כבר יותר מארבע שנים מתלוננים תושבי רחוב סידקוב על ביוב שעולה על גדותיו בימים בהם יש גשם רב. הביוב גורם לפיזור שפכים, פסולות כגון קונדומים, תחבושות הגיוניות, מגבונים ועוד, גורם לסירחון עז ואף לסכנה בריאותיות במיוחד לילדים ברחוב.

הביוב בסידקוב. צילום: שקמה עצמון גל

תושבת הרחוב, שקמה עצמון-גל, מנהלת התכתבויות בנושא עם הרשויות החל מ-2014. היא פנתה למרכז השלטון המקומי, שהפנה אותה לעיריית חדרה, שהפנתה אותה לדבריה למי חדרה, ולאחר שלא קיבלה מענה לטיפול בבעיה, פנתה למשרד מבקר המדינה ולמשרד להגנת הסביבה.

למרות ישיבות חוזרות ונשנות של כל מרבית הגורמים המדוברים, עדיין לא נמצא פתרון וגם לא נראה שיימצא בקרוב וזאת מפני שבעוד המשרד להגנת הסביבה מטיל את האחריות לתיקון על העירייה, מהעירייה מטילים חלק מהאחריות על התושבים.

עוד בדצמבר 2014 נערכה ישיבה בנושא ובה נכחו ערן יגיל מרכז מים ושפכים מהמשרד להגנת הסביבה, יחד דרור אפשטיין מרשות הניקוז של השרון ,אנריקי קלייזנר- המהנדס הראשי של מי חדרה, מיכאל קופלינסקי- מנהל אחזקת הכבישים בעירייה ומהנדס העיר גרייף.  נושא הפגישה הוגדר- "הצפות הביוב ברחוב סידקוב בעת גשם" ובדו"ח הסיכום כתב יגיל, שעמדת עיריית חדרה היתה חד משמעית: סירוב לכל תקצוב של העירייה בנושאים אלה.

מה שיוצא מהביוב. צילום: שקמה עצמון גל

ב25 בינואר, בתחילת 2018, אותו ערן יגיל ממשרד איכות הסביבה, יצא למקום לסיור ביקורת, בסיכום דו"ח הביקור שלו הוא פנה למהנדס העיר דאז, נועם גרייף, ולשי פרץ מנכ"ל תאגיד מי חדרה, וכך כתב: " הגישה של העירייה לצרף את הבעיה לכלל הניקוז בעיר- אינה מוצדקת: יש כאן גורם של החשיפה לביוב, ולכן הפתרון של בעיית הניקוז באזור זה צריכה להיות בסדר העדיפויות".  במהלך הדו"ח הוסיף יגיל וכתב שמדובר במפגע חמור שברגע שתושבים נכנסים לבתיהם עם נעלים רטובות ממי הביוב, הם מביאים זיהום היכול לסכן את הילדים דרי הרחוב.

לפני כעשרה ימים חזר הביוב לעלות על גדותיו, שהשיא היה בשבת האחרונה, תושבת הרחוב שקמה עצמון-גל מספרת למיינט: " הבעיה ידועה לכל הגורמים, מדובר בעניין מסוכן שקשור לבריאות הציבור ולמרות שמרכז המים והשפכים מורה לעירייה לטפל בזה, לא קורה כלום.

"מדובר בקו ביוב שמתחיל בגבעת אולגה עובר בשכונת וויצמן, עובר בנווה חיים עד לרחוב המגינים. מי חדרה טוענים שזה ניקוז מי גשמים וזה אחריות מחלקת כבישים בעירייה, אבל אלו טוענים זה לא אנחנו אחראים. אבל בינתיים  גבעת אולגה מתפתחת ועוד בניינים ובתים מתחברים לקו ביוב הזה. כיום עשר דקות של גשם רצוף והביוב לא מחזיק מעמד.

העמוד הראשון מתוך דו"ח סיור המשרד להגנת הסביבה

"בשבת האחרונה עלה הביוב עלה על גדותיו למעלה מ3 שעות וכל הרחוב התמלא בזבל וצואה. בעבר הרחוק, היו ברחוב תעלות ניקוז, אבל אלו כבר מזמן נסתמו ואם בעירייה טוענים שיש אנשים שמחברים את הניקוז הביתי אל הביוב, אז זה מתפקידים לבוא, לבדוק ולאכוף את זה, בסוף זו העירייה שאחראית לפתרון המצב שהוא בלתי נסבל".

מעיריית חדרה נמסר: "בנווה חיים, כמו בשכונות ותיקות נוספות בעיר, אין תשתיות ניקוז מוסדרות. ישנם תושבים המחברים את הניקוז הביתי (מרזבים) אל פתחי הביוב, דבר האסור על-פי החוק, ובכך תורמים להצפת הביוב. עיריית חדרה שוקדת על הכנת תוכנית ניקוז לכלל העיר, הכוללת פתרון גם לאזור זה ולאזורים ותיקים נוספים."

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "סמכות הטיפול במפגעי פריצת מי הביוב בימי גשם היא של עיריית חדרה ותאגיד המים והביוב, ובאחריותם הבלעדית לנתק את מערכות הניקוז מהביוב. יש לפנות אליהם בנושא. לעניין רחוב סידקוב בנווה חיים, הערכת המשרד להגנת הסביבה היא כי התקנת מערכת ניקוז היא פעולה הכרחית לפתרון הבעיה באזור. הגוף האחראי על הניקוז ועל התקנתו הוא עיריית חדרה".