במשך עשרות שנים עומד עץ אלון עתיק במתחם "אורות האומנים" במושבה פרדס חנה, והוא חלק מהנוף. באחרונה, הבחינו אנשי המתחם, כי העץ הולך ומידרדר וזקוק לתמיכה. במבצע מהיר הצילו השבוע את אחד הענפים שהיה בסכנת קריסה.

עץ האלון, שעל פי ההערכה הוא בן כ-150 שנה, נחשב לסמל במושבה וחלק מהנוף של מתחם "אורות האומנים". בתקופה האחרונה, מספרים אנשי המתחם, הבחינו כי העץ המזדקן נראה חלש.

אביבי ליד העץ. "אילו היה מדבר הוא היה אומר לנו 'תטפלו בי'" | צילום: עופרי שדה

השחקן והקומיקאי שי אביבי, תושב פרדס חנה, שעם אשתו מיכל ליבדינסקי, הם הבעלים של "מועדון היוניקורן" שבמתחם "אורות האומנים", נרתם אף הוא להצלת העץ. אביבי מספר, כי עץ האלון נראה כמו אדם קשיש וחולה והוא זקוק לטיפול ותמיכה. "העץ הזה קיים עוד לפני שהגענו לכאן", הוא אומר. "הוא נראה מבוגר מאוד, חלש וחולה. אילו היה מדבר, הוא היה אומר לנו 'תטפלו בי'".

אביבי, עם אנשי המתחם, התחילו לדאוג לעץ ובשלב ראשון הזעיקו את גור רותם, אגרונום מועצת פרדס חנה-כרכור, כדי לבדוק את העץ ולבחון את המשך הטיפול בו. המומחה בדק את העץ, וקבע כי אכן הוא חולה וזקוק לטיפול. "הדבר הראשון שהיה עלינו לעשות הוא לטפל באחד הענפים הענקיים, שנראה שעומד לקרוס בגלל כובד המשקל שלו והחולשה שלו ושל העץ", מסביר אביבי.

השבוע, לכבוד ט"ו בשבט, התארגנו אנשי המתחם ואביבי להצלת העץ. "ביצענו חפירה מתחת לענף, הנחנו עמוד מעץ וביצענו פעולת תמיכה בענף. לאחר מכן, עשינו יציקת בטון בתוך החפירה ועטפנו את עמוד העץ בבד. זו היתה הפעולה הראשונה שלנו להצלת העץ החשוב, ובכוונתו להמשיך ולטפל בו בתקווה שיבריא ויהיה חזק יותר".

אביבי ליד העץ | צילום: עופרי שדה

לדברי אביבי, המחשבה היא להפוך את המקום שבו נמצא העץ למקום חגיגי וקדוש, כדי שאנשים יתאספו ויישבו תחתיו. "עצים נותנים לנו חיים, חמצן, פירות, צל ועוד, אז אנחנו צריכים לתת משהו בחזרה. צריך לכבד את העץ ולטפל בו. לתת לו את כל מה שהוא זקוק, כדי שנוכל לחגוג תחתיו בקביעות ושירגיש בריא ושמח. אנחנו רוצים לשבת תחתיו גם כי הוא עץ, וגם כי הוא זקן, ואני חושב שצריך לכבד את הגיל שלו".

אביבי מעריך, כי הפתרון שנמצא השבוע, של תמיכה בענף הענק מצוין, ובכוונתם לבדוק אם קיימים עוד ענפים שצריכים חיזוק. "צריך להביא בחשבון שהענף היה מסוכן לאנשים. עכשיו אנחנו מחפשים איך לרפא אותו. ניתן את מלוא תשומת הלב לעץ".