איך הצליחה יוזמה יפה לטובת נטיעות עצים לכבוד ט"ו בשבט בחדרה לעורר סערה ברשת ולהוות כר נוסף להתכתשות בין חילוניים לדתיים?

עיריית חדרה יזמה נטיעות לכבוד החג בתאריך ה-19.1, יום שבת הקרוב. ואולם, בעקבות פניות שקיבלה, החליטה העירייה להקדים את מועד הנטיעות (הוא ייערך ביום שישי הקרוב בין 12:00 ל-15:00 בפארק נחל חדרה).

נטיעות עצים לט"ו בשבט | צילום אילוסטרציה: פיקסביי

"בעקבות פנייה של תושבים רבים שהאירו כי קיום אירוע הנטיעות ביום שבת, ימנע מציבור רחב להשתתף, הורה ראש העירייה צביקה גנדלמן להקדים את האירוע ליום שישי ולאפשר לכלל הציבור להשתתף בנטיעות ולציין גם את יום ההולדת של העיר חדרה. האירוע יתקיים ביום שישי ה- 18.1.19", נמסר מהעירייה ביום שישי האחרון.

הדבר לא התקבל בעין יפה בקרב חלק מהציבור שטען ל"כפייה דתית". כך למשל התושבת עינת שכתבה: "חבל מאד. דווקא ממש תיכננו לבלות ככה את השבת. יום שישי הוא יום תנועות הנוער, ישנם אנשים שעובדים, מאד מאכזב. הייתה פעילות מצוינת לשבת, אפילו כבר הזמנו חברים לא מהעיר מקווה שתשנו חזרה את דעתכם. אגב אפשר היה לפצל ליומיים החלטה שגויה".

התושבת אורטל הוסיפה: "הילדים בגנים ההורים עובדים - אבל העיקר שזה לא בשבת".

התושבת ויקה ציינה: "חשבתי הנה חדרה יוצאת לדרך חדשה.... טעיתי. ויש אנשים שלא שומרים שבת אך עובדים ביום שישי בבוקר. מה איתם? עליהם חשבתם?".

הודעות התושבים הזועמות המשיכו על פני הודעות רבות בעמוד הפייסבוק של העירייה.

בנוסף, היו תושבים שחשבו על פתרון יצירתי: "מה עם הרעיון המהפכני של אירוע דו יומי. גם בשישי וגם בשבת? מהפכני מדי?", כתב טום.

תושבת אחרת הוסיפה: "אולי באמת לעשות פעולה זאת פעמיים בכדי להתאים את פעולות לכלל הציבור ולא רק לחלק הדתי?".

העירייה טרם הגיבה לרעיון התושבים בערוצים הרישמיים שלה.