קלייר ואמה פרל | צילום: איתמר רותם

בקצה שכונת וייצמן בחדרה, ברחוב שועלי שמשון, נמצא בית האבות משכנות זהב. בית האבות שוכן במבנה חדיש, אליו עברו לפני מספר שנים והוא מיועד לחולים סיעודיים.

במקום מתגוררים קשישים סיעודיים וכן גם מטופלים צעירים יותר הזקוקים לעזרה והשגחה בפעולות יומיומיות כמו ניידות, רחצה והלבשה. בית האבות שוכן בסמיכות לתחנת הרכבת ולתחבורה ציבורית, אך הנגישות אליו היא מאוד בעייתית למתקשים בהליכה ובטח לקשישים המרותקים לכיסאות גלגלים שלא יכולים לצאת מתחום בית האבות בכוחות עצמם.

פרל וילקה בת ה-87, מרותקת לכיסא גלגלים ודיירת מזה שנה בבית האבות. פרל אוהבת את בית האבות אך מקשה עליה העובדה שהיא לא יכולה לצאת מתחומי בית האבות בכוחות עצמה ומרגישה לעיתים כלואה.

דרך כורכר המקשה על כסאות גלגלים בכניסה לבית האבות. צילום: איתמר רותם

הכניסה הראשית לבית האבות נמצאת בקומה אחת מעל מפלס הקרקע וכדי להגיע אל מפלס הרחוב יש ירידה תלולה המשמשת לכניסת רכבים ולא מתאימה לקשיש על כיסא גלגלים. לבית האבות ישנה גם יציאה משנית בקומת קרקע אך היא מוקפת בדרך שאינה סלולה וגם לא מתאימה לקשישים על כסאות גלגלים לצאת לבדם לטיול קצר ברחוב שועלי שמשון.

בראיון עם "מיינט חדרה" צופה פרל מבית האבות אל קניון מול החוף וילג' הנמצא בסמיכות בקו אווירי לשכונת ויצמן ולבית האבות. היא מספרת עד כמה היתה רוצה להסתובב בקניון, רק כדי לשנות מדי פעם אווירה, אך כרגע אין גישה ישירה אל הקניון משכונת וייצמן באופן רגלי נגיש, כי באזור התחילו את פרויקט סלילת הכביש בין גשר אולגה לגשר אריאל שרון המוביל לתחנת הרכבת.

בתה של פרל, קלייר, המתגוררת בעיר, מספרת על הקשיים שלה בעת שהיא מבקרת את אמה. בסמוך לבית האבות נמצא ציר ראשי של תנועה, רחוב גיורא צחור המחבר בין גשר אריאל שרון לרחוב אהרונסון, שם יש תחבורה ציבורית בשפע, אך המעבר אל בית האבות הנמצא בסך הכל כמאה מטר מהציר, הוא מעבר חתחתים בדרך מאולתרת בין צמחייה ואשפה.

הדרך איננה נגישה לכיסאות גלגלים ולא מאפשרת לקלייר לקחת את אמה בתחבורה הציבורית אל העיר, הדרך אף מקשה על קלייר באופן אישי המתקשה בהליכה.

בית האבות בחדרה | צילום: איתמר רותם

בעקבות הקשיים של פרל, קשיים המאפיינים קשישים נוספים בבית האבות פנינו אל עיריית חדרה לבדוק כיצד ניתן לעזור בסוגיית הנגישות ביציאה והכניסה מבית האבות.

מעיריית חדרה נמסר: " בתחילת השבוע (ראשון או שני) ייצא למקום צוות של אגף התפעול ויבצע עבודות בדרך העפר, כולל פיזור והידוק אספלט גרוס, כדי לאפשר מעבר ותנועה בדרך".

בעקבות תגובת העירייה, פנינו גם אל הנהלת בית האבות, שם הביעו סיפוק רב מהתגובה ונאמר למיינט שברגע שהדרך מהכניסה המשנית בקומת הקרקע אל הרחוב תהיה סלולה יהיה ניתן לפתוח אותה באופן חופשי ולאפשר לקשישים עם כסאות הגלגלים יציאה בכוחות עצמם לרחוב.

לגבי המעבר הרגלי הישיר לקניון מול החוף וילג' משכונת ויצמן והדרך מבית האבות לתחבורה הציבורית בגיורא צחור הפנו אותנו מעיריית חדרה אל החברה המבצעת את הפרויקט "נתיבי איילון".

השטח שמחוץ ל"משכנות זהב" | צילום: איתמר רותם

מ"נתיבי ישראל" נמסר: "במסגרת הפרויקט תתבצע סלילת כביש דו מסלולי באורך 800 מטר שיתחבר לדרך חדשה, לצד סלילת הכביש מתוכנן שדרוג המרחב העירוני, תכנון מדרכות חדשות, תאורת רחוב חדשה, ריהוט רחוב, תחנות אוטובוס חדשות. מתוך המחשבה על בטיחותם של משתמשי הדרך, יוקמו לאורך הציר שלושה צמתים מרומזרים הכוללים מעברי חצייה בטיחותיים. המעברים יאפשרו גישה בטוחה ומאובטחת משולי שכונת ויצמן אל מתחם קניון מול החוף וילג'.

"הרחובות שועלי שמשון (שם נמצא בית האבות) ומבצע עובדה המהווים חלק משכונת ויצמן יוכלו גם הם ליהנות מהחיבור המאובטח ולאפשר לתושביהם גישה נוחה בטיחותית למתחם. כמו כן, הרחוב הראשי גיורא צחור יתחבר לפרויקט בכיכר גרינבוים שתהפוך לצומת, ממנה יוכלו משתמשי הדרך לפנות לכביש שמיר חדרה ובכך דרך הגישה לתחבורה הציבורית מבית האבות תהיה נגישה גם לקשישים על כסאות גלגלים.

"הפרויקט מתבצע בשיתוף פעולה מלא עם עיריית חדרה המלווה את כל שלבי ההתקדמות והביצוע וסיומו צפוי להיות במהלך שנת 2020".