בועז ביטון, "אלא שהעירייה הקצתה לו בדיוק את השטח שמעל המקלט בלבד. כששרטטו את ההיתר, שרטטו מדרגות בצד המקלט. הגיע ההיתר למחלקת הקצאת נכסים בעירייה ונעצר. למה? כי בהקצאה אין מדרגות. אז שאלנו אז איך יגיעו לבית הכנסת, במטוס?".

לדברי ביטון, מאז הועלו כמה רעיונות לפתרון הבעיה, אולם היא עדיין לא נפתרה: "הצענו מדרגות פנימיות, מתוך המקלט עצמו, אבל פיקוד העורף והג"א לא אישרו בטענה שזה לא בטיחותי. בעירייה הסבירו שאפשר לתקן את ההקצאה ולהוסיף מדרגות, אבל נדרשת שוב פרוצדורה של אישורים במשרד הפנים וכדומה, שעלולה להימשך כשנתיים. הרעיון האחרון היה שהעירייה תבנה מדרגות צדדיות, שלא יהיו חלק מההקצאה אלא בבעלות העירייה. המדרגות יהיו של עיריית חדרה, אולם עלות הקמתן הנאמדת בכמעט מיליון שקלים, תחול על עמותת בית הכנסת".

מעיריית חדרה נמסר: "הבנייה מתעכבת מאחר שהעמותה המייצגת את הקהילה לא עשתה פרוגרמה ראויה. בעקבות שגיאות תכנוניות שהעמותה ביצעה, הם זקוקים להגדלת שטח ההקצאה לטובת בניית מדרגות ופיר מעלית שהעמותה מלכתחילה תכננה לבנות על חשבונה, אך כעת נדרש לכך שטח עירוני נוסף מעבר לגבולות ההקצאה שאושרה להם. מדובר בעלות נמוכה מהמצוין, אשר בכל מקרה העמותה התכוונה לשאת בה כאשר הגישה בקשה להיתר הכוללת פיר מדרגות ומעלית".