רינה (שם בדוי), תושבת ותיקה בשכונת חדרה הצעירה, חלתה בפעם השלישית בסרטן ששוב חזר לגופה.

בתחילת נובמבר האחרון הורו לה רופאיה להיכנס לתקופה של 9 חודשים טיפולים כימותרפיים, טיפולים הגורמים לתשישות רבה, אך יכולים להציל את חייה.

צילום: shutterstock

כיוון שהטיפולים אינם נעשים בבית החולים בחדרה, ידעה רינה שיהיה לה קשה להתמודד עם הנסיעות החוזרות והנשנות לבית החולים וחלקה עם שכנתה את הפחד מקשיים אלו. השכנה, החליטה לפנות ולערב את הועד השכונתי.

ועד שכונת חדרה הצעירה, שתומך וקורא למעורבות קהילתית, לא יכול היה להישאר אדיש לעניין והחליט לעשות מעשה.

וכך, לאחר בחינה של הדברים, ואישורה של רינה שחששה בתחילה, הועלה לבסוף פוסט בעמוד הפייסבוק השכונתי ובו סופר המקרה עם בקשה למתנדבות שתוכלנה לסייע לתושבת השכונה.

סריגה למען תינוק חדש בשכונה. צילום: שירות מיינט

בחלוף יממה אחת בלבד, 21 מתנדבות שונות הרימו את הכפפה והחליטו להתגייס לתמיכה באישה, והצטרפו לקבוצת וואטסאפ שנפתחה במיוחד לטובת העניין. היוזמה החברתית לא נעצרה שם, ובחלוף מספר ימים נוספים הצטרפו לקבוצה נשים נוספות, גם מחוץ לשכונת חדרה הצעירה, שהסיפור נגע לליבן.

וכך, מזה שמונה שבועות, מדי שבוע בשבוע, כל אחת מבנות הקבוצה משבצת את עצמה למשמרת בוקר, צהריים או ערב ומגיעה לביתה של רינה. לעיתים הן מגיעות לביתה ומוצאות את רינה נחה אך עצם הימצאותן בקרבתה מקנה לה הרבה ביטחון.

במפגשים הן משוחחות, תומכות ובעת הצורך אף סועדות, ומאפשרות לרינה להתמודד עם המחלה. רינה בעצמה העידה לא פעם, כי הפעם אין לה ספק שתגבר על המחלה מאחר ויש מי שניצבות לצידה. ״כשאני מרגישה שאני מוקפת חברים, שכנים, זה מאפשר לי להתמודד עם המחלה בצורה אחרת. אני מרגישה שקיבלתי מתנה״, מספרת רינה.

חדרה הצעירה. צילום: איתמר רותם

כל אחת מהמתנדבות מביאה עמה לרינה את עולם התוכן בו היא מתמחה: מטיפול הילנג, כלה ברפואה, אחות, סיוע בזכאות מול ביטוח לאומי, זכאות מול קופת חולים, ועד לכדי סיוע בחיבור לאינטרנט ועוד.

בנוסף יש את אלו הדואגות למזון חם המתאים לרינה. רק השבוע צייצה בקבוצה אחת הנשים שהיתה במקרה לצד מיטתה כי רינה לא חשה בטוב, ובדקה האם משהי מתנדבת להסיע אותה לבית החולים.

לא חלפו 20 דקות ורינה והמתנדבת הנוספת עשו את דרכן לבית החולים בכדי לקבל טיפול מיידי. אותה מתנדבת ליוותה אותה לבית החולים ושהתה לצידה לאורך כל היום עד תום הטיפול הלא מתוכנן.

סריגה למען תינוק חדש בשכונה. צילום: שירות מיינט

רינה, בחייה היא אמנית יוצרת, כך שכשהיא חשה בטוב היא מלמדת את הנשים לרקום ולסרוג. לאחר ששמעה רינה על פרויקט חברתי נוסף שהוקם בשכונה ״סירי לידה״, בו תושבי השכונה מבשלים במשך שבועיים ימים ליולדת ובני משפחתה, החליטה רינה על דעת עצמה כי היא רוצה לתרום חזרה לחברה והיא תסרוג אפודה וגרביים לרך הנולד.

רינה גם הודיעה שברגע שתבריא היא חפצה לקיים חוגי יצירה לתושבי השכונה וכך למעשה היה מתכננת לבצע  סגירת מעגל עם התרומה האישית שלה, לטובת תושבי השכונה.